Skandál, který změnil Spojené státy. Aféra Watergate začala jako zpackaná vloupačka

Skandál, který změnil Spojené státy. Aféra Watergate začala jako zpackaná vloupačka
Kanceláře ústředí Demokratické strany se nacházely v 6. poschodí budovy Watergate. Policie u zadržených našla odposlouchávací techniku. Začalo být zřejmé, že nepůjde o běžnou vloupačku.
Hunt byl dalším propojením s organizačním výborem za Nixonovo znovuzvolení, působil tam jako poradce. V deníku Washington Post se do kauzy zakousli reportéři Bob Woodward (vlevo) a Carl Bernstein (vpravo).
Richard Nixon 8. srpna 1974 v devět hodin večer ve zvláštním televizním projevu oznámil, že odstupuje z úřadu prezidenta Spojených států.
Kauza Watergate smetla postupně nejen "instalatéry", ale i nejbližší Nixonovy politické spolupracovníky. Mezi těmi, kteří byli nuceni vzdát se funkcí, byl bývalý prozatímní ředitel FBI Luis Patrick Gray, Nixonův poradce pro právní záležitosti John Dean, poradce pro vnitropolitické záležitosti J. Ehrlichman, zvláštní tajemník prezidenta S. Magruder, personální šéf Bílého domu H. R. Haldeman, ministr spravedlnosti Richard G. Kleindienst a řada dalších osob.
Foto: Profimedia.cz
Daniel Anýž Dan Poláček Daniel Anýž, Dan Poláček
17. 6. 2022 7:01
Začalo to jako vloupačka do kanceláří Demokratické strany a vzešla z toho aféra, která změnila Spojené státy. Prezident Richard Nixon stál v centru spiknutí, které špiclovalo a snažilo se poškodit jeho politické soupeře. Kauza Watergate, jež odstartovala před 50 lety, rozlomila důvěru Američanů v jejich vládu, na druhou stranu vynesla na výsluní práci novinářů, kteří ji pomohli rozkrýt.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy