Ženeva - Za posledních deset let se podařilo o pětinu snížit každoroční počet obětí malárie. Ve své nové zprávě to uvedla Světové zdravotnické organizace (WHO).
Zatímco v roce 2000 umíralo každý rok v důsledku tohoto onemocnění na 985 tisíc lidí, v roce 2009 jich bylo 781 tisíc.
Navíc se - od roku 2007 - podařilo malárii úplně vymýtit ve třech zemích - Spojených arabských emirátech, Maroku a Turkmenistánu.
Ve většině zemí, které jsou členy WHO, došlo k úbytku počtu nakažených, v mnoha z nich dokonce o celou polovinu.
Počet nakažených se naopak zvýšil ve Rwandě, ve Svatém Tomáši a Princově ostrově a v Zambii.
"Zkrocení" do roku 2015?
O úspěchu boje proti malárii rozhodla zejména zvyšující se finanční pomoc zemím, kde se onemocnění vyskytuje. Množství prostředků, které měly postižené státy k dispozici, mezi lety 2004 a 2009 postupně stoupalo, až dosáhlo částky 1,5 miliardy dolarů.
Poté se však růst zpomalil a v roce 2010 se částka zastavila na 1,8 miliardách. Aby se nemoc povedlo "zkrotit" úplně, bylo by podle odborníků potřeba uvolnit šest miliard dolarů.
Cílem, který si mezinárodní společenství dalo, je dostat malárii pod kontrolu do roku 2015.
Investované prostředky jsou z velké části na distribuci moskytiér napuštěných insekticidem - jen do oblastí subsaharské Afriky by mělo být do konce roku dodáno na 289 milionů těchto moskytiér.
Z obav z možné odolnosti některých infekcí vůči používaným léčivům (zejména na bázi artemisinu) také lékaři vyzývají, aby se lidé s podezřením na malárii nejprve řádně vyšetřili a teprve potom se jim předepisovala antimalarika.
Co je malárie
Malárii způsobuje prvok rodu Plasmodium (česky "zimnička"). Tento rod zahrnuje na 150 druhů napadajících různé druhy obratlovců, z nichž čtyři jsou parazity člověka, kterého využívají jako mezihostitele.
Nedávno k nim přibyl ještě jeden opičí parazit, u něhož se ukázalo, že v oblastech jihovýchodní Asie napadá i člověka. Nejnebezpečnějším z těchto prvoků je však pro lidi druh P. falciparum, který může v některých případech způsobit i smrt.
Přenašečem jsou samičky několika druhů komárů rodu Anopheles. Některé z nich žijí i v České republice, nicméně "přirozený" výskyt malárie tu nebyl zaznamenán již mnoho let (naposledy někdy na konci padesátých let minulého století).
Poměrně málo je i případů, kdy někdo přivezl malárii do Česka z cest.