Trump vyrazil do boje o druhý mandát. Podráží ho ale spojenci z televize Fox News

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
16. 3. 2023 17:49
Spojené státy se připravují na další prezidentské klání. Volba nové hlavy státu čeká Američany na podzim příštího roku, opoziční republikáni už teď ale zahájili ostrou kampaň o to, kdo se stane kandidátem strany. Problémy má bývalý prezident Donald Trump, od kterého se odvrací jeho nejvěrnější podporovatelé, televizní stanice Fox News. Nové dokumenty ukazují, že vlivné televizi došla trpělivost.
Bývalý americký prezident Donald Trump.
Bývalý americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Uplynulý víkend měli v lidé v Iowě politiky plný. Do malého státu na americkém Středozápadě přijeli tři republikánští zájemci o prezidentskou kandidaturu. Právě zde se tradičně konají první vnitrostranické primárky, kdo vyhraje, upoutá na sebe pozornost a výrazně si pomůže v kampani. Bývalý prezident Donald Trump, který je nejvážnějším z uchazečů, ale o pozornost na jiné frontě právě přichází. 

"Je to démonická síla, ničitel. Ale nás nezničí. Jsme velmi blízko tomu, abychom mohli Trumpa ignorovat. Opravdu se nemohu dočkat. Strašně ho nenávidím," napsal Tucker Carlson, hlavní moderátor televize Fox News. Konzervativní kanál Trumpa v posledních letech silně podporoval, teď se od něj odvrací.

Zpráva ze soukromé konverzace vlivného moderátora se jako jeden z důkazů objevila minulý týden u soudu. Stanici Fox News žaluje pro pomluvu výrobce hlasovacích zařízení pro americké volby. Televize podle něj šířila nepodložené informace o volebních podvodech právě na jeho strojích. Na veřejnost se tak dostaly detaily vztahu mezi Trumpem a Fox News, který v posledních letech výrazně utvářel americkou politiku.

V emotivních reportážích i komentářích Fox News cílila na republikánské diváky. Podporovala mimo jiné Trumpovo tvrzení, že mu výhru v prezidentských volbách roku 2020 demokraté s vítězným Joem Bidenem ukradli. Nové informace ukazují, že tomu ale moderátoři sami nevěřili. Spory uvnitř televize, jak informovat o Donaldu Trumpovi, trvají nejméně od roku 2020. Redakce je nyní rozdělená, část moderátorů za bývalým prezidentem dál stojí. 

Vedení televize se bojí, že kdyby Trumpa nepodpořili, nebo ho dokonce veřejně kritizovali, ztratí diváky. Tak jako při posledních prezidentských volbách, kdy právě stanice Fox News jako první oznámila, že v Arizoně vyhrál Biden. Diváci, věrní Trumpovi, to televizi neodpustili, někteří vyrazili demonstrovat, naštvanost se promítla i do propadu sledovanosti.

Všechno pro diváky

"Mají pocit, že musí uspokojit publikum, které naučili očekávat určitý druh informací. Zároveň vidí, že když to přeženou, riskují vážnou právní a finanční odpovědnost. Nemluvě o trapasu, který nastane, když se interní komunikace provalí," popsal Bill Grueskin, profesor na fakultě žurnalistiky Columbia University.

Odpor moderátora Carlsona k Trumpovi se paradoxně objevil ve chvíli, kdy jej exprezident chválil za "skvělou práci" při informování o útoku na budovu Kapitolu z 6. ledna 2020. Napadení sídla amerického Kongresu se Carlson s pomocí nových záběrů snažil vykreslit jako příliš nadšenou demonstraci. Stovky lidí, kteří za něj byli uvězněni, označil za politické vězně.

Jeho příspěvek si vyžádal značnou kritiku, jak z Bílého domu ovládaného demokraty, tak i ze strany některých republikánů. Jednoznačná podpora Trumpa a jeho názorů začíná být pro Fox News problematická, všímá si Grueskin.

U soudu teď kromě úryvků z Carlsonovy komunikace zazněly i názory majitele Fox News, mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Ten v e-mailu krátce po prezidentských volbách napsal, že Trump a jeho právník Rudy Giuliani "stále více šílí". Pravděpodobně narážel na to, jak mu Trump volal, aby Fox News vzala zpět tvrzení o výhře demokratického protikandidáta Bidena v Arizoně. Poté začal Murdoch chování své televize kritizovat.

Redakce se ale bála o diváky. "Nemůžeme dopustit, aby si lidé mysleli, že jsme se obrátili proti Trumpovi," napsal jeden z producentů kolegovi, jak upozornila stanice BBC.

"Murdochovi uvažují téměř výhradně z hlediska sledovanosti a peněz," vysvětlil mediální expert Grueskin. "Rupert Murdoch je možná nejchytřejší člověk z médií na světě, ale tenhle problém, který si sami vytvořili, nejde vyřešit." Jeho nejstarší syn Lachlan Murchod je výkonný předseda a generální ředitel Foxu.

Podpora Trumpova rivala

Stanice nyní ubrala a bývalému prezidentovi dává v hlavním vysílacím čase méně prostoru. Což je pro republikána, který právě zahájil třetí prezidentskou kampaň, problém. Murdocha tento měsíc napadl a označil ho s jeho manažery za "skupinu globalistických falešných republikánů, kteří nenávidí MAGA" a "napomáhají ničení Ameriky". MAGA je označení republikánských příznivců Donalda Trumpa.

Více prostoru naopak dostává jeho vnitrostranický rival, floridský guvernér Ron DeSantis. Spolu s ním se o prezidentskou kandidaturu za republikány uchází i bývalá americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová. DeSantis právě vydal knihu u jiné Murdochovy společnosti a Fox News jí dělá velkou reklamu, upozorňuje deník Washington Post. Úryvky z knihy vyšly v denících New York Post a Wall Street Journal a na webu Fox News.

"Ať už jde o New York Post, Wall Street Journal, nebo Fox, je vidět, že společnost nechce opakovat chyby z roku 2016," dodal Chris Stirewalt, dlouholetý politický redaktor Fox News, který byl po volbách odvolán. 

Televize si chce vsadit na budoucího vítěze. Jako stanice s řadou nejsledovanějších pořadů ho dost možná i pomůže utvořit, myslí si analytici. "Ale bude to zkouška odhodlání stanice udržet tento postoj, pokud to bude mít důsledky pro sledovanost," řekl Stirewalt.

Video: Trump je mediální výtvor. Jeho zvolení nám ale pomohlo, tvrdí šéf listu New York Times (25. 9. 2019)

Nejlepší odpovědí na útoky proti médiím je zaměstnat víc investigativních novinářů, tvrdí Mark Thompson. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy