Sucho se brzy vrátí, tři dny deště vyprahlou půdu neoživily

Adéla Skoupá
18. 8. 2015 20:42
Krajina pořád nemá dostatek vláhy. Hladiny řek se sice zvedají, může za to ale hlavně voda stékající z míst, kde se nemohla vsáknout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: František Havlát

Praha - Přestože začalo téměř na celém území Česka vydatněji pršet, období sucha nekončí. Odborníci se shodují, že srážek pořád není dostatek a letošní extrémní sucho zmírní deště jen na krátký čas. "Prší přesně tak, jak bylo potřeba. Není to žádný prudký déšť ani mrholení. Příroda by ale potřebovala, aby takto pršelo třeba o čtyři pět dní déle," vysvětluje mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Za posledních čtyřiadvacet hodin napršelo na některých místech, například v severozápadních a středních Čechách nebo na jihu Pardubického kraje, až šedesát litrů vody na metr čtvereční. V úterý odpoledne byly srážky největší, podle předpovědí ale mají během noci na středu postupně slábnout a ustávat. Pak se začne vracet sucho. Počínaje středou totiž nastane nejméně týdenní období, kdy nebude pršet téměř vůbec.

"Půda byla suchá až do hloubky jednoho metru a vodou se sytí postupně shora. O nějakém velkém zmírnění sucha nemůžeme mluvit. Déšť samozřejmě zlepší možnost zalévání zahrádek, ale aby se výrazněji obohatily podzemní vody, muselo by pršet déle," vysvětluje Petr Šercl, hydrolog z ČHMÚ. Dodává, že nedostatek podzemní vody, který pociťují hlavně majitelé studní, je dlouhodobější problém. Může za to hlavně nedostatek sněhu za poslední dvě zimy. Zásoby podzemních vod se totiž doplňují hlavně díky jarnímu tání.

Na chvíli se ovšem zvedly hladiny řek, což potěší hlavně vodáky. "Třeba na Berounce teče kolem třiceti kubíků za vteřinu a před srážkami to bylo pět. V současné době také intenzivně prší v povodí Sázavy, takže by mohla být pro vodáky aspoň na přechodnou dobu splavná,“ uvádí Šercl s tím, že se řeky naplnily hlavně vodou, která stekla z méně prostupných povrchů. Jakmile tedy přestane pršet, průtoky vody začnou rychle klesat.

Přesto na některých místech hrozí v noci na středu krátkodobě překročení prvního stupně povodňové aktivity, který značí bdělost. Podle Šercla by to mělo být hlavně na severozápadě Čech, v Podkrušnohoří nebo v povodí Svitavy a Svratky na Brněnsku. Podobné přívalové deště a bouřky, které například v neděli v Rakovníku posouvaly s auty, podle Dvořáka už zatím nehrozí.

I přes deštivé dny sucha na některých místech stále přetrvávají. Pruh srážek prošel napříč republikou, minul ale severovýchodní cíp Čech, tedy Krkonoše, Jeseníky nebo oblast pod Orlickými horami. Překvapivě nejvíce je tedy sucho v severních horských oblastech, déšť by tam měl dorazit až v úterý večer. Na většině území Česka tak aspoň nehrozí vznik požárů, který platil minulý týden.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi skončili ve čtvrtfinále

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová.

Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila, a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy