Ceny benzinu musíme regulovat jako Orbán, žádalo ANO. Po krachu to Havlíček popírá

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
9. 12. 2022 16:30
Ceny benzinu a nafty musíme mimo jiné zastropovat, prohlašovali nedávno opoziční politici v čele s Andrejem Babišem. Za příklad dávali Maďarsko, které regulaci zavedlo, a protože to česká vláda odmítala, označovali ji za asociální. Když se teď maďarský trh s palivy zhroutil a tamní kabinet stropy zrušil, ANO kritiku odmítá . "Chtěli jsme jiný model," tvrdí Karel Havlíček z Babišova hnutí ANO.
Andrej Babiš a Karel Havlíček, předseda a místopředseda hnutí ANO
Andrej Babiš a Karel Havlíček, předseda a místopředseda hnutí ANO | Foto: Libor Fojtík

Více než rok sloužilo Maďarsko řadě politiků za vzor nejlevnějšího tankování v Evropě a příklad údajně úspěšného boje proti zdražování pohonných hmot. Na začátku stála inflace a opatření kabinetu Viktora Orbána, který loni na podzim stanovil maximální ceny. Na konci byl kolaps trhu a úterní rozhodnutí téhož kabinetu stropy zrušit. Za naftu teď platí řidiči v Maďarsku víc než v Česku, na řadě míst nejde pohonné hmoty vůbec sehnat.

A politici české vládní koalice opozici připomínají, kam by vedly její nedávné rady. "Andrej Babiš nás tepal, že musíme zastropovat ceny paliv jako v Maďarsku. Asi chtěl jako správný krizový manažer způsobit další krizi," uvedl místopředseda sněmovny Jan Skopeček z ODS. "V Maďarsku teď chybí benzin úplně nebo je na příděl," dodal s povzdechem, že tak to dopadá vždy, když stát někoho nutí prodávat za uměle nízkou cenu.

V Maďarsku se o zrušení přihlásila ropná a plynárenská skupina MOL s tím, že se zásobování pohonnými hmotami ocitlo v kritické situaci a jediným řešením je umožnit zvýšení dovozu. Zahraniční podniky omezily dodávky poté, co Orbánova vláda zavedla cenový strop 480 forintů, zhruba 28 korun, za litr pro benzin i naftu. Lidé si v poslední době navíc začali vytvářet zásoby a kvůli nedostatku vyrazila řada motoristů tankovat do sousedních zemí.

Silná prohlášení opozičního ANO připomněl také místopředseda vlády Marian Jurečka z KDU-ČSL. "Myslím, že poslední týdny a situace v Česku a Maďarsku ukazují jasně, které řešení vlád bylo lepší. Co na to Karel Havlíček?" ptal se na sociálních sítích. Narážel tím na tvrzení bývalého ministra průmyslu a obchodu, že v Maďarsku je benzinu dostatek. A také na to, že v Česku cena paliv klesá. Vláda Orbánovu cestu odmítala s argumentem, že Maďaři situaci neudrží.

Místopředseda Babišova hnutí se ale Jurečkovi brání a tvrdí, že svá slova myslel jinak. "Chtěli jsme jiný model než v Maďarsku. U nás by nic takového jako tam nenastalo," uvedl nyní pro Aktuálně.cz. Maďarsko podle něj udělalo chybu, když nepomohlo firmám nakupujícím benzin a naftu ze zahraničí. "Vláda zastropovala ceny, ale těmto firmám nedala kompenzace," řekl. 

Dodal také, že ANO podle něj nenavrhovalo v Česku primárně zastropování cen, ale snížení daní. "Platilo by po nezbytně nutnou dobu. Až by šly ceny dolů, tak bychom opatření zrušili," prohlásil. Na otázku Aktuálně.cz, jestli postup české vlády nebyl přece jen dobrý, když ceny setrvale klesají, odpověděl, že ne. Je přesvědčený, že kdyby kabinet postupoval jinak, nemuseli lidé na jaře platit rekordní částky. "Když jsme mluvili o zastropování, týkalo se to primárně energií. A sekundárně pohonných hmot," dodal.

Pohled na dřívější výroky ale ukazuje, že ANO mluvilo o snížení daně i zastropování.  "Vláda musí okamžitě zastropovat cenu benzinu a nafty na 35 korun za litr a zároveň snížit DPH prodejcům na nulu. Nevím, na co čeká," uvedl například Andrej Babiš ve svém videu Čau lidi letos 7. března.

Bývalý premiér a ministr financí, který dává Maďarsko a jeho premiéra Orbána často za vzor, ve čtvrtek neodpovídal, věnoval se jako kandidát kampani před prezidentskými volbami. Vyjádření proto poskytl Havlíček, který ho často doprovází. 

Přístup české vlády k drahým pohonným hmotám nekritizoval ale jen Babiš, podobně se vyjadřovali i další poslanci z ANO. "Byl jsem na benzince a je to síla. Víte někdo, co dělá vláda? Já ne. Okolní státy občanům nějak pomáhají. U nás ticho," psal v březnu na sociální sítě například Radek Vondráček.

Hlasití byli i představitelé SPD a mimoparlamentních stran, především předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Ta vidí v Orbánovi vzor, a v minulosti mu dokonce psala dopis, kterým mu vyjádřila podporu. O zastropování cen psali v březnu také sociální demokraté, kteří ale volali po úpravách daní. "Za skandální selhání považujeme, že ve státní síti čerpacích stanic jsou ceny často vyšší než u soukromníků," upozorňoval předseda ČSSD Michal Šmarda na zvláštní tiskové konferenci. 

Tento týden pohonné hmoty dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů dražší. Za litr nafty dají řidiči průměrně 39,86 koruny. Uvádí to společnost CCS, která ceny sleduje. Ty klesají už od konce října a přibližují se hodnotám, kterých dosahovaly před únorovým začátkem ruské invaze na Ukrajinu.

Video: Maďarsko doplácí na Orbánovu strategii. Lidem to ale nedochází, říká maďarský novinář (7. 12. 2022)

Orbánova strategie vyjednat Maďarsku výjimku na ruský plyn ho dohnala. Nakupujeme za vyšší ceny, než jaké jsou na burze. Maďaři si to ale neuvědomují. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy