Sebestředná čínská megapole se bouří. Miliony lidí nemají co jíst

Video Video
11. 4. 2022 18:13
Většina světa se učí s koronavirem žít. Čína ale vůči němu vytrvale zastává nulovou toleranci a obyvatelům 25milionové Šanghaje, která v neděli oznámila 25 000 nových případů nákazy, dochází trpělivost. Obyvatelé čím dál častěji porušují karanténu, chodí hledat do ulic jídlo a vyjadřují svoji frustraci.
Sebestředná čínská megapole Šanghaj se bouří. Miliony lidí nemají, co jíst | Video: Reuters, Twitter/Jerry4JI/Northrop Gundam/Patrick Madrid/Rodrigo Zeidan/yourannoncentral

Úřady od začátku nejhorší covidové vlny v tomto finančním centru země uplatňovaly přísnou strategii testování, trasování a karantény pozitivních případů. Nakažené Šanghajany odváželi do odlehlých karanténních míst, děti mladší sedmi let byly odděleny od svých rodičů, jak dokazují záběry z jedné z šanghajských nemocnic. 

Politolog Dali Yang z Chicagské univerzity podle serveru BBC tvrdí, že několika milionům lidí v Šanghaji, kteří nesmějí opustit své domovy, docházejí zásoby a mnozí jsou omezeni na jedno jídlo denně. Objevují se záběry toho, jak hladovějící lidé do noci naříkají a vyjadřují vztek z oken svých bytů. Symbolem se stal i snímek prázdné ledničky, kterou zavřený majitel vystavil na balkoně.

Někteří se už rozhodli porušit nařízení úřadů a vyrazili do města shánět potraviny a vodu i za cenu toho, že se dopustí rabování, protože mnoho supermarketů je zavřených a kurýři obsloužit lidi nestíhají. Podle agentury Reuters se šíří obavy, že ve stejné situaci by brzy mohla být i další města. Šanghajské úřady už začaly couvat a slibují v některých částech města uvolnit tuhá opatření.

Profesor Fan Š'-ping z Tchajwanské univerzity pro server Hlas Ameriky uvedl, že obyvatelé Šanghaje neočekávali, že s nimi, občany "města prvního stupně", bude v rámci politiky nulové tolerance zacházeno stejně jako s obyvateli měst "druhého a třetího stupně".

Města "prvního stupně", jako jsou Šanghaj, Peking, Kanton a Šen-čen, jsou podle společnosti Investor Insights Asia nejmodernější, nejlidnatější, mají nejlepší infrastrukturu a ideální polohu. Města "druhé úrovně" jsou relativně ekonomicky rozvinutá, ale méně než města první úrovně. Města "třetí úrovně" mají velký počet obyvatel, ale malý hospodářský nebo politický význam, píše server Hlas Ameriky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy