Markéta Vaňková

V Brně by mohla vzniknout koalice ODS s TOP 09, ANO, lidovci, Piráty a ČSSD

Vítězná ODS s TOP 09 chce v Brně vytvořit širokou koalici s ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráty i ČSSD. Novinářům ve čtvrtek řekla primátorka Brna a jednička ODS s TOP 09 Markéta Vaňková (ODS), která by měla zůstat v čele radnice. Širokou koalici zdůvodnila těžkým obdobím v souvislosti s ekonomikou, válkou i covidovou pandemií. V pondělí se chce se zástupci stran setkat, aby se vyjádřily k jejímu návrhu. V opozici by tak zůstala SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

ODS s TOP 09 by měla mít v radě Brna čtyři členy, ANO tři, lidovci se STAN dva, po jednom zástupci Piráti a ČSSD.

Koalice by v případě potvrzení měla 46 mandátů. Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Zdroj: ČTK

Jasno o magistrátní koalici v Brně politici nemají. Blažek slibuje další jednání

Ani dva týdny po komunálních volbách není v Brně jasno o nové magistrátní koalici. Ve druhém největším městě Česka, budou pokračovat jednání, uvedl po nedělním zasedání oblastní rady krajský předseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Naznačil také, že strana se v nejbližší době nebude zabývat členstvím Otakara Bradáče, jenž se ocitl ve vazbě v kauze údajné manipulace s byty v městské části Brno-střed. "Ty kroky jsou na panu Bradáčovi," řekl.

Chce to ještě trpělivost, sdělil Blažek k povolebním jednáním. "Jde o to, jak bude Brno fungovat čtyři roky. Zatím uběhlo 14 dní od voleb a není žádná tragédie, že se zatím nic úplně definitivně nerozhodlo," doplnil.

Městský předseda Robert Kerndl spolu s primátorkou Markétou Vaňkovou (oba ODS) dnešní jednání komentovat nechtěli. Odkázali na pondělní briefing. V pozvánce zdůraznili, že na briefingu nebude oznámeno složení koalice.

V Brně dosud vládla koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD. Letošní volby ve městě vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL deset. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno. Vítězná ODS postupně jedná se všemi subjekty.

Zdroj: ČTK