Svědčil při impeachmentu proti Trumpovi, Bílý dům se poradce zbavil

ČTK ČTK
7. 2. 2020 22:55
Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při vyšetřování amerického prezidenta Donalda Trumpa, přišel o práci v poradním orgánu Bílého domu. V prohlášení o tom informoval Vindmanův právní zástupce David Pressman. Podle něj nemůže být pochyb o tom, že jeho klient byl vyzván k odchodu z Národní bezpečnostní rady (NSC) "za to, že říkal pravdu".
Prezident USA Donald Trump
Prezident USA Donald Trump | Foto: Reuters

Vindman je expertem na Ukrajinu a v listopadu ve Sněmovně mimo jiné označil za "nepatřičné", že Trump v červencovém telefonátu tlačil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského do ohlášení vyšetřování, které by se týkalo jeho politického rivala Joea Bidena.

Důstojník byl u rozhovoru dvou prezidentů osobně přítomen a z telefonátu podle něj vyplývalo, že Ukrajina nemá v této záležitosti na výběr.

Obsah tohoto rozhovoru a jeho okolnosti vedly Sněmovnu k podání ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) na Trumpa za zneužití funkce. Senát ovládaný republikány nicméně ve středu prezidenta osvobodil, což platilo i o druhém bodu obžaloby, který se týkal obstrukce Kongresu. Šéf Bílého domu později naznačil, že Vindmana už v NSC dlouho nebude.

"Podplukovníka Alexandera Vindmana dnes vyprovodili z Bílého domu, kde svědomitě sloužil své zemi a svému prezidentovi. (…) Žádný Američan nemůže pochybovat o tom, proč tento muž o práci přišel… Vindman byl vyzván k odchodu za to, že říkal pravdu," uvedl právník Pressman, přičemž propuštění svého klienta označil za pomstu "nejmocnějšího muže na světě".

Vindman před Kongresmany svědčil proti vůli prezidenta, který dnes uvedl, že s ním není spokojený. Pressley ovšem uvádí, že bezpečnostní poradce "činil to, co mu ukládal zákon", neboť si jej Sněmovna v rámci svého vyšetřování předvolala.

Podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury Bloomberg se Vindman z Bílého domu přesune na ministerstvo obrany.

Video: Už nechte Trumpa být, míní Američané. Demokraté si sami kladou miny do cesty, říká Anýž.

Trump hodně posílil a pomáhají mu k tomu sami demokraté. Těší se největší oblibě od chvíle, kdy se stal prezidentem, upozorňuje redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy