Lockdown na nejtvrdší způsob. Znepokojivé záběry ukazují karanténní tábory v Číně

pru ČTK pru, ČTK
12. 1. 2022 13:38
Po sociálních sítích se v posledních dnech začaly šířit záběry z tvrdých poměrů v čínských karanténních táborech, které tamní úřady nařídily vybudovat k zabránění šíření covidu-19. Lidé v nich podle svědectví žijí na samotce v malých pokojích, kde mají k dispozici jen toaletu, postel a stolek. Jídlo pak dostávají od pracovníků v ochranných oblecích jen malým okýnkem ve dveřích.
Svědectví z karanténních táborů v Číně | Video: Twitter/Songpinganq

Neověřené záběry publikoval v posledních dnech na Twitteru anonymní uživatel. Na základě jeho komentářů se jedná o aktuální videa z různých koutů Číny. Většina videí podle něj pochází z provincie Šen-si. V ní se nachází město Si-an, v němž v současnosti platí kvůli šíření covidu-19 jedna z nejpřísnějších uzávěr v zemi. Některá videa také ukazují situaci v provincii Che-nan ve středojižní Číně, uvádí anonym v popiscích.

Záběry se v posledních dnech rozšířily po sociálních sítích a dohromady získaly miliony zhlédnutí. Dostaly se i na stránky světových médií, která na znepokojivé poměry v uzavřených městech v Číně upozorňovala již na začátku ledna. Britský server BBC tehdy přinesl svědectví obyvatel města Si-an uvězněných ve svých domovech s nedostatkem jídla.

Přesné počty lidí, kteří byli v nejpostiženějších oblastech za poslední týdny do karanténních táborů převezeni, nejsou veřejně známé, uvádí server BBC. Podle některých svědectví na sociálních sítích tam mohly autobusy převézt z některých míst až tisíc obyvatel. Lidé museli na dopravní prostředky čekat venku v mrazu až několik hodin. Podle informací serveru BBC se mezi nimi nacházeli senioři, děti i těhotné ženy.

Čína od konce prosince bojuje s ohniskem koronavirové nákazy ve městě Si-an, které leží asi 900 kilometrů od Pekingu. Místní úřady nařídily 26. prosince zpřísnění karantény pro zhruba 13 milionů tamních obyvatel a nařídily kompletní dezinfekci města.

Doprava z města a do města byla až na výjimky zrušena a lidé nesmějí odjet bez souhlasu zaměstnavatele nebo místních úřadů. Otevřené jsou jen obchody, které prodávají nezbytné zboží, a i do nich se lidé dostanou jen sporadicky. Vyjít ven na nákupy smí jen jeden člen domácnosti, a to jednou za tři dny. Lockdown v Si-anu patří k nejpřísnějším od roku 2020, kdy Čína uzavřela jedenáctimilionové město Wu-chan, a bude platit do odvolání.

V celé Číně se v posledním týdnu potvrdilo průměrně kolem 200 nových případů covidu-19 každý den. Čína se od loňského roku snaží potlačit pandemii covidu-19 politikou "nulové tolerance", což znamená, že se pokouší utnout hned v zárodku místní šíření viru cestou mnohdy drastických opatření. Epidemickou situaci úřady přísně monitorují i vzhledem k blížící se zimní olympiádě, která začíná v Pekingu v únoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy