Česko má za sebou další tropický den, následovat budou ale bouřky a ochlazení

ČTK ČTK
11. 5. 2021 18:33
V Česku v úterý meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. Uvedli to dnes pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Kouba

Stejně jako v pondělí bylo nejtepleji v Plzni-Bolevci s 30,2 stupně. Více než třicítku zaznamenali meteorologové ještě v Českých Budějovicích-Rožnově, a to 30,1 stupně. Těsně pod třicítkou - na 29,9 stupně Celsia - se rtuť zastavila ve středočeských Dobřichovicích.

Dosažení tropických teplot pro Plzeň ani České Budějovice neznamenalo překonání teplotních rekordů. V obou městech totiž předchozí rekordní teploty pro dnešní den přesahují 31 stupňů. Rekord v úterý padl například v Bohumíně na Karvinsku, kde bylo naměřeno 29,8 stupně. Původní rekordní teplota z roku 1958 činila rovných 29 stupňů. Nejvyšší teplota pro 11. květen byla v Česku naměřena v roce 1907 v Přerově a činila 32,1 stupně Celsia.

Už v pondělí teploty v Česku překonaly 30 stupňů, a 10. květen se tak stal prvním letošním tropickým dnem. Rekordy v pondělí padly na třetině stanic, které měří teplotu 30 a více let.

V dalších dnech ale Česko zasáhne prudké ochlazení. Ve středu odpoledne hrozí silné bouřky a výrazné stoupání hladin menších řek. S příchodem dešťů také klesnou teploty na západě a jihozápadě Česka podle ČHMÚ až na 11 stupňů. Na východě země ještě bude ve středu horko, a to až 28 stupňů. Na čtvrtek ústav předpovídá teploty většinou devět až 13 stupňů a ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku 14 až 18 stupňů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy