Povodně v Rusku neustávají. Sousední Kazachstán evakuoval téměř 100 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2024 12:54
V ruské Orenburské oblasti pokračují povodně, kvůli kterým úřady evakuovaly už 7700 lidí. V Orenburgu samotném hladina řeky Ural vystoupala k téměř deseti metrům a zaplavila další stovky domů. V sousední Kurganské oblasti preventivně evakuovali 4500 lidí. Jak uvedla tisková agentura TASS, voda zaplavila téměř 2900 domů. Povodně si vynutily evakuaci více než 96 tisíc obyvatel také v Kazachstánu.
Povodně v Orenburgu
Povodně v Orenburgu | Foto: Reuters

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural. Záplava tající vody zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři a také v Kazachstánu v blízkosti řek, jako je Ural a Tobol.

V Kazachstánu tvoří téměř třetinu evakuovaných obyvatel děti, uvedl podle kazachstánského portálu Tengrinews.kz Sajpaš Jerasyl z ministerstva pro mimořádné situace. S nasazením vrtulníků se podařilo zachránit 2823 lidí, včetně 865 dětí, dodal.

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev při návštěvě zaplavených oblastí označil povodně za "přírodní pohromu, která nebyla už mnoho let", a za "možná nejhorší katastrofu za více více než 80 let", napsal server Meduza.

V ruském oblastním městě Orenburg zaplavila voda dalších 300 domů a do středečního rána stoupla hladina řeky Ural - třetí nejdelší v Evropě - o další desítky centimetrů poté, co v úterý večer dosáhla kritické výšky devět metrů a 30 centimetrů. "Aktuálně jsme zaznamenali zvýšení hladiny vody v řece Ural na 996 centimetrů," řekl starosta Sergej Salmin televizi Rossija 24. Dodal, že zaplaveno je už 1910 domů.

Hydrologové varují, že se situace v Orenburgu, kde žije asi 550 tisíc obyvatel, může ještě zhoršovat. Pokud dále stoupne hladina Uralu, který protéká Ruskem a Kazachstánem do Kaspického moře, hrozí podle starosty odpojení vodovodu pro třetinu města. Radnice podle něj připravuje nouzový rozvoz pitné vody.

V Kurganu, oblastním městě na řece Tobol na jihu Uralu s přibližně 300 tisíci obyvateli, sirény varovaly obyvatele, aby se okamžitě evakuovali. "Evakuace byla vyhlášena preventivně ve všech částech města u řeky Tobol. Lidi odvážíme z míst, které potenciálně mohou být zaplaveny. Celkově bylo v Kurganské oblasti evakuováno 4500 lidí," řekl gubernátor Vadim Šumkov televizi Rossija 24.

Regionální úřady uvedly, že povodňové vody budou stoupat ještě tři dny, a předpověděly "obtížnou situaci" až do konce dubna. Ve středu místní úřady uzavřely provoz na několika silnicích v regionu, aby tam rychle dopravily zeminu na zpevnění hrází, protože se zhoršila předpověď povodní a hladina vody v řece Tobol rychle stoupla o 23 centimetrů, dodal Reuters.

Podle Šumkova, který v Kurganské oblasti v pondělí vyhlásil nouzový stav, hrozí zaplavení více než šesti desítek obcí a 4300 domů. Povodeň má podle gubernátora kulminovat mezi čtvrtkem a nedělí.

Celkový počet zaplavených domů během nynějších povodní v Rusku přesáhl 13 tisíc, napsala agentura TASS.

 

Právě se děje

Další zprávy