Úrodu brambor už deště nezachrání, pomohly chmelu a vínu

ČTK ČTK
17. 8. 2015 15:12
Ovocnářům deště zatím příliš nepomohly, problémem letošní úrody by mohl být i vizuální stav a velikost jablek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Déšť, který po vlně veder začal padat na některých místech Česka, přivítali především pěstitelé chmele a vinaři. Vláha by také mohla pomoci zakládání porostů ozimé řepky, částečně i kukuřici. Naproti tomu úroda brambor bude kvůli suchu nízká a deště ji již nezachrání. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi zemědělci.

Podle předsedy Ústředního bramborářského svazu ČR Milana Chlana se úroda kvůli suchu proti běžnému roku propadne o 30 až 40 procent. "Poškození tam je, u řady odrůd již nemá co růst," říká. S další predikcí chce počkat několik týdnů, pro brambory je podle něj důležité, aby spadlo aspoň 30 až 40 mm srážek. "A to v této době na většině území nespadlo," dodává.

To potvrzuje mluvčí Agrární komory ČR Dana Večeřová. "Některé odrůdy brambor ukončily vegetaci skoro o šest týdnů dříve, než je obvyklé a ani nová vláha jim v současné době nepomůže. Se srážkami jim spíše hrozí 'zmlazování' a ztráta kvality hlíz, které již nyní mají zataženou slupku, a nebudou tak dále růst," vysvětluje.

Pro chmelaře dar z nebes

Chmelaři jsou naopak spokojeni, podle předsedy Svazu pěstitelů chmele ČR Luboše Hejdy je současný déšť darem z nebes. "Je to déšť k nezaplacení. Uvidíme, zda nepřišel o týden pozdě, zda voda dokáže ještě něco udělat. Ale to zjistíme až v září," říká. Podle něj je ale už jisté, že letošní úroda dosáhne alespoň 4500 tun. Loni činila 6202 tun.

Déšť potěšil i vinaře, srážky se ale lokálně značně lišily. "V Brně od rána napršely asi tři milimetry, takže se to jenom tváří jako zamračené, ale nic nenapršelo," upřesňuje prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Například v největší vinařské obci Velké Bílovice napršelo 17 milimetrů, což je podle spolku Velkobílovických vinařů pro víno optimální. "Pokud by spadlo 40 milimetrů, už bychom měli problém. Dalo by se říci, že deště přišly za pět minut dvanáct, přesto se na vinné révě sucho promítne," říká za spolek Stanislav Hrabal. Ten odhaduje škody i včetně poškození kroupami na 20 procent proti běžnému roku. "Nejedná se ale o kritickou situaci, s jistou ztrátou vždy počítáme, a fanoušci vína se tak nemusí ničeho bát, spíše se už mohou začít těšit na burčák," dodává Hrabal.

Příliš malá jablka?

Ovocnářům deště zatím příliš nepomohly, problémem letošní úrody by mohl být i vizuální stav a velikost jablek. "Pokud nám nedorostou do velikosti, jakou požaduje trh, tak skončí na zpracování za 20 procent ceny. Můžeme mít průměrnou úrodu a budeme mít třetinové tržby," říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Podle něj se zatím deště sadům spíše vyhnuly, čeká proto na další dny. "Aby byla úroda kvalitní, mělo by pršet v dalších dnech často," dodává.

Vláha by mohla pomoci pícninám a částečně i kukuřici, kterou již podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy začali někteří zemědělci sklízet.
Všichni se ale shodují, že je třeba vyvážených a pozvolných srážek. "Přívalové deště by mohly především poškodit svrchní vrstvu ornice, která je vyprahlá a vodu nedokáže v tomto stavu dost dobře přijímat," říká Večeřová.

Meteorologové dnes varovali před intenzivními dešti, které budou do středy postupovat Českem.

 

Právě se děje

Další zprávy