Je dobře, že aspoň nějaká zima přišla, říká meteorolog. Mrazy zahubí klíšťata

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 1. 2016 12:44
V noci na úterý naměřili v Rokytské slati na Šumavě minus 32,3 °C, což je nejnižší teplota za posledních několik zim. Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu nepředpokládá, že by noční teploty v dalších dnech měly dál klesat. Naopak, už o víkendu by mělo přijít mírné oteplení. "Zima vydrží jen na horách, v nížinách sníh roztaje," říká meteorolog. Ke konci ledna se budou denní teploty pohybovat kolem nuly.
Meteorolog Petr Dvořák
Meteorolog Petr Dvořák | Foto: Archiv P.D.

Jsou v Česku místa, kde jsou pravidelně nejnižší teploty?

Ano, existují u nás zvláštní lokality, kde jsou mrazy často extrémní. Jedná se o mělké kotliny či údolí, položené v horských hřebenech. Za bezvětrných studených nocí se zde ukládá velmi studený vzduch. Na Šumavě je to například Rokytská slať, kde byla naměřena nejnižší teplota vzduchu v letošní zimě, Kvilda, nebo v Jizerských horách Jizerka.

V těchto vysoko položených údolích není chladno jen v zimě. I v tropickém létě, kdy přes den teploty dosahují přes 30 °C, tam v noci rtuť teploměru může klesnout i pod bod mrazu. Kotliny v horách jsou ale velmi specifické svými podmínkami. Nelze je brát jako reprezentativní vzorek toho, jaká je v Česku zima.

Myslíte si, že by v následujících dnech mohl padnout teplotní rekord z roku 1928, kdy bylo naměřeno -42,2 °C?

Nemyslím si, že bude rekord v následujících dnech pokořen. Současný stav počasí se s tím tehdejším ani zdaleka nedá srovnávat, tehdy byla zima mimořádně krutá.

Znamenají mrazy v dnešních dnech, že do Česka konečně přišla zima?

Po nezvykle teplém prosinci jsme se sice dočkali mrazů a sněhu, ale zatím to nevypadá, že se zima udrží dlouho. Konec ledna zřejmě bude zase spíše teplejší, ale v této chvíli je předpověď na konec ledna zatížena velkou mírou nejistoty, a proto je předpověď na více než týden jen hrubým odhadem.

Z toho, co zatím máme k dispozici, můžeme soudit, že idylické zimní počasí zůstane na horách, zatímco v nížinách sníh pravděpodobně brzy roztaje.

Jak dlouho v Česku mrazy vydrží?

Celodenní teploty pod bodem mrazu by měly vydržet zhruba do soboty. Během víkendu by měla přes naše území přejít fronta, která přinese oteplení. Poté by se denní teploty měly pohybovat kolem nuly.

Jaký mají teplotní výkyvy dopad na přírodu?

Velké výkyvy teplot přírodě nijak zvlášť nevadí, kolísání teplot tu bylo vždy. Je ale dobře, že alespoň nějaká zima s mrazem do Česka přišla. Díky tomu je šance, že v létě nebudou například přemnožená klíšťata a podobně — mráz je zahubí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy