O žalobě na Trumpa rozhodne Senát ve středu. Závěrečné řeči budou mít až čtyři hodiny

ČTK ČTK
1. 2. 2020 7:06
Závěrečné hlasování o ústavní žalobě na prezidenta Donalda Trumpa se uskuteční ve středu. Rozhodli o tom američtí senátoři, když schválili rezoluci šéfa senátních republikánů Mitche McConnella. O víkendu bude mít Senát přestávku. Sejde se opět až v pondělí, kdy zazní závěrečné řeči obžaloby i obhajoby.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Senátoři nejprve v pátek odmítli předvolat svědky v procesu s prezidentem Donaldem Trumpem. Pro hlasovalo jen 49 senátorů, 51 se jich ale postavilo proti. Demokraté chtěli předvolat především někdejšího Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona. Vůdce demokratů v Senátu Chuck Schumer označil rozhodnutí nepovolat svědky za "tragédii".

Zamítnutí svědků otevřelo cestu k osvobození prezidenta Trumpa, na kterého demokraté vznesli ústavní žalobu, v níž ho viní ze zneužití funkce a z obstrukcí vůči Kongresu.

Původně se očekávalo, že k Trumpovu osvobození by mohl Senát přistoupit ještě v pátek. Nakonec se ale senátoři rozhodli konečný verdikt o několik dní odložit.

Podle schválené organizační rezoluce se senátoři sejdou znovu až v pondělí v 11:00 místního času (17:00 SEČ), kdy bude mít obžaloba a obhajoba čtyři hodiny na závěrečné řeči. Hlasování o obou článcích žaloby, tedy o obstrukcích vůči Kongresu a o zneužití pravomocí, by mělo následovat ve středu v 16:00 místního času (22:00 SEČ).

Podle demokratů zneužil Trump svého postavení, když se loni snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval kvůli podezření z korupce při podnikání na Ukrajině Huntera Bidena, syna Joea Bidena. Joe Biden má velké šance stát se Trumpovým soupeřem v letošních prezidentských volbách.

Konečné rozhodnutí ve věci ústavní žaloby na prezidenta padne v týdnu, kdy začne souboj o zisk nominace obou hlavních amerických politických stran do listopadových prezidentských voleb. Rozhodovat se bude už v pondělí ve státě Iowa. Na úterý je naplánováno tradiční poselství o stavu unie, které prezident pronese v Kongresu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy