Vydatné deště vydrží až do pátku. Hladiny řek budou stoupat, na severu hrozí záplavy

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2021 14:36
Silné bouřky s vydatným deštěm se budou v Česku vyskytovat do pátku a v důsledku toho se mohou zvednout hladiny řek. V Královéhradeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji nelze vyloučit zejména na menších tocích krátkodobé překročení limitu pro nejvyšší, třetí povodňový stupeň, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V Moravskoslezském kraji by se některé menší vodní toky mohly vylít ze břehů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Při bouřkách na severu a severovýchodě země meteorologové očekávají v nadcházejících hodinách při silných bouřkách úhrny kolem 40 milimetrů srážek a na jižní polovině Moravy a na Vysočině by při vydatném dešti mohlo spadnout za šest hodin přes 30 milimetrů srážek.

V Královéhradeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji by lidé proto měli počítat do pátečního večera s vysokým stupněm nebezpečí záplav, kdy se voda z řek může vylévat do okolní krajiny. Dosažení druhého povodňového stupně meteorologové očekávají mimo jiné v povodí Novohradky, při vyšších úhrnech srážek po půlnoci na pátek by hladiny pak mohly vystoupat ještě výše.

Na území ve správě Povodí Odry, tedy v Moravskoslezském a části Olomouckého kraje, spadlo během posledních 24 hodin až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů vody na metr čtvereční. Některé vodní toky dosáhly úrovně jednoletých či dvouletých vod. Podnik předpokládá, že část srážek se vsákla do půdy a nasytila ji. Průtoky v tocích jsou nyní zvýšené, přehrady jsou ale schopny je ve svých volných retenčních prostorech zadržovat. "Pokud by srážky zasáhly stejná území, lze očekávat respektive nelze vyloučit překročení kapacit koryt a vybřežení vody z nich, a to zejména na drobných vodních tocích s malým povodím," uvedla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.

Na první stupeň povodňové aktivity pak mohou vlivem srážek a dotoku vody z předchozího deště dosáhnout řeky na mnoha místech po celé republice. Výraznější vzestupy s ojedinělým překročením druhého stupně pak mohou být v povodí Úslavy, Klabavy, Litavky, Střely, Rakovnického potoka a dolní Berounky, doplnili meteorologové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy