Zabije milion lidí ročně. OSN se ji rozhodla zastavit

mih
25. 4. 2008 13:04
Na dnešek připadá Světový den boje proti malárii

New York - OSN spouští novou kampaň proti malárii, informuje britská BBC.

Tímto onemocněním se nakazí každý rok půl miliardy lidí, více než milion z nich zemře, z toho 90 procent v Africe. Takřka každých třicet vteřin tato nemoc ve světě zabije jedno dítě.

Na pátek 25. dubna připadá Světový den boje proti malárii. Vůbec poprvé.

500 milionů moskytiér

OSN plánuje do konce roku 2010 zajistit v nejchudších zemích alespoň základní preventivní opatření, konkrétně dostatek sprejů proti hmyzu, 500 milionů moskytiér, výstavbu specializovaných nemocnic, zvýšit počet školení zdravotníků a zajistit více peněz směřujících do výzkumu nemoci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun to považuje za "smělý, ale dosažitelný plán" a dodává, že některé africké země udělaly v poslední době v boji proti malárii "mimořádně velký pokrok".

Přesto se světu stále nedaří epidemii zastavit. Všechny dosavadní plány byly neúspěšné.

Celosvětová iniciativa Roll Back Malaria plánovala v roce 1998 snížit počet úmrtí způsobených touto nemocí do roku 2010 na polovinu. Jenže počet úmrtí na malárii se od té doby naopak zvýšil.

Zejména v Africe způsobuje tato nemoc ekonomické ztráty v miliardách dolarů ročně.

Malárie je parazitické onemocnění, které se vyskytuje ve více než stovce zemí světa, a to hlavně v tropech. Do lidského těla se dostává bodnutím moskytů. Malárie má řadu typů, některé z nich jsou dobře léčitelné. Univerzální lék nebo očkování však neexistuje.

 

Právě se děje

Další zprávy