Stovky výživných stránek o útoku na Kapitol. Rozsáhlá zpráva ukazuje na Trumpa

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
6. 1. 2023 17:26
Před dvěma lety došlo k útoku na Kongres. Bezprecedentní události, kdy demonstranti a příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu. Událostem se obšírně věnovala vyšetřovací komise, která koncem loňského prosince zveřejnila několikasetstránkovou zprávu. Projděte si, jak podle důkazů a výpovědí svědků probíhal 6. leden 2021 a jakou roli hrál Trump.
Obsazení Kapitolu radikálními přívrženci Donalda Trumpa.
Obsazení Kapitolu radikálními přívrženci Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Co se stalo 6. ledna 2021

Před dvěma lety do Kapitolu, sídla amerického Kongresu, vtrhli demonstranti, kteří nesouhlasili s výsledkem prezidentských voleb. Tvrdili, že vítězství Joea Bidena bylo zfalšované. Zvláštní komise Kongresu měla v následujících měsících vyšetřit, co přesně se ten den stalo. Vyslechla desítky svědků a prostudovala řadu dokumentů. Nakonec zveřejnila mnohasetstránkovou zprávu.

Tehdy končící prezident Donald Trump odmítal připustit, že prohrál prezidentské volby z listopadu 2020. Tlačil na řadu zákonodárců napříč americkými státy, aby výsledky voleb neuznali, a jeho tým podal několik žalob, avšak všechny neúspěšně.

V den útoku, 6. ledna 2021, Trump promluvil v hlavním městě USA Washingtonu D.C. před shromážděním svých příznivců, kde zopakoval nepodloženou teorii o ukradených volbách. Poté se dav vydal směrem k budově Kapitolu a tehdejší prezident jej chtěl doprovodit. Jeho ochranka mu to ale nedovolila.

Dav následně Kapitol obklíčil a po druhé hodině odpolední vtrhl do budovy. Snažil se najít zákonodárce a vyhrožoval jim násilím. "Pověste Mikea Pence," skandovali demonstranti například o Trumpovu viceprezidentovi, který měl výsledky voleb potvrdit. Došlo i k potyčkám s policií.

Během útoku zemřelo pět lidí. Jeden člověk byl zastřelen policií, další zemřel na předávkování drogami a zbylí tři kvůli infarktu nebo jiným zdravotním komplikacím. Stovky lidí utrpěly zranění, včetně 138 policistů. Další čtyři policisté několik měsíců po útoku spáchali sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy