Přehledně: Nobelovu cenu si převezmou kolumbijský prezident i kritik Trumpa

Michelle Hansen Michelle Hansen
10. 12. 2016 8:54
Ekonomové, chemici i kolumbijský prezident. Ti a někteří další v sobotu oficiálně převezmou letošní Nobelovy ceny. Prestižní ocenění dostanou ve švédském Stockholmu, zemi zakladatele této prestižní ceny Alfréda Nobela. Má to ale jednu výjimku v případě Nobelovy ceny za mír. Tu její laureáti dostávají na radnici v norském hlavním městě Oslo. Každý z oceněných Nobelovou cenou získá v přepočtu 23 milionů korun. Ocenění se udělují za chemii, fyziku, ekonomii, lékařství, literaturu a mír.
Foto: Reuters

Nobelova cena míru - kolumbijský prezident Juan Manuel Santos

"Za jeho velké úsilí ukončit víc než padesát let dlouhou občanskou válku."

Juan Manuel Santos je kolumbijským prezidentem od srpna 2010. Výrazně se podílel na vyjednání mírové smlouvy mezi kolumbijskou vládou a marxisticky orientovanými povstalci z hnutí Revoluční síly Kolumbie (FARC). 

Podle Nobelovy nadace přišlo během padesátileté občanské války v zemi přes 220 000 lidí o život, asi šest milionů dalších muselo utéct z domovů. 

"Pokud srovnáte jiné mírové smlouvy moderní historie, zjistíte, že tato je nejkomplexnější a nejucelenější," prohlásila známá novinářka CNN Christiane Amanpourová.

"Už nebude žádná nová oběť, ani jediná oběť. Začneme budovat stabilní a trvalý mír," řekl kolumbijský prezident Santos britskému deníku The Guardian.

 

Právě se děje

před 2 minutami

84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 56 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy