"Opusťte své domy a chaty." Úřady vyzvaly k evakuaci části Kurganu kvůli povodním

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2024 20:53
V ruské Kurganské oblasti stoupá hladina řeky Tobol, úřady v regionu hlásí téměř 13 tisíc evakuovaných kvůli záplavám - ať už z vytopených míst nebo míst ohrožených velkou vodou. Oblastní úřady podle ruských médií vyzvaly obyvatele Kurganu k evakuaci, protože na město se valí "obrovská" povodňová vlna z Kazachstánu.
Muž táhne nafukovací člun se svými věcmi po zatopené ulici ve vesnici Ivanovskoje v Orenburské oblasti.
Muž táhne nafukovací člun se svými věcmi po zatopené ulici ve vesnici Ivanovskoje v Orenburské oblasti. | Foto: Reuters

"To vše, co nyní vidíme v Kurganu, kdy se pod vodou ocitá Čerjomuchovo (sídliště ležící asi 15 kilometrů jihozápadně od centra - pozn. red.), je jen kapka z toho, co se blíží ke městu," uvedl na sociální síti gubernátor Vadim Šumkov, citovaný ruskými médii. Podle něj se na oblastní centrum s více než 300 tisíci obyvateli valí ze sousední země příval o objemu 1,3 miliard metrů krychlových vody.

"To není jen povodeň, to je skutečná hrozba! Vezměte proto děti, starší lidi, příbuzné a sousedy s omezenou pohyblivostí do dočasných ubytoven nebo k přátelům a známým. Shromážděte doklady a cennosti. Přepravte svůj majetek do vyšších poloh. A okamžitě opusťte své domy a chaty," nabádal.

Gubernátor podle listu Kommersant nařídil okamžitě evakuovat obyvatele pravobřežní části Kurganu i obyvatele chatových osad a zahrádkářských kolonií na levém břehu řeky před ochrannou hrází.

V Kurganu hladina řeky Tobol v osm večer místního času (17:00 SELČ) stoupla na 704 centimetrů, napsal Kommersant s odvoláním na oblastní úřady a připomněl gubernátorovo varování, že povodeň v pravobřežní části města začne při šestimetrové výši. Záplavy ohrožují více než 18 tisíc lidí. Podle úřadů voda zaplavila v celé oblasti 309 domů a z ohrožených míst evakuovali celkem 12 782 lidí. Kvůli povodním se dopravní policie chystá na hranicích se Sverdlovskou, Čeljabinskou a Ťumenskou oblastí přerušit tranzitní nákladní dopravu po silnicích vedoucích přes Kurganskou oblast, napsala agentura Interfax.

Povodně už dříve zaplavily na 34 tisíc domů v Orenburské oblasti ležící o něco západněji, kde se ze svých břehů vylila řeka Ural. Její hladina začala v neděli podle ruských médií klesat a tamní záplavy polevovat. Povodně postihly také Tomskou oblast v jihozápadní části Sibiře, v okolí oblastní metropole Tomsku se v pondělí pod vodou ocitlo téměř 140 domů a osm desítek lidí bylo evakuováno, píše Reuters.

Sousední Kazachstán evakuoval od začátku povodní více než 111 tisíc lidí. Ve městě Petropavl, které se nachází nedaleko hranic s Ruskem, hlásí někteří obyvatelé, že jejich domy jsou potopeny až po střechy, nebo dokonce odplavaly. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev už dříve označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí v regionu vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural a silné deště. Voda zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři, v Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek Ural a Tobol.

 

Právě se děje

Další zprávy