Skandál, který změnil Spojené státy. Aféra Watergate začala jako zpackaná vloupačka

Skandál, který změnil Spojené státy. Aféra Watergate začala jako zpackaná vloupačka
Kanceláře ústředí Demokratické strany se nacházely v 6. poschodí budovy Watergate. Policie u zadržených našla odposlouchávací techniku. Začalo být zřejmé, že nepůjde o běžnou vloupačku.
Hunt byl dalším propojením s organizačním výborem za Nixonovo znovuzvolení, působil tam jako poradce. V deníku Washington Post se do kauzy zakousli reportéři Bob Woodward (vlevo) a Carl Bernstein (vpravo).
Richard Nixon 8. srpna 1974 v devět hodin večer ve zvláštním televizním projevu oznámil, že odstupuje z úřadu prezidenta Spojených států.
Kauza Watergate smetla postupně nejen "instalatéry", ale i nejbližší Nixonovy politické spolupracovníky. Mezi těmi, kteří byli nuceni vzdát se funkcí, byl bývalý prozatímní ředitel FBI Luis Patrick Gray, Nixonův poradce pro právní záležitosti John Dean, poradce pro vnitropolitické záležitosti J. Ehrlichman, zvláštní tajemník prezidenta S. Magruder, personální šéf Bílého domu H. R. Haldeman, ministr spravedlnosti Richard G. Kleindienst a řada dalších osob.
Foto: Profimedia.cz
Daniel Anýž Dan Poláček Daniel Anýž, Dan Poláček
17. 6. 2022 7:01
Začalo to jako vloupačka do kanceláří Demokratické strany a vzešla z toho aféra, která změnila Spojené státy. Prezident Richard Nixon stál v centru spiknutí, které špiclovalo a snažilo se poškodit jeho politické soupeře. Kauza Watergate, jež odstartovala před 50 lety, rozlomila důvěru Američanů v jejich vládu, na druhou stranu vynesla na výsluní práci novinářů, kteří ji pomohli rozkrýt.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy