Soud poslal zakladatele Oath Keepers kvůli útoku na Kapitol na 18 let do vězení

ČTK ČTK
25. 5. 2023 21:07
Americký federální soud v čtvrtek poslal na 18 let do vězení Stewarta Rhodese, zakladatele extremistické skupiny Oath Keepers (Strážci přísahy), za rozvratné spiknutí a další trestné činy v souvislosti s útokem příznivců exprezidenta Donalda Trumpa na budovu Kongresu 6. ledna 2021. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
Stewart Rhodes.
Stewart Rhodes. | Foto: Reuters

Osmapadesátiletý Rhodes před soudem neprojevil lítost a tvrdil, že je politickým vězněm. "Pane Rhodesi, po celá desetiletí je jasné, že jste chtěl, aby se demokracie v této zemi zvrhla v násilí," prohlásil soudce Amit Mehta. "Nejste politický vězeň," řekl s poznámkou, že Rhodes představuje trvalou hrozbu pro zemi. Vyjádřil také obavy, že by se situace z 6. ledna 2021 mohla opakovat. "V okamžiku, kdy budete propuštěn, ať už to bude kdykoliv, budete připraven pozvednout zbraně proti své vládě," řekl Rhodesovi.

Někdejšího vůdce krajně pravicové milice Rhodese uznala porota federálního soudu vinným už loni v listopadu, dnes soudce oznámil výši trestu. Obžaloba pro něj žádala 25 let za mřížemi. Délka vězení pro Rhodese je nejdelším trestem vyneseným v souvislosti s někdejšími nepokoji ve Washingtonu, kvůli kterým bylo obviněno více než 1000 lidí, poznamenal Reuters. Podle něj dosud nejdelším trestem bylo 14 let za mřížemi pro muže z Pensylvánie, který tehdy zaútočil na policisty.

Na Kapitol při společné schůzi obou komor amerického Kongresu, která se chystala formálně potvrdit vítězství současného amerického prezidenta Joea Bidena ve volbách, zaútočili příznivci tehdejšího šéfa Bílého domu Trumpa. Ten po předchozích volbách začal bez důkazů tvrdit, že hlasování provázely rozsáhlé volební podvody a že mu demokraté vítězství "ukradli".

Rhodes tehdy do budovy Kapitolu nevstoupil, ale podle žalobců byl strůjcem spiknutí, jehož cílem bylo násilně narušit předání prezidentské moci. Vystudovaný právník je zakladatelem Oath Keepers, která byla jednou z několika extremistických skupin, jejichž členové tehdy dorazili k budově Kongresu. Její název odkazuje na přísahu, kterou ve Spojených státech skládají veřejní činitelé, především pak na pasáž o ochraně ústavy před "vnějšími i domácími" nepřáteli. Skupina vznikla v roce 2009.

Dnešní vynesení výše trestu nad Rhodesem je první ze série verdiktů, které by si měli vyslechnout v následujících dnech další členové Oath Keepers, poznamenala agentura AP. Americké soudy podle ní zatím odsoudily přes 500 lidí v souvislosti s násilnostmi z předloňského ledna ve Washingtonu, přičemž více než polovina z nich dostala trest odnětí svobody, další ze soudních síní odešli s podmínkami nebo domácím vězením.

Rhodes je prvním člověkem obviněným v souvislosti s útokem na Kapitol, jenž byl odsouzen za trestný čin rozvratného spiknutí, napsala AP, která dnešní verdikt označila za další milník v rozsáhlém vyšetřování tehdejšího násilí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy