Letos čtyřiatřicetiletý zápasník uzbeckého původu Machmud Muradov přišel do Česka v roce 2011. Dorazil kvůli studiu, ale hned druhý rok začal zápolit ve smíšených bojových sportech známých pod zkratkou MMA. Poslední dobou spolupracuje s organizací Oktagon, jež v Česku pořádá nejprestižnější utkání.
Muradov, díky předchozímu působení pod hlavičkou americké soutěže UFC známý i mezinárodnímu publiku, má tréninkové zázemí v pražských Holešovicích. Česko ale bude muset opustit. Definitivně padl ve sporu o povolení k přechodnému pobytu, jejž vedl s ministerstvem vnitra.
Muradov usiloval o přechodný pobyt rodinného příslušníka Evropské unie, má dítě s Češkou. Odbor azylové a migrační politiky mu v květnu povolení neudělil, podle něj může narušit veřejný pořádek. Zápasník se proti rozhodnutí resortu bránil žalobou, Městský soud v Praze jí však nevyhověl. Rozsudek je pravomocný.
Konkrétní a věrohodné informace
"Předmětné informace lze považovat za dostatečně konkrétní, věrohodné a přesvědčivé. Existuje důvodné nebezpečí, že by žalobce mohl narušit veřejný pořádek. Byly naplněny podmínky zamítnutí žádosti o vydání k přechodnému pobytu na území České republiky," vynesla rozsudek v úterý před polednem soudkyně Marcela Rousková.
Ministerstvo vnitra rozhodlo na základě utajované zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu, podle níž Muradov udržuje dlouhodobé styky s příslušníky balkánského organizovaného zločinu. Tyto kontakty měl navázat prakticky od chvíle, kdy přicestoval do Česka.
Zápasník se soudního jednání neúčastnil. Jeho advokát Marek Čechovský argumentoval, že Muradov má ztíženou možnost obrany. Vnitro ho podle něj podrobně neseznámilo s tím, čeho se měl dopustit. Muradov se tak proti rozhodnutí nemůže řádně bránit. Podle advokáta tím ministerstvo porušilo zákonnou povinnost.
"Jedná se o osobu mediálně nadstandardně známou, má miliony fanoušků po celém světě. Je zcela logické, že navštěvuje akce, kde se s ním spousta lidí chce vyfotit nebo zvou ho na různé akce. Není v jeho silách v tomto množství o každém vědět, co dělá nebo zda je závadovou osobu," prohlásil advokát.
Kontakty s kriminálním prostředím
Soudkyně Rousková navzdory obhajobě rozhodla jasně. Podle ní utajovaná zpráva policejní centrály obstála. Popisuje zdroje, z nichž o Muradovovi čerpala informace. Elitní útvar poznatky seřadil chronologicky. Především pak pečlivě popsal, v čem Muradov představuje nebezpečí pro Česko a jeho obyvatele.
"Utajované informace podávají plastický, dlouhodobý a ucelený obraz o tom, jaké činnosti a kontakty žalobce v České republice rozvíjel ve vztahu k nebezpečnému kriminálnímu prostředí. Jde o mozaiku skutečností probíhajících dlouhodobě, nebezpečí ohrožení veřejného pořádku je dáno i do budoucna," uvedla soudkyně.
"Aktivity žalobce popsané v utajovaných informací jsou dlouhodobého, trvalého charakteru a nelze předpokládat, že v nich žalobce dále nepokračuje, neboť se opakovaly v době blízké vydání rozhodnutí o neudělení povolení k přechodnému pobytu."
Podle verdiktu převážila nutnost ochrany českých občanů nad tím, že Muradov přijde o možnost trvalého osobního kontaktu se čtyřletou dcerou. Současně potvrdila, že ministerstvo vnitra zápasníka dostatečně seznámilo se svými zjištěními, přestože mu z logiky věci nemohlo předložit utajovanou zprávu policie.
"Z toho, co bylo žalobci sděleno stran utajované informace a jejího obsahu, mohl sám seznat, kde je jádro problému. Muselo mu být zřejmé, o jaké kontakty jde a s kým se potkává," řekla v soudní síni Andrea Celá z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. S jejími slovy se soudkyně Rousková ztotožnila.
"S mafií nespolupracuju"
Muradov už dříve přiznal, že zná lidi ze Srbska nebo Albánie. Podle svých slov se s nimi však potkává hlavně v tělocvičně. Jako veřejně známý člověk prý pravidelně zažívá to, že ho v tělocvičně, v restauraci nebo na ulici lidé oslovují, žádají o fotografii nebo s ním chtějí prohodit pár slov. Říká ale, že nemá možnost je "lustrovat".
"Já s mafií nespolupracuju, nikoho z mafie neznám. Ani českou, ani balkánskou, ani ruskou, ani žádnou východní. Vyzývám policii nebo ministerstvo, ať mi řeknou, s kým jsem v kontaktu nebo pro koho mám pracovat, a já to buď přiznám, nebo vysvětlím," řekl zápasník Deníku N, jenž v červnu na rozhodnutí ministerstva vnitra upozornil.
Muradov marně žádal o povolení k přechodnému pobytu, jež se vydává nejdéle na pět let. Po rozsudku musí Česko opustit. Napříště se v zemi může zdržovat na základě víza, jež mu v Česku umožní v rozpětí půl roku strávit nejvýš 90 dní. Až tento limit vyčerpá, musí zase odjet. V odpovídající čas pak znovu může přicestovat na zmíněné vízum.