Archiv: Karel Havlíček

Fond dopravy bude mít příští rok na výdaje 130,5 miliardy korun, meziročně více

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, bude mít příští rok na výdaje 130,5 miliardy korun, což je meziročně zhruba o tři miliardy více a o 10,5 miliardy korun více, než bylo dosud plánováno. Na briefingu po pondělním jednání o rozpočtu na příští rok s ministryní financí Alenou Schillerovou to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (oba za ANO). Schillerová uvedla, že na celkový plánovaný schodek státního rozpočtu to nebude mít vliv. Vláda počítá pro příští rok s celkovým deficitem rozpočtu 390 miliard korun.

Havlíček uvedl, že 90 procent dnešního jednání se týkalo ministerstva dopravy. Nejvíce peněz ze SFDI podle něj příští rok tradičně půjde na silniční a dálniční stavby, následovat budou stavby na železnici. "Předpokládá se, že to bude více než 60 miliard korun v rámci silnic, dálnic a obchvatů a řádově kolem 55 miliard korun na železniční infrastrukturu a nádraží," řekl ministr. Zbytek podle něj budou tvořit například peníze pro kraje, na nové technologie a zabezpečení nebo cyklostezky.

Převážnou část výdajů ministerstva průmyslu a obchodu, které Havlíček také vede, tradičně tvoří dotace na takzvanou zelenou energii. Podle dřívějších plánů měla dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie ze státního rozpočtu příští rok meziročně klesnout o sedm miliard na 20 miliard korun. Havlíček dnes řekl, že aktuálně je v plánu 23 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Česko a Německo budou zajišťovat podmínky pro plavbu po Labi, podepsaly dohodu

Česko a Německo budou společně zajišťovat podmínky pro plavbu na Labi, ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) o tom v úterý podepsal dohodu se svým německým protějškem Andreasem Scheuerem.

Dohoda stanoví základní parametry pro fungování labské vodní cesty z Pardubic až do Hamburku, kde má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Parametry budou zajišťovat obě země. Dohodu nyní musí ještě schválit Parlament.

Havlíček po podpisu kvitoval, že se podařilo dohodu uzavřít ještě před koncem mandátu současné vlády. Podle něj tím vznikla důležitá základna pro další rozvoj vodní dopravy na Labi a řešení stavu vodní cesty u Děčína. Ministerstvo dopravy tam chce vybudovat nový plavební stupeň, zatím však naráží na ekologické dopady stavby. V současnosti resort jedná s ministerstvem životního prostředí o možnosti kompenzačních opatření.

Zdroj: ČTK