FOTO Pachuť tučných let. Tak Česko utrácí miliardy z EU

FOTO Pachuť tučných let. Tak Česko utrácí miliardy z EU
Železniční most v Kolíně by mohl sloužit jako symbol českého způsobu čerpání evropských dotací. Je postaven jako zdvihací a jeho rekonstrukce stála miliardu a tři sta milionů korun (pilíře byly použity z mostu starého).
Nikdy se nezdvihl. Lodě se třemi kontejnery nad sebou tu nikdy nepluly.
Koleje jsou v celku. Nikdo už ani nepočítá, že se most bude zdvihat.
Most stavěla firma Viamont. Aleš Řebíček se jí formálně zbavil, když se stal ministrem dopravy.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
30. 4. 2014 5:30
Až bilion korun mohli utratit Češi ze společných evropských peněz od vstupu do Evropské unie před deseti lety. Za co a jak se jim to podařilo, se podívejte v galerii.

Praha - Česká republika mohla poslední roky utratit až 120 miliard korun ročně z evropských fondů.

Daří se jí to na 64 procent, nejhůř ze všech zemí Evropské unie.

Máme špatný systém rozdělování peněz, rychle se mění vlády i úředníci operačních programů, nefunguje kontrolní systém.

Dotace narušují konkurenční prostředí, svádějí ke korupci. Vznikají podivné stavby bez využití, za ceny, nad kterými zůstává rozum stát.

Podívejte se do fotogalerie, co se také v Česku postavilo za evropské peníze.

Další fotogalerie autora si můžete prohlédnout tady.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si v úterý odpoledne připisovala více než šest procent a vyšplhala se až na 508 eur za MWh. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. "Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika," uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. "Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích," dodal.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruský Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent. Jeho vlastní vývoz a produkce vinou západních sankcí klesá.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy