Soud uložil vězení dalším členům Oath Keepers v kauze útoku na Kapitol

ČTK / BBC News
2. 6. 2023 22:56
Soud uložil vězení dalším členům Oath Keepers v kauze útoku na Kapitol

Tři roky odnětí svobody v pátek vyměřil soud ve Washingtonu členovi extremistické skupiny Oath Keepers (Strážci přísahy), který se 6. ledna 2021 zapojil do vpádu do sídla amerického Kongresu. David Moerschel je jedním ze členů milice odsouzených mimo jiné za pokus o svržení vlády Spojených států. Dalšímu z členů militantní skupiny Josephu Hackettovi uložil soud trest ve výši tří roků a šest měsíců, píše agentura Reuters.

Pátečními verdikty končí série jednání, při kterých federální soudce Amit Mehta oznamoval tresty pro několik bývalých členů Oath Keepers. Tato militantní skupina se po volební porážce republikánského prezidenta Donalda Trumpa v listopadu 2020 připravovala na možnost násilí a při nepokojích ze 6. ledna 2021 měla nedaleko centra Washingtonu připravené střelné zbraně, zatímco někteří přívrženci byli v Kapitolu. Zakladatel skupiny Stewart Rhodes dostal minulý týden 18 let vězení.

Rhodese a dalších pět lidí poroty ve dvou procesech uznaly vinnými i z "rozvratného spiknutí". Toto vzácně používané obvinění znamená, že daná osoba se podle prokurátorů pokoušela svrhnout či zničit vládu Spojených států. Obžaloba požadovala v těchto případech tresty mezi deseti a 25 lety, soudce Mehta nicméně ve všech případech volí značně mírnější verdikty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy