Zabije milion lidí ročně. OSN se ji rozhodla zastavit

mih
25. 4. 2008 13:04
Na dnešek připadá Světový den boje proti malárii

New York - OSN spouští novou kampaň proti malárii, informuje britská BBC.

Tímto onemocněním se nakazí každý rok půl miliardy lidí, více než milion z nich zemře, z toho 90 procent v Africe. Takřka každých třicet vteřin tato nemoc ve světě zabije jedno dítě.

Na pátek 25. dubna připadá Světový den boje proti malárii. Vůbec poprvé.

500 milionů moskytiér

OSN plánuje do konce roku 2010 zajistit v nejchudších zemích alespoň základní preventivní opatření, konkrétně dostatek sprejů proti hmyzu, 500 milionů moskytiér, výstavbu specializovaných nemocnic, zvýšit počet školení zdravotníků a zajistit více peněz směřujících do výzkumu nemoci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun to považuje za "smělý, ale dosažitelný plán" a dodává, že některé africké země udělaly v poslední době v boji proti malárii "mimořádně velký pokrok".

Přesto se světu stále nedaří epidemii zastavit. Všechny dosavadní plány byly neúspěšné.

Celosvětová iniciativa Roll Back Malaria plánovala v roce 1998 snížit počet úmrtí způsobených touto nemocí do roku 2010 na polovinu. Jenže počet úmrtí na malárii se od té doby naopak zvýšil.

Zejména v Africe způsobuje tato nemoc ekonomické ztráty v miliardách dolarů ročně.

Malárie je parazitické onemocnění, které se vyskytuje ve více než stovce zemí světa, a to hlavně v tropech. Do lidského těla se dostává bodnutím moskytů. Malárie má řadu typů, některé z nich jsou dobře léčitelné. Univerzální lék nebo očkování však neexistuje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy