"Když mi dají očuchat pětistovku, ožívám." Prominent ODS řídil korupci, píše policie

Adéla Jelínková Lukáš Valášek Adéla Jelínková, Lukáš Valášek
Aktualizováno 11. 10. 2022 16:46
Aktuálně.cz a HN získaly text policejního obvinění osmi lidí z korupce při kupčení s městskými byty v Brně. Hlavou organizované skupiny je podle něj vlivný člen ODS Otakar Bradáč, přítel ministra spravedlnosti Pavla Blažka ze studií. Žádost o byt Bradáč zfalšoval i pro agenta policie, po kterém chtěl úplatek. Jde o první větev prověřování systému, který dle detektivů mohl fungovat nejméně 15 let.
Jeden z maskovaných zadržených, kterého policisté po zásahu v kauze přidělování bytů přivedli na služebnu.
Jeden z maskovaných zadržených, kterého policisté po zásahu v kauze přidělování bytů přivedli na služebnu. | Foto: Tomáš Škoda

Byty se nyní v Brně prodávají v průměru za 127 tisíc korun za metr čtvereční, mnoho rodin si tak pořízení vlastního bydlení nemůže dovolit. Na tom chtěla podle zjištění policistů vydělat organizovaná skupina. Její členové nabízeli lidem možnost získat byt za polovinu jejich reálné ceny, za což požadovali statisícové úplatky. Nebyly to však jejich nemovitosti, patřily městu.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila 5. října stíhání osmi lidí a obvinila je z vytvoření organizované korupční skupiny. Stalo se tak minulý týden po zásahu a 28 domovních prohlídkách.

Za hlavu organizované skupiny vyšetřovatelé označili Otakara Bradáče, vlivného občanského demokrata. Ten je přítelem ze studií nynějšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle detektivů Bradáč využíval svých "politických a osobních konexí" k organizování rozsáhlých manipulací s městskými byty za využití sítě pomocníků.

ODS, kterou na jižní Moravě vede Blažek, udělala po komunálních volbách v roce 2018 z Bradáče šéfa bytové a dislokační komise radnice Brno-střed. V největší a nejbohatší brněnské městské části tak právě přes něj šly veškeré žádosti nejen o byty, ale i třeba o obchody v centru města.

Více než 12 let manipulací

  • O tom, že vlivní občanští demokraté přidělování městských nemovitostí v Brně manipulují, detektivům vypověděl starosta jihomoravské vesnice Rojetín Pavel Hubálek, stíhaný za podvody s městskými byty. Odkryl jim chod celého systému, do něhož se podle svého vyjádření sám zapojil a občanským demokratům nosil úplatky. Už od roku 2010.
  • "Hlavní skupinu tvoří Pavel Blažek, Robert Kerndl a Otakar Bradáč," označil v roce 2019 nynějšího ministra spravedlnosti z ODS, předsedu jihomoravské buňky strany a šéfa bytové komise městské části Brno-střed. Všichni tři politici ale jakékoli nekalosti pro Aktuálně.cz a HN odmítli s tím, že se Hubálek snaží z případu lživě vyvinit.
  • Policisté teď v obvinění potvrzují, že jim ke startu prověřování pomohly právě i poznatky od Hubálka. V únoru 2019 začali prověřovat, zda pachatelé "nejpozději před 12 lety založili organizovanou zločineckou skupinu působící do současné doby na území města Brna a v jeho blízkém okolí." Podle nich se skupiny účastní komunální politici z Brna, zaměstnanci magistrátu i městských částí.
  • Podezřele přidělené byty lidem spjatým s ODS se objevily už dříve. Byt získal někdejší tajemník radnice Brno-střed Stanislav Pšeja, zprivatizoval ho těsně po volbách 2014. Kupní smlouvu podepsal končící starosta Libor Šťástka. Dnes vede buňku ODS Brno-střed.
  • Tři týdny před komunálními volbami v roce 2014 zprivatizovali za 700 tisíc korun třípokojový městský byt také Šťástkovi příbuzní. Další dva byty radnice přidělila švagrovi dnešní primátorky z ODS Markéty Vaňkové a jeho přítelkyni. 

Detektivové píší, že v průběhu prověřování, které začalo v roce 2018, zjistili, že manipulací s byty se dopouštějí "mimo jiné" osoby angažované v městské části Brno-střed. Do sítě se chytil právě Bradáč, kterému chtějí u soudu dokázat, že skupinu na své radnici vedl minimálně od roku 2020. Tehdy zahájili jeho sledování a shromažďování důkazů o přidělování bytů, které se právě dělo.

Policisté na Bradáče nasadili odposlechy. A zaznamenali tak jeho hovory se sítí prostředníků, kteří podle NCOZ skupině dohazovali lidi ochotné za městské byty dát úplatky. 

"Prostředník se ptá Otakara Bradáče, zda žije. Bradáč mu odpovídá, že nežije již dlouhodobě, a žije, jenom když před sebou vidí peníze. Potom ožívá, jinak je v takovém zimním spánku, ale jakmile ho posype prostředník padesátikorunami anebo dá před Bradáče očuchat pětistovku, tak ožívá," přepsali jeden z telefonátů vyšetřovatelé.

"Z výše uvedeného je naprosto zřejmé, že činnost této organizované zločinecké skupiny byla zaměřena pouze k získávání finančního prospěchu z úplatků," dovozují policisté.

Otakar Bradáč na snímku z roku 2010
Otakar Bradáč na snímku z roku 2010 | Foto: Profimedia.cz

Zajištění bytu pro agenta policie

Bradáč, kterému skupina přezdívala "šéfe", měl ale smůlu. Jako zájemce o městský byt se v roce 2020 přihlásil i devětačtyřicetiletý Ondřej Janeček. Ve skutečnosti to bylo krycí jméno policejního agenta. A i zprostředkovatel, který měl věc se skupinou vyřídit, byl agentem.

Vyšetřovatelé NCOZ tak v přímém přenosu sledovali, jak celý systém na radnici Brno-střed funguje. "Janeček" projevil zájem o odkoupení obecního bytu za polovinu tržní ceny jako investiční nemovitosti. Odkup ale Brno umožňuje jen nájemníkům těchto bytů. Prvním úkolem tedy bylo z něj nájemníka udělat. Ve frontě tak musel předběhnout ostatní zájemce, často potřebné lidi.

Do příběhu vstoupil pracovník Správy nemovitostí Brno-střed Radim Suchánek, kterému přezdívali Rajmen. V prosinci 2020 zajistil policejnímu agentovi prohlídku bytu, aby viděl, do čeho bude investovat. A to i když prohlídky pro legitimní zájemce radnice kvůli covidové pandemii v té době nedělala.

Suchánek, který byl lídrem ANO v letošních komunálních volbách v Brně-Černovicích, je také mezi stíhanými. A policistům přiznal, že za každé půjčení klíčů od městských bytů dostal tisíc korun. To policisté potvrdili i za pomocí odposlechů. "Červinka Bradáčovi sdělil, že Suchánkovi za klíče vždy dává tácek (tisíc korun), a Bradáč na toto sdělení reagoval, že mu on tolik nedává, že tácek je moc. Červinka na to reagoval, že mu vždy dává tácek," přepsali hovory detektivové.

Suchánek se na výslechu bránil tím, že až "loni si uvědomil, že to, co dělá, není úplně čisté, i když mu to šéf radniční bytové komise Bradáč přikázal".

Policisté přitom vyfabulovali takového agenta, který podmínky pro přidělení bytu nemohl ve velké konkurenci splnit. Skupina kvůli tomu "Janečkovi" do žádosti lživě vyplnila, že pracuje jako řidič záchranky v Ústí nad Labem a má zájem své povolání vykonávat v Brně. Ve skutečnosti se jim představil jako nezaměstnaný. Zfalšovali i to, že výdělek má. 

Pak mu zřídili e-mail pod jeho jménem, kterým ovšem nekomunikoval s úředníky Brna-středu on, ale výhradně členové skupiny. Od "Janečka" si nechali podepsat i prázdné papíry, aby na nich stvořili motivační dopis. Reportéři ho získali. Skupina v něm "Janečka" prohlásila za řidiče sanitky, který se uprostřed pandemie přeškoluje na převoz nemocných covidem. A potřebuje byt v Brně se svou přítelkyní, která se stará o nemocné rakovinou.

Vylhaný motivační dopis, který skupina sepsala policejnímu agentovi v utajení. Reportéři ho získali.
Vylhaný motivační dopis, který skupina sepsala policejnímu agentovi v utajení. Reportéři ho získali. | Foto: Aktuálně.cz

To vše s jasným cílem. "Předseda bytové komise Otakar Bradáč následně mohl na zasedáních komisí přesvědčit pomocí vytvořených dokumentů ostatní členy, aby hlasovali ve prospěch jimi preferovaného zájemce, který žádal o přidělení nemovitosti za úplatek," objasňují policisté.

Rakovina a úraz páteře. Lži v žádostech o byty

  • Policie dokládá lhaní v žádostech o městské byty organizované skupinou kolem brněnského politika Otakara Bradáče. Z jednoho žadatele například skupina udělala otce dcery po úrazu páteře, který se stará o tříletou neteř, jejíž matka má rakovinu. Jinému muži zase skupina "přidělila" družku s dítětem, s níž vztah vůbec neměl.
  • Realitní makléř Zdeněk Červinka sháněl klienty různě - městský byt zabezpečoval i pro syna své praktické lékařky.
  • Prostřednictvím komise, která pronajímá nebytové prostory podnikatelům, Bradáč zařizoval přidělení prostor či další výhody. "Snažil se zajistit odpuštění dluhu nebo slevu na nájmu na nebytové prostory," uvedli detektivové. Upozornili i na případ, kdy kvůli Bradáčově tlaku došlo k prominutí dluhů podnikatele na nájemném z 50 procent celkové částky.
  • Lidi, kteří skupině podle vyšetřovatelů statisícové úplatky předávali, bude policie prověřovat samostatně.

A to se v případě agenta "Janečka" skutečně stalo. Bradáč ostatní členy bytové komise přesvědčil, aby mu nájemní smlouvu odhlasovali. Následně to schválila i rada, které předsedá starosta Vojtěch Mencl (ODS). Klient skupiny se tak k bytu 1+kk v Gallašově ulici 2 v centru Brna dostal zhruba za půl roku. A obratem mohl podat na radnici žádost o koupi nemovitosti do svého vlastnictví. Skupina za to dostala 350 tisíc korun v modré obálce.

Detektivové v usnesení o zahájení stíhání popisují celkem osm podobných scénářů.

"Kde je ta obálka? Nemůžu ji najít"

Samotnou manipulaci žádostí a falšování dokladů přitom podle policie zařizovaly dvě sekretářky majitele realitní kanceláře PJ-REALITY a Bradáčova dobrého známého Zdeňka Červinky. Jedné schůzky Bradáče s Červinkou ve vinárně v Hrnčířské ulici byli svědky i reportéři HN, když před koncem loňského roku Bradáčovy obchody při vlastním pátrání monitorovali.

Vinárna, v níž se Otakar Bradáč setkával se Zdeňkem Červinkou. Bradáčovi nyní hrozí 16 let vězení, Červinkovi 13 let.
Vinárna, v níž se Otakar Bradáč setkával se Zdeňkem Červinkou. Bradáčovi nyní hrozí 16 let vězení, Červinkovi 13 let. | Foto: Christine Havranová

Onu modrou obálku s bankovkami od agentů policie dostal Červinka ve své kanceláři. "…všechny je musím dát klukům…," mluvil ještě předtím o penězích před figurantem NCOZ Červinka. On i jeho asistentky jsou nyní také stíhaní. Červinku s Bradáčem soud poslal do vazby. Ani jeden z nich po zadržení nevypovídal.

Proti přidělení bytu "záchranáři" z Ústí protestovali už v dané době opoziční zastupitelé z bytové komise. Marně. "Toto přidělení bytu mi přišlo netransparentní. Měla jsem za to, že zdůvodnění, které žadatel napsal do motivačního dopisu, je nevěrohodné. S kolegy jsme se proto hlasování o přidělení zdrželi - na rozdíl od ostatních členů komise, kteří byli pro," popsala pro HN a Aktuálně.cz členka bytové komise za Zelené Kristýna Fuchsová. 

Úplatky se podle policistů scházely u Červinky v jeho realitní kanceláři pravidelně. A v některých případech odposlechy zaznamenaly kuriózní situace. Třeba když realitní agent jednu z ukrytých obálek s bankovkami nemohl najít. A tak volal své sekretářce, což poslouchali policisté.

"Té se ptá, kam schovala ty peníze. Asistentka sděluje, že je dala na místo, kde jsou prázdné šanony. Na to reaguje Červinka, že to hledat nemůže, že je vždycky dávali nahoru a že se otočí v kanceláři a půjde za Otem. Vágnerová sděluje, že se jedná o modrou obálku z levé strany, černý šanon," přepsali detektivové Červinkovu komunikaci s podřízenou.

Dva miliony korun vložené na účet přes bankomat

Detektivové dokládají, že ještě letos v květnu zprostředkovatel zastupující dalšího zájemce o byt přinesl Červinkovi úplatek 560 tisíc. Ten ho obratem nechal přepočítat svou druhou sekretářku. Peníze si podle nich dělil Bradáč, který takto získal dvě třetiny, s Červinkou, který získal zbylou třetinu. Oba pak podle detektivů vypláceli další členy skupiny.

Vyšetřovatelé sledovali i toky peněz mezi Bradáčem a Červinkou. Dokládají, že si peníze na základě fiktivních faktur mezi sebou přeposílaly jejich dvě firmy. "Z rozhovorů Zdeňka Červinky s Otakarem Bradáčem vyplynulo, že tyto finanční prostředky pocházejí z úplatků, avšak budou odůvodněny fiktivními fakturami za neprovedené činnosti," uvedli.

Další peníze si podle policistů muži předávali osobně. "Také byly zjištěny hotovostní vklady bankomatem na bankovní účet Otakara Bradáče," doplňují detektivové s tím, že z výpisů plyne, že takto někdo Bradáčovi na účet vložil postupně celkem dva miliony korun.

Další výpověď zahrnuje bratra náměstka primátora

Policisté ale na základě výpovědi Pavla Hubálka, někdejšího starosty Rojetína na Brněnsku a známého vlivných občanských demokratů na jižní Moravě, prověřují i privatizace městského majetku sahající dále do minulosti. A podezřívají i nynějšího ministra Blažka.

Hubálek jim rozkryl i vztah mezi Bradáčem a Červinkou, což citují i ve sdělení obvinění. "Dále pan Červinka na oplátku pro pana Bradáče zajišťuje pronájmy jeho majetku. Kontaktní osobou pro pana Červinku je Otakar Bradáč," řekl mimo jiné.

Už v roce 2020 si z radnice Brno-střed detektivové odnesli záznamy o privatizacích domů spjatých s Blažkem či brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS), Blažkovou bývalou koncipientkou. Pozvání na podání vysvětlení tehdy dostala Vaňková i její náměstek Robert Kerndl (ODS).

Policisté čekají, zda nyní promluví Bradáč, kterému jako hlavě organizované skupiny hrozí vysoký trest, až 16 let vězení. Červinkovi pak až 13 let.

Z textu sdělení obvinění je patrné, že policisté krom Hubálka získali i další výpověď, která uvádí, že manipulace s byty probíhaly i dříve. A byli do nich zapojeni také další lidé, které zmiňuje Hubálek. 

Mluví o tom Petr Kosmák, pracovník Správy nemovitostí Brno-střed mezi lety 2012 až 2018. Dnes je v kauze Stoka nepravomocně odsouzen za manipulace zakázek. Usiluje o status spolupracujícího obviněného, a musí tak vypovídat o veškeré trestné činnosti, o které ví. Kosmák speciálně zmínil nevlastního bratra náměstka Kerndla - Kamila Kotěru. Kerndl je šéfem brněnské ODS a Blažkovým blízkým přítelem. 

"Z Kosmákova podání vysvětlení vyplynulo, že z počátku dle instrukcí svého tehdejšího nadřízeného Kamila Kotěry některým zástupcům realitních kanceláří, například Červinkovi, zajišťoval individuální prohlídky nemovitostí, půjčoval mu klíče od nemovitostí ve správě Úřadu městské části Brno-střed, od Červinky dostával finanční odměnu ve výši tisíc korun měsíčně, Červinka na prohlídky vodil své klienty a sdělil mu, že má vazby i na Otakara Bradáče," řekl policistům Kosmák v dosud utajené výpovědi. Od Kotěry prý dostal instrukce, aby byl při prohlídkách k ruce Červinkovi.

Kotěra do roku 2014 Správě nemovitostí šéfoval. Jeho bratr Roman je dnes místostarostou Brna-střed za ODS. U obou policisté minulý týden provedli domovní prohlídku. Na odposleších - tentokrát Červinka - zmiňuje i další vlivné postavy brněnské ODS.

"Červinka dále uvedl, že nově je v komisi realitní makléř Jan Jedelský, se kterým v minulosti dělal výměny bytů," popisoval klientům stíhaný muž. Podle členů bytové komise, se kterými HN a Aktuálně.cz mluvily, přivedl Jedelského do komise jako "zástupce veřejnosti" zastupitel Brna-střed Jan Mandát (ODS).

