Je dobře, že aspoň nějaká zima přišla, říká meteorolog. Mrazy zahubí klíšťata

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 1. 2016 12:44
V noci na úterý naměřili v Rokytské slati na Šumavě minus 32,3 °C, což je nejnižší teplota za posledních několik zim. Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu nepředpokládá, že by noční teploty v dalších dnech měly dál klesat. Naopak, už o víkendu by mělo přijít mírné oteplení. "Zima vydrží jen na horách, v nížinách sníh roztaje," říká meteorolog. Ke konci ledna se budou denní teploty pohybovat kolem nuly.
Meteorolog Petr Dvořák
Meteorolog Petr Dvořák | Foto: Archiv P.D.

Jsou v Česku místa, kde jsou pravidelně nejnižší teploty?

Ano, existují u nás zvláštní lokality, kde jsou mrazy často extrémní. Jedná se o mělké kotliny či údolí, položené v horských hřebenech. Za bezvětrných studených nocí se zde ukládá velmi studený vzduch. Na Šumavě je to například Rokytská slať, kde byla naměřena nejnižší teplota vzduchu v letošní zimě, Kvilda, nebo v Jizerských horách Jizerka.

V těchto vysoko položených údolích není chladno jen v zimě. I v tropickém létě, kdy přes den teploty dosahují přes 30 °C, tam v noci rtuť teploměru může klesnout i pod bod mrazu. Kotliny v horách jsou ale velmi specifické svými podmínkami. Nelze je brát jako reprezentativní vzorek toho, jaká je v Česku zima.

Myslíte si, že by v následujících dnech mohl padnout teplotní rekord z roku 1928, kdy bylo naměřeno -42,2 °C?

Nemyslím si, že bude rekord v následujících dnech pokořen. Současný stav počasí se s tím tehdejším ani zdaleka nedá srovnávat, tehdy byla zima mimořádně krutá.

Znamenají mrazy v dnešních dnech, že do Česka konečně přišla zima?

Po nezvykle teplém prosinci jsme se sice dočkali mrazů a sněhu, ale zatím to nevypadá, že se zima udrží dlouho. Konec ledna zřejmě bude zase spíše teplejší, ale v této chvíli je předpověď na konec ledna zatížena velkou mírou nejistoty, a proto je předpověď na více než týden jen hrubým odhadem.

Z toho, co zatím máme k dispozici, můžeme soudit, že idylické zimní počasí zůstane na horách, zatímco v nížinách sníh pravděpodobně brzy roztaje.

Jak dlouho v Česku mrazy vydrží?

Celodenní teploty pod bodem mrazu by měly vydržet zhruba do soboty. Během víkendu by měla přes naše území přejít fronta, která přinese oteplení. Poté by se denní teploty měly pohybovat kolem nuly.

Jaký mají teplotní výkyvy dopad na přírodu?

Velké výkyvy teplot přírodě nijak zvlášť nevadí, kolísání teplot tu bylo vždy. Je ale dobře, že alespoň nějaká zima s mrazem do Česka přišla. Díky tomu je šance, že v létě nebudou například přemnožená klíšťata a podobně — mráz je zahubí.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy