Praha - Až na minus 30,3 stupně klesly v noci na středu teploty na Šumavě. Největší mráz naměřily teploměry hydrometeorologického ústavu na stanici Jezerní slať u jihočeské Kvildy. Na nejnižší hodnoty v zemi klesly teploty na Šumavě už v noci na úterý, kdy na Rokytské slati meteorologové naměřili minus 32,3 stupně.
"Druhý den za sebou jižní a západní Čechy zažívají nejsilnější mrazy za poslední čtyři roky," upřesnila Svatava Křivancová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Českých Budějovicích.
Silné mrazy opět nebyly pouze na horách, výrazně teploty klesly i v nížinách a ve městech. Teploty se většinou pohybují od minus 14 do minus 20 stupňů, na Šumavě jsou i nižší.
"V noci na středu předpokládáme v Jihočeském kraji po většinu noci malou oblačnost a slabý vítr. S ohledem na výskyt sněhové pokrývky na celém území kraje, která urychlí radiační vyzařování, bude od večerních hodin docházet v oblasti k rychlému poklesu teplot," upřesňuje.
Mrazy ve čtvrtek poleví, v pátek opět udeří
V noci na čtvrtek mrazy podle předpovědi přechodně zeslábnou. "Zesílení mrazů očekáváme opět v pátek a během soboty, kdy silný mráz postihne většinu území republiky," dodávají meteorologové ČHMÚ.
Bude převládat jasno nebo polojasno a slabý vítr. Po obě noci budou teploty v místech se sněhovou pokrývkou klesat k -13 až -17 °C, ojediněle bude opět kolem -20 °C, v extrémních horských lokalitách až kolem -30 °C. Při potvrzení stávajících předpokladů bude výstraha vydána v průběhu následujících dnů.
Dosud nejnižší teplota na území České republiky byla naměřena v roce 1929. V Litvínovicích u Českých Budějovic tehdy teplota klesla na minus 42,2 stupně Celsia. "Nemyslím si, že bude rekord v následujících dnech pokořen. Současný stav počasí se s tím tehdejším ani zdaleka nedá srovnávat, tehdy byla zima mimořádně krutá," komentoval meteorolog Petr Dvořák
Ovzduší v Moravskoslezském kraji se zlepšilo
V posledních dnech se zlepšila kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je však stále překonán na většině měřicích stanic v regionu. Podle aktuálních hodinových koncentrací ale byla ve středu ráno kvalita ovzduší na většině míst hodnocena jako dobrá, vyplývá z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
"Vzhledem k meteorologické situaci předpokládáme mírné zlepšení celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou s velkou pravděpodobností klesat, místy zůstanou nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.
V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. V této zimní sezoně se region potýká se smogem už od konce loňského roku. Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava i topení v domácnostech, ale také škodliviny, které vítr přináší z Polska.