"Červinka se také vyjádřil, že někdy se může stát, že komise nepřijme usnesení, pak rozhoduje rada Brna-střed, ale pokud je usnesení komise přijato, tak rada pouze potvrzuje. Vyjádřil se k některým jménům a uvedl, že Mencla (starostu Brna-střed Vojtěcha Mencla z ODS, pozn. red.) umíme."

Spolustraníci z radnice se ale od Bradáče po zásahu policie důrazně distancují. Mencl v pondělí oznámil, že rada muže odvolala z postu šéfa bytové komise. "Je naprosto zřejmé, že se jedná o velmi závažné provinění, na které budeme adekvátně reagovat a vyvodíme z něj důsledky. Ať už systémovými změnami při přidělování bytů, nebo posílením kontrolní činnosti," reagoval starosta Mencl.

Blažek: Bradáče vídám jednou za rok, někdy ani to ne

Vlivní jihomoravští členové ODS opakovaně říkají, že nic nelegálního nedělali. Odmítají to oba Kotěrové, jejich bratr Kerndl i ministr Blažek. Ministr spravedlnosti zároveň tvrdí, že se se svým stíhaným přítelem nyní stýká jen vzácně.

"S panem Bradáčem se od mého odchodu do Prahy v roce 2012 vídám jen na stranických akcích, tedy maximálně jednou ročně. A někdy ani to ne," napsal Aktuálně.cz Blažek.

Vylučovat Bradáče z ODS ale zatím nechce. "Jenom Ota Bradáč a orgány činné v trestním řízení vědí, jak vážná ta situace je. Není měsíc, abych já se jako ministr neomlouval za nezákonné vazby a nezákonná trestní stíhání. Jenom on ví, jak je to průkazné a jestli to spáchal, nebo ne. Samozřejmě, po určité době, kdy se nepodaří s ním spojit, budou muset nějakým způsobem rozhodovat orgány strany. Ale já vůbec nechci předjímat," řekl v pondělí ČTK Blažek.

Bradáč, Kerndl a Blažek - byznys přátel z vysoké školy

  • Robert Kerndl a Otakar Bradáč se s Pavlem Blažkem znají z brněnských práv. Na přelomu tisíciletí také oba dělali Blažkovi advokátní koncipienty. 
  • Bradáč se svým známým Kerndlem podle Hubálkovy výpovědi privatizoval bytový dům v ulici Veveří, následně ho pronajímali. 
  • V katastru nemovitostí se reportérům podařilo ověřit, že část zmíněného domu v roce 2003 od Brna koupila společnost KB Plus, kterou v té době ovládali právě Kerndl s Bradáčem, tehdy už oba zastupitelé Brna-střed.
  • Zbytek zprivatizovala žena, která o měsíc později svůj podíl přeprodala, a to pouze o sto tisíc dráže, než ho sama koupila. Dům skončil u akciové společnosti Slide. V té době nebylo možné zjistit, kdo ji vlastní. Byla totiž napsaná na anglickou schránkovou firmu.
  • Dříve reportérům Blažek s Kerndlem potvrdili, že jsou skutečnými majiteli firmy Slide oni. Doložitelné je to minimálně od roku 2006. I předtím vlastnili firmu a s ní i dům subjekty blízké Blažkovi.
  • Valné hromadě Slide podle zápisů předsedala nynější brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), další Blažkova bývalá koncipientka. Podle Blažka však k žádným nelegálním machinacím nedocházelo. "Nikdy jsem nic nezprivatizoval a ani s městským majetkem neobchodoval," odpověděl už dříve Hospodářským novinám.
  • V uplynulém volebním období se pokoušeli Kerndl s Blažkem využít mezer v zákonech a nechat památkově chráněný dům zbourat. Na jeho místě měl postavit developer nový projekt. Ustoupili až po kritice veřejnosti. Informoval o tom Deník N.
  • Policisté také při předchozích raziích na radnici Brno-střed zabavili dokumenty k privatizaci domu v Hrnčířské ulici, který dnes spoluvlastní bytové družstvo, jemuž předsedá Bradáč.
  • Hubálek uvedl, že tento dům si Bradáč privatizoval přímo pro sebe. I v tomto případě se ale Bradáč hájí, že přímo od města nic nekoupil a podíl se k němu dostal až později. "Nikdy jsem nic neprivatizoval. V tomto domě se na mě převedl členský podíl. Vše zcela legálně," uvedl už dříve Bradáč. Hubálka označil za člověka, který se pomátl. Družstvo s ním dnes sdílí i někdejší zaměstnankyně Správy nemovitostí radnice Brno-střed v éře Bradáče.  
 

Právě se děje

Další zprávy