Sucho se brzy vrátí, tři dny deště vyprahlou půdu neoživily

Adéla Skoupá
18. 8. 2015 20:42
Krajina pořád nemá dostatek vláhy. Hladiny řek se sice zvedají, může za to ale hlavně voda stékající z míst, kde se nemohla vsáknout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: František Havlát

Praha - Přestože začalo téměř na celém území Česka vydatněji pršet, období sucha nekončí. Odborníci se shodují, že srážek pořád není dostatek a letošní extrémní sucho zmírní deště jen na krátký čas. "Prší přesně tak, jak bylo potřeba. Není to žádný prudký déšť ani mrholení. Příroda by ale potřebovala, aby takto pršelo třeba o čtyři pět dní déle," vysvětluje mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Za posledních čtyřiadvacet hodin napršelo na některých místech, například v severozápadních a středních Čechách nebo na jihu Pardubického kraje, až šedesát litrů vody na metr čtvereční. V úterý odpoledne byly srážky největší, podle předpovědí ale mají během noci na středu postupně slábnout a ustávat. Pak se začne vracet sucho. Počínaje středou totiž nastane nejméně týdenní období, kdy nebude pršet téměř vůbec.

"Půda byla suchá až do hloubky jednoho metru a vodou se sytí postupně shora. O nějakém velkém zmírnění sucha nemůžeme mluvit. Déšť samozřejmě zlepší možnost zalévání zahrádek, ale aby se výrazněji obohatily podzemní vody, muselo by pršet déle," vysvětluje Petr Šercl, hydrolog z ČHMÚ. Dodává, že nedostatek podzemní vody, který pociťují hlavně majitelé studní, je dlouhodobější problém. Může za to hlavně nedostatek sněhu za poslední dvě zimy. Zásoby podzemních vod se totiž doplňují hlavně díky jarnímu tání.

Na chvíli se ovšem zvedly hladiny řek, což potěší hlavně vodáky. "Třeba na Berounce teče kolem třiceti kubíků za vteřinu a před srážkami to bylo pět. V současné době také intenzivně prší v povodí Sázavy, takže by mohla být pro vodáky aspoň na přechodnou dobu splavná,“ uvádí Šercl s tím, že se řeky naplnily hlavně vodou, která stekla z méně prostupných povrchů. Jakmile tedy přestane pršet, průtoky vody začnou rychle klesat.

Přesto na některých místech hrozí v noci na středu krátkodobě překročení prvního stupně povodňové aktivity, který značí bdělost. Podle Šercla by to mělo být hlavně na severozápadě Čech, v Podkrušnohoří nebo v povodí Svitavy a Svratky na Brněnsku. Podobné přívalové deště a bouřky, které například v neděli v Rakovníku posouvaly s auty, podle Dvořáka už zatím nehrozí.

I přes deštivé dny sucha na některých místech stále přetrvávají. Pruh srážek prošel napříč republikou, minul ale severovýchodní cíp Čech, tedy Krkonoše, Jeseníky nebo oblast pod Orlickými horami. Překvapivě nejvíce je tedy sucho v severních horských oblastech, déšť by tam měl dorazit až v úterý večer. Na většině území Česka tak aspoň nehrozí vznik požárů, který platil minulý týden.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy