V neděli padaly teplotní rekordy. Češi vzali útokem otevřená zoo

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2021 19:22
Na padesáti stanicích v Česku v neděli vystoupala teplota alespoň na 25 stupňů Celsia, což znamená letní den. Teplé počasí vylákalo davy lidí do českých zoo, která byla od rána naplněná a na některých místech i kolabovala doprava. Ještě tepleji by v Česku mělo být první dva dny příštího týdne, v pondělí ale zemi zasáhne silný vítr.
Zoo Dvůr Králové v neděli 9. května 2021.
Zoo Dvůr Králové v neděli 9. května 2021. | Foto: ČTK

V Husinci na Prachaticku meteorologové v neděli odpoledne naměřili 26,4 stupně Celsia, o čtyři desetiny víc než v roce 1958, řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ). Podotkla, že jde o údaje ze stanic, které měří déle než 30 let.

Ve Vimperku nedělní teplota vystoupila na 25,9 stupně Celsia, teplotní rekord pro neděli starý 23 let tam byl překonaný o sedm desetin stupně. Na šumavském Churáňově bylo 21,9 stupně Celsia, dosavadní maximum bylo 21,5 stupně Celsia z roku 2002.

Krásné počasí přilákalo velké množství návštěvníků i do nově otevřených zoologických zahrad. Kvůli velkému zájmu návštěvníků o zoologickou zahradu na Svatém Kopečku u Olomouce dokonce zkolabovala doprava. Policie tam musela po poledni uzavřít příjezdové komunikace. Po 15.00 se podařilo provoz na Svatý Kopeček obnovit bez omezení, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Mluvčí zahrady Iveta Gronská řekla, že v sobotu navštívilo zahradu 4500 lidí, v neděli od rána do půl jedné odpoledne 3500 lidí. "V daný okamžik jsme se vždy dostali s návštěvností pod 3000 osob," uvedla mluvčí s ohledem na povolenou pětinovou návštěvnost z celkové kapacity.

Podobná byla situace například i v pražském nebo ostravském zoo. I tam museli s dopravní situací pomáhat policisté, odpoledne už se zklidnila. V pražské Troji bylo maximálního množství 4000 návštěvníků podle Facebooku zahrady dosaženo už za hodinu a čtvrt po otevření. Frontu před zoo v pražské Troji zachytil jeden z uživatelů sociální sítě Twitter.

Hodinu po poledni naplnila maximální kapacitu zoologická zahrada v Liberci. Jihlavské zoo muselo zavírat pokladny už hodinu před polednem, aby dodrželo povolený počet lidí. Velký zájem zaznamenalo i zoo ve Dvoře Králové nad Labem, dnes dopoledne do něj přišlo 2840 lidí. Limit je 3000 návštěvníků, zoo prodává vstupenky on-line. Zavřený je zatím tamní areál afrického a lvího safari zoo, který otevře 15. května, kdy začne hlavní návštěvnická sezona.

Okolo 400 lidí si v sobotu i v neděli nenechalo ujít výšlap na hrad Bezděz nedaleko Máchova jezera. Najednou může být uvnitř až 160 lidí. "To možná naplníme při červencových dnech, ale teď ne. Lidé chodili po malých skupinách, dvojice nebo rodiny," uvedl kastelán Bezdězu Kamil Seidl. Na Ještědu, kde by za podobného počasí byly tisíce lidí, byl zájem zhruba třetinový. "Jsme omezení uzavírkou silnice od Liberce a faktem, že nejezdí lanovka," uvedla za provozovatele hotelu a občerstvení na Ještědu Milena Lánská.

Teplo, ale větrno

Ještě tepleji by v Česku mělo být první dva dny příštího týdne. V Jihočeském kraji by podle meteorologů mohlo být až 30 stupňů Celsia. Část země ale zasáhne v pondělí silný vítr. Foukat bude hlavně na severovýchodě země. V nárazech může dosáhnout rychlosti nad 65 km/h, na horách i kolem 110 km/h. ČHMÚ vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí.

Varování platí od půlnoci do pondělních 18.00 pro kraje Moravskoslezský, Olomoucký, část Zlínského kraje a také Frýdlantsko v Libereckém kraji. Vítr může lámat stromy a způsobit menší škody na budovách. Hrozí komplikace v dopravě, při řízení a pohybu venku je potřeba být opatrný. Lidé by měli zajistit okna, dveře a uklidit nebo upevnit volně položené předměty. Meteorologové doporučují omezit horské túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

V pondělí by ale na jihu země mělo být jasno, v úterý odpoledne ojediněle i bouřky. Ve středu bude podle předpovědi oblačno a může pršet. Nejvyšší denní teploty podle předpovědi budou na jihu Čech nejvýše mezi 14 až 18 stupni Celsia.

Video: V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní, říká Trnka

Zjistili jsme, že se ve střední Evropě mění vlhkost k nižším hodnotám a že tenhle trend dramaticky zrychluje, upozorňuje bioklimatolog Miroslav Trnka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy