Český Těšín / Praha - V Moravskoslezském kraji kvůli vytrvalému dešti stoupají hladiny řek.
V Českém Těšíně na řece Olši platí 3. stupeň povodňové aktivity. Vyhlášen byl už ve čtvrtek před půlnocí.
Na dvou místech je druhý, na devíti tocích pak první stupeň, řekl ČTK mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Podle něj zatím voda neohrožuje obydlí a bezprostředně nehrozí vylití řek.
"Záleží především na tom, jak se budou dál vyvíjet srážky. V současné době ale žádné škody nehrozí," řekl.
"Stav pohotovosti byl vyhlášen na Olši v Dětmarovicích a Ostravici v Hodoňovicích," upřesnil Vlček.
Rozvodněná Olše
Nejdramatičtější situace je v Českém Těšíně na Karvinsku. Po půlnoci tam zasedal krizový štáb.
"Během noci jsme nechali na třech místech stavět hráze. Voda se zatím nevylila. Hladina dosahuje výšky 415 centimetrů. Při povodních v roce 2010, kdy se Olše vylila a měli jsme stoletou vodu, byl rekord 534 centimetrů," řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková.
Potvrdila informaci, že hladina Olše ráno začala stagnovat, či dokonce mírně klesat. "Nyní nás zlobí přítoky, kde byly vyhlášeny první a druhé stupně," řekla.
Obyvatelé města teď čekají, co bude dál. Hladina Olše totiž během dne může znovu začít stoupat.
"Situaci sledujeme, v 07:30 se znovu sejde krizový štáb," řekla Havlíková.
Vzestup o třetinu
Informaci o stavu Olše potvrzují i údaje z webu Českého hydrometeorologického ústavu - její hladina v Českém Těšíně stagnuje kolem 418 centimetrů.
Mezi čtvrtečními 21:00 a 23:10 ale kvůli dešti stoupla o víc než metr, z 290 na 401 centimetrů.
Na východě Česka stále prší a pršet má, meteorologové již dříve vydali pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj výstrahu před záplavami.
Ve Zlínském kraji na Rožnovské Bečvě a na Bystřici v místě přítoku a odtoku z vodní nádrže Bystřička platí druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost.
Vlak narazil do stromu
Problémy ve čtvrtek a dnes ráno působil také silný vítr, který lámal stromy, ničil střechy a komplikoval dopravu.
Mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm ve Zlínském kraji najel kolem čtvrté ráno do spadlého stromu osobní vlak, provoz na trati byl přerušen. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský ČTK řekl, že nemá informace o tom, že by byl při nehodě někdo zraněn.
Stromy popadaly kvůli silnému větru i na tratě mezi Rýmařovem a Valšovem v Olomouckém kraji a mezi Českým Těšínem a Hnojníkem v kraji Moravskoslezském, vyplývá z údajů na webu Českých drah.
Stromy zatarasily také několik silnic, třeba u obce Olšovec na Přerovsku.
Práce pro hasiče
Déšť a s ním spojený vítr zaměstnával během čtvrtka, noci a pátečního rána také moravskoslezské hasiče, kteří evidují už 230 výjezdů.
Vyjížděli nejen k desítkám spadlých, zlomených či nebezpečně nakloněných stromů, několikrát také provizorně upevňovali či sundávali větrem odtrženou střešní plechovou krytinu.
Více než dvacetkrát čerpali vodu ve sklepech a silničních podjezdech, čistili ucpané odtoky a kanály.
"V souvislosti se stoupáním hladiny řeky Stonávky u obce Těrlicko tam hasiči stavěli čtyřmetrovou hráz u chatové osady. Voda se během noci dostala například do areálu pošty v Třinci-Oldřichovicích, několik jednotek hasičů tam čerpá vodu, protože znemožňuje pracovníkům pošty nakládku a vykládku balíků," uvedl mluvčí hasičů.
Kvůli uvolněným plechům na střeše opuštěné budovy bývalé mlékárny je uzavřena Krnovská ulice v Opavě.
K likvidaci popadaných stromů a uvolněným krytinám vyjížděli i hasiči v Olomouckém kraji. Od čtvrtka do dnešního rána už sedmdesátkrát, především na Přerovsku.