Přehledně: Kolega se nakazil, kdy můžete zůstat v práci a kdy vás čeká karanténa?

Michaela Endrštová Štefan Novák Michaela Endrštová, Štefan Novák
Aktualizováno 29. 1. 2022 7:13
Od pondělí firmy nahlásily 17 682 zaměstnanců, kterým vyšel pozitivní antigenní test. Panují však zmatky ohledně povinných karantén či izolací pracovníků. Fakt, že se kolega nakazil, totiž ještě neznamená, že všichni z jeho kanceláře musí hned do karantény. Záleží na tom, zda si pozitivní člověk udělá kontrolní PCR test, a také na tom, v jak úzkém kontaktu s ním ostatní kolegové byli.
Foto: Česká televize, Aktuálně.cz

V případě, že kolegovi vyjde pozitivní antigenní test v práci, odchází do karantény. Ta mu končí po pěti dnech nebo i dřív v případě, že mu následně vyjde kontrolní negativní PCR test. V takovém případě nikdo další z jeho okolí do karantény nemusí. Pokud však nákazu potvrdí i PCR test, do karantény musí také kolegové nakaženého. Ne však všichni.

Izolovat se musí ti, co s ním byli ve styku během dvou dnů před provedením testu a kteří s ním byli v kontaktu bez respirátoru, déle než pět minut a na vzdálenost menší než 1,5 metru. Pokud například kolegové nakaženého neměli respirátor, ale dodržovali větší vzdálenost, rozhodne o jejich karanténě hygiena.

"Pokud si kolega vzpomene, že jste se potkali a povídali si a uvede vás jako kontakt, dostanete SMS a sebetrasovací formulář. Když si na vás nevzpomene, nikdo se o vás nedozví. Pokud si vzpomenete vy, můžete zavolat na krajskou hygienu a poradit se, ale vzhledem k obsazeným telefonům je lepší napsat e-mail uvedený na webu," popisuje ředitelka Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková. 

Kolegové, kteří po kontaktu s nakaženým odchází do pětidenní karantény, by měli sledovat, zda se u nich objeví nějaké příznaky nemoci. V případě, že příznaky nemají, zůstávají předepsaných pět dní v karanténě a pak se mohou vrátit do práce. Žádný dodatečný kontrolní test není potřeba.

Nicméně není možné, aby si pracovníci zkrátili karanténu negativním PCR testem, doma zůstávají pět dní v každém případě. Pokud se u nich během karantény objeví příznaky, musí jít na PCR test. Pokud vyjde pozitivně, začíná izolace v délce minimálně pěti dní - platí, že poslední dva dny musí být dotyčný bez příznaků. V případě negativního výsledku karanténa pokračuje, dokud nevyprší předepsaná pětidenní lhůta.

Výjimku z výše uvedených pravidel mají některé profesní skupiny, jako například zdravotníci či pracovníci v sociálních službách. 

Lze rozeznat omikron od nachlazení? Jak dlouho je nakažený infekční? Infektolog ke klíčovým otázkám o nakažlivé mutaci:

Život v pandemii - profesor Petr Husa o příznacích omikronu | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy