Trumpa opouštějí další právníci. Kdo ho při impeachmentu bude zastupovat, není jasné

ČTK ČTK
31. 1. 2021 10:27
Donald Trump se v sobotu rozešel s dalšími dvěma právníky, kteří měli vést jeho obhajobu v senátním řízení o ústavní žalobě na bývalého prezidenta. Podle agentury Reuters, která se odvolala na obeznámený zdroj, už v týmu nejsou Butch Bowers ani Deborah Barberiová.
Donald Trump se v sobotu rozešel s dalšími dvěma právníky, kteří měli vést jeho obhajobu v senátním řízení o ústavní žalobě na bývalého prezidenta.
Donald Trump se v sobotu rozešel s dalšími dvěma právníky, kteří měli vést jeho obhajobu v senátním řízení o ústavní žalobě na bývalého prezidenta. | Foto: Reuters

Sněmovna reprezentantů 13. ledna, krátce před skončením prezidentského mandátu, schválila ústavní žalobu, podle níž se Trump provinil podněcováním ke vzpouře. Jeho počínání podle žaloby 6. ledna, kdy se sešel Kongres k potvrzení výsledků prezidentských voleb, vedlo k útoku Trumpových stoupenců na Kapitol. Násilnosti si vyžádaly pět lidských životů.

Odstoupení Bowerse a Barberiové z obhajoby je podle Reuters výsledkem "oboustranného" rozhodnutí - tedy advokátů i Trumpa. Tým obhajoby již dříve opustili tři další právníci.

Trump se s Bowersem neshodl na strategii před zahájením senátního řízení, s nímž se počítá v týdnu od 8. února. Bývalý prezident je nadále přesvědčený, že se stal obětí masivního volebního podvodu, díky němuž ve volbách loni v listopadu zvítězil nynější prezident Joe Biden.

Reuters píše, že v Trumpově právním týmu vládne zmatek a v tomto okamžiku není jasné, kdo bude exprezidenta zastupovat. Neočekává se, že by se do jednání zapojili bývalí Trumpovi právní poradci v Bílém domě Pat Cipollone a Patrick Philbin, kteří se účastnili jednání při prvním impeachmentu, kdy byl prezident obvinění zproštěn.

"Snaha demokratů usvědčit prezidenta, který už není v úřadu, je naprosto neústavní a špatná pro naši zem. Ve skutečnosti už 45 senátorů o protiústavnosti hlasovalo," řekl Trumpův právní poradce Jason Miller. Podle něj bude o složení právního týmu rozhodnuto co nejrychleji.

Aby byl Trump odsouzen, muselo by s 50 demokratickými členy stočlenného Senátu hlasovat nejméně 17 jejich republikánských kolegů. Při úterním hlasování o ústavnosti žaloby se ale k 50 demokratům připojilo jen pět republikánů, což naznačuje, že Trump odsouzen nebude.

V americké praxi musí ústavní žalobu na hlavu státu projednat obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů impeachment podává a Senát v roli soudu o něm rozhoduje. Trump je prvním americkým prezidentem, který se během svého mandátu dočkal dvou ústavních žalob.

 

Právě se děje

Další zprávy