Izrael potvrdil, že třetí nejvýše postavený muž hnutí Hamás v Pásmu Gazy je po smrti

Přenos skončil
Zástupce šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Marván Ísa, považovaný za třetího nejvýše postaveného představitele tohoto radikálního palestinského hnutí v Pásmu Gazy, byl při izraelském úderu před více než dvěma týdny zabit. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, a potvrdil tak dřívější zprávy o jeho smrti. Hamás se k věci bezprostředně nevyjádřil.
Snímek z 13. března 2024 z Pásma Gazy, kde zuří válka.
Snímek z 13. března 2024 z Pásma Gazy, kde zuří válka. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Zástupce šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Marván Ísa byl při izraelském úderu před více než dvěma týdny zabit. Potvrdil to mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.
 • Izrael se rozhodl stáhnout své vyjednávače z Dauhá, protože dospěl k závěru, že zprostředkovávaná jednání o příměří v Pásmu Gazy uvázla na mrtvém bodě kvůli požadavkům palestinského radikálního hnutí Hamás.
 • Ze způsobu a rozsahu izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy se lze domnívat, že Izrael se na Palestincích dopouští genocidy, tvrdí zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území. Izraelští představitelé dokument odmítají.
10:22

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tento online přenos k izraelsko-palestinskému konfliktu končí. Události na Blízkém východě ale budeme na našem webu dál sledovat. Děkujeme za pozornost.

15:14

Izrael začal v Pásmu Gazy využívat systémy na rozpoznávání obličejů například proto, aby identifikoval a likvidoval členy palestinského hnutí Hamás. Píše to dnes americký deník The New York Times s odkazem na své nejmenované zdroje z tajných služeb a armády.

Podle něj Izrael tyto systémy nejdříve nasadil na pátrání po rukojmích zavlečených do Pásma Gazy Hamásem a jeho spojenci po útoku ze 7. října. Cílem zavedení nové technologie je podle deníku hromadná kontrola nad palestinským obyvatelstvem.

12:27 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Členové vedení politického křídla Hamásu zpochybňují informace o smrti zástupce šéfa ozbrojeného křídla tohoto teroristického hnutí Marvána Ísy. Izraelská armáda smrt třetího nejvýše postaveného muže Hamásu v Pásmu Gazy potvrdila v úterý, ještě dříve o jeho likvidaci při izraelském úderu informovaly Spojené státy, připomněl dnes server The Times of Israel.

11:44

Izraelská armáda dnes oznámila, že její příslušníci v noci na dnešek při razii v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu zabili tři palestinské ozbrojence. Informuje o tom agentura AP.

09:14

"Když jsem z Rafáhu odjížděl, tak mezi hranicí Gazy a Egypta jsme projížděli tou 'zemí nikoho' a já na vlastní oči viděl, že tam jsou palety s infuzními roztoky, na které se práší, praží na ně slunce a nikdo si jich nevšímá," popisuje farmaceut Stanislav Havlíček.

09:13

Pětadvacetiletý muž byl dnes vytažen mrtvý z trosek budovy v severním Izraeli po útoku Hizballáhu, píše zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na záchrannou službu Magen David Adom. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh dnes uvedlo, že na izraelské příhraniční město Kirjat Šmona vyslalo desítky raket v odpovědi na úterní izraelský útok na jiholibanonskou vesnici Hibbáríja, kde podle libanonských zdrojů agentury Reuters zahynulo několik lidí.

08:51

Nové testové otázky mají zabránit antisemitsky smýšlejícím osobám získat německé občanství. Podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové budou mít v testech nutných pro získání občanství napříště větší váhu témata jako antisemitismus, právo Izraele na existenci či život Židů v Německu.

08:27

Americký ministr obrany Lloyd Austin při úterním jednání se svým izraelským protějškem Joavem Galantem ve Washingtonu řekl, že ochrana palestinských civilistů ve válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás je "morálním i strategickým imperativem" a že humanitární katastrofa v obléhaném Pásmu Gazy se zhoršuje. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní jsou vztahy mezi USA a Izraelem nejhorší od chvíle, kdy loni v říjnu začala válka mezi Izraelem a Hamásem.

21:31

Izraelská právnička Amit Sousanaová, kterou loni 7. října palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, americkému listu The New York Times (NYT) popsala, jak byla v zajetí brutálně bita a sexuálně zneužita.

Podle NYT je 40letá žena první Izraelkou, která veřejně promluvila o sexuálním útoku, jehož se stala obětí, když byla zadržována jako rukojmí. Na svobodu se dostala v poslední den dosud jediného, týdenního příměří v Pásmu Gazy, kdy byla propuštěna zhruba stovka z více než 200 rukojmích.

21:05 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Zástupce šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Marván Ísa, považovaný za třetího nejvýše postaveného představitele tohoto radikálního palestinského hnutí v Pásmu Gazy, byl při izraelském úderu před více než dvěma týdny zabit. Uvedl to dnes podle agentury Reuters mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, a potvrdil tak dřívější zprávy o jeho smrti. Hamás se k věci bezprostředně nevyjádřil.

18:30

Izrael se rozhodl stáhnout své vyjednávače z Dauhá, protože dospěl k závěru, že zprostředkovávaná jednání o příměří v Pásmu Gazy uvázla na mrtvém bodě kvůli požadavkům palestinského radikálního hnutí Hamás. Podle agentury Reuters to řekl vysoce postavený izraelský činitel.

Činitel, který má blízko k šéfovi izraelské tajné služby Mossad Davidovi Barneaovi, uvedl, že lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár sabotuje diplomatické úsilí ve snaze zintenzivnit boje v období muslimského postního měsíce ramadánu.

16:01

Izrael dnes podle libanonských médií provedl vzdušné údery nedaleko severovýchodního města Baalbek, více než 110 kilometrů od izraelské hranice, píše list The Times of Israel. Podle něj je to zásah patrně nejhlouběji na libanonském území od začátku války v Pásmu Gazy.

15:32

Zpravodajka OSN pro palestinská území označila izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy za genocidu a vyzvala země k sankcím a zbrojnímu embargu na Izrael.

13:40

V pondělní rezoluci Rady bezpečnosti OSN chybí odsouzení útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Celá řada věcí je ale v souladu s tím, na čem se minulý týden shodla Evropská rada, řekl v úterý český ministr zahraničí Jan Lipavský.

09:55

Izraelská armáda za posledních 24 hodin v Pásmu Gazy ostřelovala více než 60 cílů spojených s hnutím Hamás. Podle deníku Haarec ale zasáhla i obytný dům v Rafáhu, v němž zemřelo 18 lidí, včetně devíti dětí.

07:09

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Palestinci i státníci mnoha zemí světa ocenili rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k okamžitému příměří v Pásmu Gazy.
 • Naopak izraelští představitelé rezoluci kritizují za to, že nepodmiňuje příměří propuštěním izraelských rukojmí unesených do Pásma Gazy během teroristického útoku hnutí Hamás ze 7. října.
 • Ze způsobu a rozsahu izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy se lze domnívat, že Izrael se na Palestincích dopouští genocidy, tvrdí zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území. Izraelští představitelé dokument odmítají.
07:05

 Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena existují jiná řešení, která by zaručila "bezpečnost Izraele a ochranu palestinských civilistů", než pozemní operace v oblasti, kam se uchýlily stovky tisíc obyvatel z jiných částí Pásma Gazy. Podle Blinkena Izrael nepředstavil věrohodný plán na ochranu či evakuaci zhruba 1,4 milionu lidí, již se nachází v Rafáhu a okolí.

07:03

Izraelský ministr obrany Joav Galant slyšel při jednání ve Washingtonu výhrady americké administrativy prezidenta Joea Bidena k chystané izraelské ofenzivě v Rafáhu. Píší to dnes agentury Reuters a AFP.

07:03

Izrael čelí obvinění z genocidy u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) kvůli podání Jihoafrické republiky. Tribunál koncem ledna vyzval izraelskou vládu, aby přijala kroky, které v Pásmu Gazy zlepší humanitární situaci a zabrání genocidě. O tom, zda se Izrael v Pásmu Gazy genocidy dopouští, či ne, haagský soud zatím nerozhodoval.

07:02

USA se nedomnívají, že se Izrael dopustil genocidy v Pásmu Gazy, řekl americký představitel agentuře AFP v reakci na zprávu zvláštní zpravodajky OSN.

21:30

Ze způsobu a rozsahu izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy se lze domnívat, že Izrael se na Palestincích dopouští genocidy, tvrdí zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území Francesca Albaneseová. Podle agentury AFP to uvedla ve zprávě, která má být v úterý předložena Radě OSN pro lidská práva. Izraelští představitelé dokument odmítají.

21:29

"Izrael neukončí střelbu. Zničíme Hamás a budeme pokračovat v boji, dokud se domů nevrátí poslední z rukojmích," napsal izraelský ministr zahraničních věcí Jisrael Kac v příspěvku na síti X.

21:29 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Také hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, rezoluci uvítalo a dodalo, že je ochotné "okamžitě zahájit proces výměny zajatců". Při dosud jediném příměří v bojích v této válce koncem listopadu Hamás propustil asi stovku zajatců z celkem 250 unesených. Hnutí ale dnes rovněž zopakovalo svůj požadavek "trvalého příměří, které povede ke stažení izraelských sil", cituje Hamás agentura AFP.

21:28

Naopak izraelští představitelé rezoluci kritizují za to, že nepodmiňuje příměří propuštěním izraelských rukojmí unesených do Pásma Gazy během teroristického útoku hnutí Hamás ze 7. října. Izraelský ministr obrany Joav Galant, který je dnes na návštěvě Spojených států, ohlásil záměr dál pokračovat v boji proti Hamásu, informují média.

21:27

Palestinci i státníci mnoha zemí vítají rezoluci RB OSN vyzývající k okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Izrael hodlá dál bojovat, uvedli ministři.

20:44

Německo oznámilo, že obnovilo platby Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Přímo do Pásma Gazy ale peníze prozatím nepůjdou.

20:09

Izraelské bezpečnostní složky nedávno zabránily pokusu o propašování značného množství pokročilých zbraní z Íránu na okupovaný Západní břeh Jordánu. Podle listu The Times of Israel to dnes oznámila izraelská tajná služba Šin Bet, podle níž měly zbraně sloužit k útoku na Izrael. Izraelská armáda a Šin Bet odhalily údajně pašerácký plán během výslechů zadržených Palestinců, kteří byli podezřelí z přípravy teroristických útoků. Z plánu viní speciální jednotky íránských revolučních gard.

20:06

Podle svědků agentury Reuters se stal Rafáh za uplynulý den terčem těžkého izraelského bombardování. Palestinští zdravotníci uvedli, že za poslední den bylo ve městě zabito 30 lidí. "Posledních 24 hodin patřilo mezi nejhorší dny od doby, kdy jsme přišli do Rafáhu," řekl Abú Chálid, otec sedmi dětí, který si nepřál zveřejnit celé jméno v obavách z represí. "Tady v Rafáhu žijeme ve strachu, máme hlad, nemáme střechu nad hlavou a naše budoucnost je nejistá. Bez vyhlídky na příměří nejspíše skončíme mrtví anebo vyhnáni někam jinam, možná na sever a možná také na jih (do Egypta)," sdělil agentuře Reuters prostřednictvím mobilní aplikace.

17:45

Guterres při dnešní návštěvě uprchlického tábora v Jordánsku, kde UNRWA poskytuje zdravotnické a vzdělávací služby, řekl, že úřad je záchranným lanem naděje a důstojnosti pro miliony uprchlíků v celém regionu. "Rozhodnutí nevpouštět konvoje UNRWA do severní části Gazy, kde panuje dramatický hlad, je naprosto nepřijatelné a ti, kdo toto rozhodnutí přijali, musí nést odpovědnost za jeho trvalé důsledky," dodal Guterres.

17:30

Izrael přestane spolupracovat s úřadem OSN pro palestinské uprchlíky v Gaze, uvedl podle Reuters mluvčí vlády a obvinil UNRWA z udržování konfliktu. "UNRWA je součástí problému a my s ním nyní přestaneme spolupracovat. Postupně aktivně ukončujeme využívání UNRWA, protože spíše konflikt udržují, než aby se ho snažili zmírnit," řekl novinářům mluvčí David Mencer.

17:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzýval USA k vetování rezoluce, kterou dnes schválila, Rada bezpečnosti OSN. Po hlasování uvedl, že Spojené státy svým postojem poškodí válečné úsilí Izraele v boji proti Hamásu v Gaze. Hamás podle agentury AFP přijetí rezoluce uvítal.

16:40

Izraelské bezpečnostní složky nedávno zabránily pokusu o propašování značného množství pokročilých zbraní z Íránu na okupovaný Západní břeh Jordánu. Podle listu The Times of Israel to dnes oznámila izraelská tajná služba Šin Bet, podle níž měly zbraně sloužit k útoku na Izrael.

15:53

Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy, která začala 7. října teroristickým útokem Hamásu na Izrael, schválila dvě rezoluce vyzývající k větší humanitární pomoci, žádná dosud ale nevyzývala k příměří.

15:49

Rada bezpečnosti OSN poprvé od začátku války v Pásmu Gaze loni v říjnu schválila rezoluci vyzývající k okamžitému příměří, trvat má do konce postního měsíce ramadánu. Spojené státy se zdržely hlasování.

13:18 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Hamás tvrdí, že při zátahu armády v nemocnici Šífa zemřelo nejméně 13 pacientů, kterým byly údajně odebrány léky nebo jim přestaly fungovat ventilátory poté, co izraelské síly odpojily nemocnici od elektřiny, napsal deník The New York Times.

12:55

Izrael dnes vzkázal čtyřem evropským zemím, že jejich plán na výhledové uznání palestinského státu představuje "odměnu za terorismus", která by jen snížila šance na vyjednání řešení izraelsko-palestinského konfliktu mezi oběma stranami. S odkazem na vyjádření izraelského ministra zahraničí o tom informovala agentura Reuters.

12:37

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zemřelo od října nejméně 32 333 Palestinců, z toho 107 za poslední den, uvedly tamní úřady ovládané hnutím Hamás.

11:01

Grafika ukazuje humanitární situaci v Pásmu Gazy. Na severu oblasti vypukne do dvou měsíců hladomor, varuje zpráva mezinárodní iniciativy IPC, opřená o data OSN.

11:00

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Izrael už týden zasahuje v nemocnici Šífa v Gaze, tvrdí, že tam zadržel již 500 palestinských radikálů.
 • Bývalý americký prezident Donald Trump podle izraelského deníku Israel Hajom uvedl, že jen blázen by nereagoval na teroristický útok ze 7. října stejným způsobem jako Izrael.
 • Izrael už nebude vpouštět potravinové konvoje Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na sever Pásma Gazy.
10:59

Izraelští vojáci při razii v nemocnici Šífa ve městě Gaza, která trvá už týden a stále pokračuje, zadrželi prokazatelně již 500 členů radikálních hnutí Hamás či Palestinský islámský džihád. S odvoláním na vyjádření armády o tom dnes informoval server The Times of Israel.

09:35

Narůstá mezinárodní shoda o potřebě sdělit Izraeli, že v Pásmu Gazy je zapotřebí příměří a že invaze do města Rafáh na jihu tohoto území by způsobila humanitární katastrofu. Na tiskové konferenci v Jordánsku to dnes podle agentury Reuters řekl generální tajemník OSN António Guterres.

08:25

Bývalý americký prezident Donald Trump podle izraelského deníku Israel Hajom uvedl, že jen blázen by nereagoval na teroristický útok ze 7. října stejným způsobem jako Izrael. Zpravodajský web The Times of Israel v této souvislosti píše, že Trump dosud k izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy spíše jen opakoval, že by palestinské radikální hnutí Hamás na Izrael nikdy nezaútočilo, kdyby byl stále v Bílém domě.

"Jen blázen nebo idiot by nereagoval na 7. října jako Izrael," citoval Israel Hajom bývalého šéfa Bílého domu v hebrejštině. Na krvavý teroristický útok ozbrojenců Hamásu Izrael odpověděl rozsáhlou a stále pokračující vojenskou operací, kvůli jejímž tvrdým dopadům na civilisty v Pásmu Gazy čelí stále ostřejší kritice řady zemí světa.

20:23

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes varoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že nesouhlasí s plánovanou izraelskou ofenzivou v Rafáhu. Nucený přesun obyvatelstva by podle něj byl válečným zločinem. Macron to dnes Netanjahuovi řekl v telefonickém rozhovoru, uvedla agentura AFP.

Francouzský prezident rovněž zopakoval svou výzvu k "okamžitému a trvalému příměří v Gaze". Důrazně odsoudil i nedávná izraelská prohlášení týkající se osad. To byla reakce na páteční oznámení Izraele, že zabral 800 hektarů půdy na okupovaném Západním břehu Jordánu. Na území hodlá stavět nové osady.

Macron Netanjahuovi sdělil i svůj záměr předložit Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce. Ta by vyzvala k okamžitému a trvalému příměří v regionu. Proti podobnému návrhu rezoluce, s nímž přišel Washington, se v pátek postavily Moskva a Peking. Označily jej za pokrytecký.

19:26

Izrael už nebude vpouštět potravinové konvoje Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na sever Pásma Gazy. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf úřadu Philippe Lazzarini.

"Je to pobuřující a činí to záměrně překážky pro životně důležitou pomoc při uměle vyvolaném hladomoru. Tato omezení je potřeba zrušit," uvedl Lazzarini na sociální síti X.

Agentura UNRWA, která poskytuje pomoc a služby palestinským uprchlíkům v Pásmu Gazy a v celém regionu Blízkého východu, je v krizi od chvíle, kdy Izrael obvinil desítku jejích zaměstnanců z účasti na teroristických útocích palestinského hnutí Hamás proti Izraeli z loňského 7. října, při nichž zahynulo na 1200 lidí. Dalších zhruba 250 bylo odvlečeno na území Pásma Gazy.

16:35

Izraelská armáda dnes v jižní části Pásma Gazy oblehla další dvě nemocnice, v nichž zůstaly pod těžkou palbou uvězněny lékařské týmy. S odvoláním na palestinský Červený půlměsíc o tom informovala agentura Reuters. Na severu pásma pokračuje mezitím už sedmým dnem vojenská operace v Šífě, největším a jednom z mála dosud funkčních zdravotnických zařízení na tomto izolovaném palestinském území.

Izrael tvrdí, že nemocnice využívá k vojenským účelům a jako úkryt pro své bojovníky palestinské hnutí Hamás, proti němuž Izrael vede v Gaze už bezmála půl roku válku v odvetě za jeho teroristický útok z loňského října. Hamás i lékařský personál nemocnic to popírají. V nemocnicích hledají útočiště také stovky lidí, kteří byli nuceni uprchnout před boji ze svých domovů.

Červený půlměsíc v dnešní zprávě oznámil, že jeden z jeho zaměstnanců byl zabit, když se do čtvrtí v okolí nemocnic Amal a Násir ve městě Chán Júnis na jihu pásma náhle vrátily izraelské tanky, kryté silným bombardováním a střelbou.

15:48

Stovky lidí dnes odpoledne na Klárově na Malé Straně demonstrovaly na podporu Palestiny. Lidé upozorňovali na utrpení civilistů v Pásmu Gazy. Zazněla palestinská hymna, demonstranti skandovali hesla a po vystoupení několika řečníků dav s transparenty a vlajkami vyrazil na pochod přes Mánesův most a náměstí Jana Palacha směrem k náměstí Republiky. Dav i při pochodu městem stále hlasitě skandoval. Podporu protestujícím vyjádřil také zpěvák Tomáš Klus se svojí manželkou proslovem a hudebním vystoupením.

Na protestu vystoupili jako řečníci představitelé občanských iniciativ, které protest pořádají, včetně iniciativy Ne naším jménem, Prague 4 Palestine Youth, Sdružení přátelé Palestiny a Palestinský klub. Vystoupili také zástupci sdružení Food Not Bombs a umělkyně Yara Abu Aatayová.

13:34

Jediným účinným a vhodným způsobem pro zvyšování dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy je doprava po souši, uvedl generální tajemník OSN Guterres.

10:41

Z přibližně 800 podezřelých osob, které izraelští vojáci při zátahu v nemocnici zadrželi, se u 480 potvrdilo, že jsou členy radikálních palestinských hnutí Hamás nebo Islámský džihád. O odvoláním na prohlášení armády o tom informuje list The Times of Israel. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které ovládá Hamás, mezitím oznámilo, že od začátku války v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 32.226 Palestinců, z toho 84 za uplynulý den.

10:40

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zemřelo od října nejméně 32 226 Palestinců, z toho 84 za poslední den, uvedly tamní úřady, které ovládá Hamás.

10:28

Izrael pokračuje sedmým dnem v razii v nemocnici Šífa v Gaze, z 800 zadržených je prokazatelně 480 členů Hamásu či Islámského džihádu, uvedla armáda.

21:20

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Tisíce lidí v izraelských městech v sobotu opět demonstrovaly za propuštění rukojmích, které dál zadržuje teroristické hnutí Hamás.
 • Hamás tvrdí, že kvůli nedostatku léků a potravin zemřel 34letý izraelský rukojmí.
 • Americký ministr zahraničí Antony Blinken po jednání v Izraeli uvedl, že židovskému státu hrozí prohloubení izolace ve světě, pokud provede vojenskou ofenzivu v Rafáhu.
21:14

Tisíce lidí dnes večer vyšly do ulic Tel Avivu, Jeruzaléma a dalších izraelských měst, aby demonstrovaly za propuštění izraelských rukojmích, které v Pásmu Gazy dál zadržuje palestinské hnutí Hamás. Server The Times of Israel uvedl, že řečníci před oficiální rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzalémě vyzvali vládu k okamžitému uzavření dohody s Hamásem o propuštění rukojmích.

21:00 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Ozbrojené křídlo teroristického hnutí Hamás dnes v prohlášení uvedlo, že kvůli nedostatku léků a potravin zemřel 34letý izraelský rukojmí. Informovala o tom agentura Reuters. Podobné informace nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.

20:39

Spojené státy představí izraelským činitelům alternativy, jak eliminovat palestinské radikální hnutí Hamás, aniž by bylo nutné podniknout invazi do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kam se před boji uchýlil více než milion palestinských civilistů. Dnes to podle agentury Reuters uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Dodal, že pozemní invaze do Rafáhu by byla katastrofou.

17:27

Izraeli hrozí prohloubení izolace ve světě, pokud provede vojenskou ofenzivu v Rafáhu, řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken po jednání v Izraeli.

17:26

Od začátku bojů s Izraelem loni v říjnu zemřelo v Pásmu Gazy 32 070 lidí, oznámily dnes úřady kontrolované Hamásem. Zraněných je přes 74 tisíc.

16:39

Jednání o propuštění zbývajících rukojmích, které v Pásmu Gazy zadržuje palestinské radikální hnutí Hamás, reálně nepokročila, přestože se Spojené státy tváří, že nastal posun. Listu The The Times of Israel to dnes řekl nejmenovaný izraelský činitel. Na další jednání do Kataru dnes míří šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea, setkat se tam má s ředitelem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williamem Burnsem a katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním.

16:39

Izrael otevřel nový přechod pro přepravu humanitární pomoci do Pásma Gazy. Podle izraelského činitele jsou dodávky potravin na toto území dostatečné a nehrozí tam hladomor, jak na začátku týdne varovaly agentury OSN, píše dnes agentura Reuters. Podle Izraele představuje problém špatně organizovaná distribuce pomoci.

16:06

Španělsko, Malta, Irsko a Slovinsko se shodly na tom, že chtějí uznat samostatný palestinský stát, řekl španělský premiér Pedro Sánchez. Čtveřice států tak učiní, až krok bude mít pozitivní přínos, dodal Sánchez. Socialistický politik již dříve slíbil uznat palestinský stát během stávajícího volebního období, jež končí v roce 2027.

15:16 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes americkému ministrovi zahraničí Anthonymu Blinkenovi řekl, že Izrael vyšle vojáky do Rafáhu na jihu Pásma Gazy, i pokud to USA nepodpoří, píše agentura Reuters.

15:14

Summit Evropské unie byl z českého hlediska úspěšný, řekl dnes po konci vrcholné schůzky český premiér Petr Fiala. Ocenil mimo jiné vyvážené stanovisko k situaci v Pásmu Gazy, které podle něj reflektuje, kdo je viník a kdo oběť. I díky tomu mohlo text podpořit i Česko, které své kroky úzce koordinovalo s Rakouskem.

14:52

Rada bezpečnosti OSN dnes opět nepřijala rezoluci volající po přerušení bojů v Pásmu Gazy. S návrhem tentokrát přišly Spojené státy, které dříve podobné texty vetovaly, proti se ale postavily Rusko a Čína, tedy další dva stálí členové rady s právem veta. Šéf ruské mise při OSN před hlasováním uvedl, že Spojenými státy navržený text nezachází dostatečně daleko.

Americký návrh by označil "okamžité a trvalé příměří" za "nezbytně nutné" pro ochranu palestinských civilistů a pro posílení přísunu humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, které šestým měsícem sužuje válka Izraele proti radikálnímu hnutí Hamás. Návrh rezoluce spojoval přerušení bojů s dohodou o propuštění rukojmích, které Hamás drží od svého teroristického útoku na Izrael loni 7. října.

10:43

Izraelská armáda při rozsáhlé razii v nemocnici Šífa v Gaze, která dnes pokračuje už pátým dnem, zabila přibližně 150 palestinských ozbrojenců. Stovky dalších členů radikálních hnutí Hamás a Islámský džihád zadržela, včetně několika velitelů a důstojníků bezpečnostních složek. Informují o tom server The Times of Israel a agentura Reuters s odvoláním na vyjádření armády.

10:06

Díla současné české umělkyně Filomeny Borecké a sbírku muzea v Severní Makedonii, do které výtvarníci věnovali díla po ničivém zemětřesení, představuje dvojice nových výstav v pražské Národní galerii. Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek večer ve Veletržním paláci. Narušili ji však členové iniciativy upozorňující na situaci v Pásmu Gazy.

08:12

Sourhn nejdůležitějších událostí:

 • K okamžité humanitární pauze vedoucí k udržitelnému příměří v Pásmu Gazy vyzvali na summitu v Bruselu šéfové států a vlád členských zemí EU.
 • Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pátek navštíví Izrael. Na programu má jednání s premiérem Benjaminem Netanjahuem a členy izraelského válečného kabinetu.
 • Evropská rada apelovala na izraelskou vládu, aby se nepouštěla do vojenské operace v Rafáhu.
08:05

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes navštíví Izrael. Podle informací listu The Times of Israel má na programu jednání s premiérem Benjaminem Netanjahuem a členy izraelského válečného kabinetu. Jedná se o Blinkenovu šestou návštěvu Blízkého východu od začátku války v Pásmu Gazy, kterou spustil teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

08:04

Evropská rada apelovala na izraelskou vládu, aby se nepouštěla do vojenské operace v Rafáhu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová hovořila o "pokraji hladomoru" v Pásmu Gazy a nezbytnosti dvoustátního řešení.

21:42

K okamžité humanitární pauze vedoucí k udržitelnému příměří v Pásmu Gazy dnes na summitu v Bruselu vyzvali šéfové států a vlád členských zemí EU. Na sociální síti X to oznámil předseda vrcholné unijní schůzky Charles Michel. Podle něj dospěl dnes summit ohledně situace na Blízkém východě "k silnému a jednotnému prohlášení".

21:39 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahuová si podle izraelské stanice Channel 12 stěžovala, že rukojmí, kteří byli osvobozeni ze zajetí palestinského radikálního hnutí Hamás při dočasném příměří v listopadu, jí ani premiérovi nepoděkovali. Kancelář izraelského předsedy vlády Benjamina Netanjahua toto tvrzení odmítla a doplnila, že reportáž obsahuje "lži a přehnané výmysly". "Viděli jste, kolik se vrátilo rukojmích? Ani nám nepoděkovali," řekla podle stanice Netanjahuová nejmenované opoziční poslankyni.

20:28

Spojené státy stále usilují o dohodu o propuštění rukojmích a příměří v Pásmu Gazy, řekl ministr Blinken v Káhiře. Dohoda je podle něj možná.

19:00

"Chceme dohodnout, jak posílit logistické kapacity i množství pomoci, a to nejen co se týče přepravy, ale také distribuce," řekl šéf kyperské diplomacie. Dodal, že se diskutuje i o společném fondu, z něhož by se tyto operace financovaly.

"Nedávné snahy přepravit pomoc po moři a ze vzduchu jsou vítané, ale jen rozšíření kapacity pozemních přechodů umožní navýšit dodávky, které by předešly hladomoru," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Tento týden agentury OSN varovaly, že na severu Pásma Gazy hrozí vypuknutí hladomoru nejpozději v květnu a není zcela jisté, zda se tak již nestalo.

19:00

Druhá humanitární loď s potravinami pro civilisty v Pásmu Gazy by mohla z Kypru vyplout koncem tohoto týdne či začátkem týdne příštího. Řekl to dnes v Larnace kyperský ministr zahraničí Konstantinos Kombos na setkání zástupců téměř čtyř desítek zemí a několika mezinárodních organizací. Ti jednají o posílení kapacit námořního koridoru, který se pro humanitární pomoc do Gazy otevřel minulý týden. Navrhují také vytvořit společný fond pro financování této operace, informují kyperská média. Schůzky se účastní i hlavní koordinátorka OSN pro humanitární pomoc a obnovu Gazy Sigrid Kaagová. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) však výrazné zlepšení přinese jen navýšení obejmu pomoci přepravované po zemi.

18:55

Šéf izraelské tajné služby Mossad v pátek odletí do Kataru, aby jednal se zprostředkovateli o propuštění rukojmích a klidu zbraní, píše Reuters.

18:51

Směrem k izraelskému velvyslanectví v nizozemském městě Haagu dnes někdo hodil hořící předmět. Dotyčná osoba byla zadržena, uvedla místní policie. Při incidentu podle ní nebyl nikdo zraněn, informovala agentura AFP. "Kolem 10:50 někdo hodil hořící předmět směrem k velvyslanectví Izraele. Zadrželi jsme podezřelého, nikdo nebyl zraněn," oznámila policie na síti X. Policie uvedla, že incident vyšetřuje a kolem ambasády vytvořila velký policejní kordon. Později policie uvedla, že v přilehlé ulici byl nalezen batoh. "Zajistili jsme ho a je součástí vyšetřování," napsala policie.

18:51

Izraelská armáda dnes oznámila, že sestřelila podezřelý objekt ve vzduchu, který se přibližoval k Izraeli od Rudého moře, informuje zpravodajský web The Times of Israel.. Objekt se podle armády nedostal do izraelského vzdušného prostoru a zlikvidovala jej izraelská protivzdušná obrana. Obyvatelé jihoizraelského Ejlatu uvedli, že slyšeli hlasitý výbuch. Armáda sdělila, že incident považuje za ukončený.

18:50

Izraelská armáda dnes oznámila, že během bojů kolem nemocnice Šífa v Gaze zabila za poslední den více než 50 palestinských ozbrojenců, Informovala o tom agentura Reuters. Později armáda spolu s bezpečnostní službou Šin Bet doplnila, že od začátku operace v nemocnici v pondělí zadržela zhruba 650 teroristů, včetně bojovníků Hamásu a Palestinského islámského džihádu

18:50

Spojené státy přišly s novým návrhem rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který vyzývá k "okamžitému příměří spojenému s propuštěním rukojmích". Belgický premiér tento krok Washingtonu ocenil a označil za "dobrý příklad". "Jako Evropané bychom však neměli jen následovat (USA), ale mít v této oblasti vůdčí roli," řekl Alexander De Croo. Situace v Gaze je podle něj dramatická. Denně se objevují zprávy o hrozícím hladomoru.

15:43

Irský premiér Leo Varadkar doufá, že summit EU vyzve k okamžitému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Shoda na tom ale ještě nenastala, proti jsou Rakousko a Česko, řekl Varadkar v Bruselu novinářům. Češi se již dříve nechali slyšet, že chtějí, aby závěry z jednání více zohledňovaly, "kdo je agresor a kdo oběť a aby byla lépe identifikována příčina a následek".

15:22

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v Káhiře hovořil s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím o probíhajících jednáních, která by měla bezprostředně zajistit nejméně šestitýdenní příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem a propuštění všech zbývajících rukojmích. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření amerického ministerstva zahraničí.

14:12

Při izraelské vojenské ofenzivě proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy už bylo zcela zničeno nebo poškozeno 35 procent místních budov. Vyplývá to z aktuální analýzy snímků od Satelitního střediska OSN, o níž dnes informovala agentura Reuters.

13:27

Teroristická hrozba vůči Dánsku a jeho zájmům v zahraničí vzrostla v souvislosti s válkou Izraele s hnutím Hamás v Pásmu Gazy a kvůli případům pálení koránu v Dánsku v minulém roce. Podle agentury Reuters to dnes oznámila Dánská bezpečnostní a zpravodajská služba.

10:57

Izraelská armáda v noci na dnešek zabila čtyři Palestince při zátahu proti radikálům v uprchlickém táboře ve městě Tulkarm na severozápadě okupovaného Západního břehu Jordánu. Informovaly o tom tiskové agentury AFP a AP s odvoláním na palestinské úřady.

08:20

Sourhn nejdůležitějších událostí:

 • Izraelská armáda ve čtvrtek oznámila, že během bojů kolem nemocnice Šífa v Gaze zabila za poslední den více než 50 palestinských ozbrojenců.
 • Izrael se chystá na zahájení invaze do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, avšak přípravy nějakou dobu potrvají, uvedl premiér Benjamin Netanjahu.
 • Vrtulník francouzského námořnictva nad jižní částí Rudého moře sestřelil útočný dron jemenských povstalců Húsíů.
08:17

Izraelská armáda oznámila, že během bojů kolem nemocnice Šífa v Gaze zabila za poslední den více než 50 palestinských ozbrojenců.

"Během uplynulého dne bylo při přestřelkách zlikvidováno více než 50 teroristů a byla lokalizována teroristická infrastruktura a sklady zbraní. Od začátku operace bylo v oblasti nemocnice zlikvidováno více než 140 teroristů," uvádí armádní prohlášení.

16:47 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Izrael se chystá na zahájení invaze do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, avšak přípravy nějakou dobu potrvají, uvedl dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vysoce postavený představitel palestinského radikálního hnutí Hamás mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Izrael na poslední návrh Hamásu na příměří v Pásmu Gazy reagoval odmítavě.

16:10

Karolína Lískovcová už půl roku žije v Jordánsku, kam byla za Česko vybraná jako juniorní diplomatka Evropské unie. Na Blízkém východě pracuje s uprchlíky, pomáhá ženám a koordinuje i projekty na demokratizaci společnosti. Ačkoli si zemi ani region nevybrala, považuje svůj dvouletý pobyt za jedinečnou zkušenost. V podcastu Evropa v souvislostech vysvětluje, jak její práce vypadá.

16:09

Vrtulník francouzského námořnictva nad jižní částí Rudého moře sestřelil útočný dron jemenských povstalců Húsíů, aby ochránil obchodní lodě. S odvoláním na dnešní oznámení mise EU Aspides o tom informuje agentura Reuters.

15:50

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes přiletěl do Saúdské Arábie na jednání, jejichž cílem je dosáhnout klidu zbraní mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Ve čtvrtek Blinken zamíří do Káhiry a v pátek je očekáván v Tel Avivu, napsala agentura AP s odvoláním na americkou diplomacii. Jedná se o Blinkenovu šestou návštěvu Blízkého východu od začátku války v Pásmu Gazy, kterou 7. října vyvolal přeshraniční teroristický útok Hamásu na Izrael.

14:36

Izrael má právo na sebeobranu, v zájmu civilistů je ale potřeba co nejrychleji dosáhnout příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás. Dnes to projevu v německém parlamentu před nadcházejícím summitem EU prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil, že Hamás musí propustit rukojmí, které loni v říjnu unesl z Izraele.

13:42

Polovině zaměstnanců izraelského přístavu Ejlat hrozí, že přijdou o práci kvůli krizi lodní dopravy v Rudém moři, která postihla i tento menší přístav na jihu Izraele. Píše o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na oficiální činitele. Ejlat leží v severovýchodním cípu Rudého moře a také toto město se několikrát stalo terčem útoku jemenských povstalců Húsíů.

13:21

Je třeba udělat vše ke konci zabíjení v Pásmu Gazy a k uzavření humanitárního příměří, uvedl dnes generální tajemník OSN António Guterres, který se v Bruselu setkal se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v úterý uvedla, že na severu Pásma Gazy bez přijetí dalších opatření nejpozději v květnu vypukne hladomor.

10:33

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová podle agentury AFP uvedla, že kanadská vláda od začátku války v Pásmu Gazy loni v říjnu dodávala do Izraele pouze "nesmrtící" vojenské vybavení, například pro komunikaci. Od ledna vláda podle ní už neschvalovala žádný vývoz vojenského vybavení do Izraele.

Kanadský parlament již v pondělí přijal nezávazné usnesení, v němž vyzval vládu, aby zastavila vojenskou pomoc Izraeli. V dokumentu, který též odsoudil teroristické činy hnutí Hamás, kanadští poslanci také apelovali na mezinárodní společenství, aby se snažilo vyřešit izraelsko-palestinský konflikt vytvořením palestinského státu vedle izraelského.

10:25

Izraelští vojáci při operaci v nemocnici Šífa v Gaze už zabili zhruba 90 bojovníků Hamásu a zadrželi 160 podezřelých. O aktualizované bilanci informovala agentura Reuters s odvoláním na vyjádření armády. Vojáci za podpory tanků zahájili razii v největší nemocnici Pásma Gazy, která slouží také jako úkryt pro palestinské uprchlíky, už v noci na pondělí na základě zpravodajských informací, že se v areálu skrývají vysoce postavení představitelé Hamásu.

09:58

Kanada přestane posílat vojenskou pomoc Izraeli, potvrdila v úterý tamní ministryně zahraničí Mélanie Jolyová. Její izraelský protějšek Jisrael Kac to označil za "politováníhodné" rozhodnutí, které "podkopává právo Izraele na sebeobranu", a dodal, že "historie bude tuto akci Kanady tvrdě soudit". Podle deníku Haarec je krok kanadské vlády dalším důkazem sílící kritiky izraelských akcí v Pásmu Gazy kvůli zhoršující se humanitární krizi.

08:14

Sourhn nejdůležitějších událostí:

 • Humanitární organizace Open Arms chce znovu vyslat k Pásmu Gazy loď s potravinovou pomocí.
 • Šéf Hamásu Ismáíl Haníja obvinil Izrael, že razií v nemocnici Šífa sabotuje rozhovory o příměří.
 • Izraelská armáda oznámila, že její vojáci během pokračující operace v nemocnici Šífa v Pásmu Gazy už zabili přes 50 bojovníků Hamásu.
08:12 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Šéf Hamásu Ismáíl Haníja v úterý vpodvečer obvinil Izrael, že razií v nemocnici Šífa sabotuje rozhovory o příměří. "Operace sionistických okupačních sil ve zdravotnickém komplexu Šífa potvrzují jejich záměr bránit obnově života v Pásmu Gazy a likvidovat základní aspekty lidské existence," uvedl.

08:11

Humanitární organizace Open Arms chce znovu vyslat k Pásmu Gazy loď s potravinovou pomocí. Řekl to zakladatel a šéf organizace Óscar Camps. Španělská organizace se podílela na vypravení první lodě s pomocí pro Pásmo Gazy a v kyperském přístavu již čeká naložená druhá loď s potravinami pro obyvatele tohoto palestinského území.

Camps vyzval, aby se do dodávek humanitární pomoci přes moře zapojily "mocnější a bohaté státy a organizace".

08:09

Ozbrojení a maskovaní muži z různých palestinských klanů a frakcí začali zajišťovat bezpečnost humanitárních konvojů v Pásmu Gazy. Radikální hnutí Hamás se tak snaží udržet si na tomto území svůj vliv, tvrdí palestinští představitelé a zdroje z teroristické skupiny, informoval v úterý zpravodajský web The Times of Israel.

13:38

Izraelská armáda oznámila, že její vojáci během pokračující operace v nemocnici Šífa v Gaze už zabili přes 50 bojovníků Hamásu, píší izraelská média.

13:38

Izraelské omezování dovozu a distribuce humanitární pomoci palestinským civilistům v Pásmu Gazy by mohlo být považováno za válečnou strategii, a tudíž za válečný zločin, uvedl dnes vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Dodal, že rozhodnutí, zda se Izrael dopouští válečných zločinů, musí učinit soudy. Podobně se už minulý týden vyjádřil také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který na jednání Rady bezpečnosti OSN obvinil Izrael, že v Gaze používá hlad jako zbraň.

12:37

Nastupující palestinský premiér Muhammad Mustafá jmenuje vládu technokratů a založí nezávislý svěřenecký fond, který bude dohlížet na rekonstrukci Pásma Gazy. V programovém prohlášení, které získala agentura AP, nový premiér také představil rozsáhlé plány na revitalizaci Palestinské autonomie, po níž volají Spojené státy v rámci vlastní poválečné vize řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

11:45

Kvůli válce Izraele s hnutím Hamás zemřelo v Pásmu Gazy od října nejméně 31 819 Palestinců, z toho 93 za poslední den, uvedly dnes tamní úřady ovládané Hamásem.

11:45

Izraelská armáda pokračuje v operaci v největší nemocnici Pásma Gazy, která leží ve městě Gaza, informoval dnes deník Haarec. Podle televize Al-Džazíra armáda dnes také ostřelovala ve městě Gaza obytnou čtvrť. Humanitární krizi v Pásmu Gazy kromě nedostatku potravin zhoršuje i nefungující kanalizace a hromadící se odpadky v přelidněném Rafáhu na jihu, napsala agentura AFP. 

10:08

Americký ministr zahraničí Antony Blinken plánuje tento týden navštívit Saúdskou Arábii a Egypt. Novinářům to podle agentury Reuters řekl během dnes pokračující návštěvy jihovýchodní Asie. Na Blízkém východě chce jednat mimo jiné o tom, jak zajistit dlouhotrvající mír v regionu. Blinken rovněž citoval údaje OSN, podle nichž je 100 procent obyvatel Pásma Gazy ohroženo vážným nedostatkem potravin a potřebuje humanitární pomoc.

08:33

Sourhn nejdůležitějších událostí:

 • Při izraelském útoku v Pásmu Gazy dnes brzy ráno zemřelo nejméně 20 Palestinců. Podle agentury Reuters to tvrdí zdravotníci v Pásmu Gazy.
 • Izrael brzy ráno odpálil rakety na několik vojenských cílů poblíž syrského hlavního města Damašku, útok si vyžádal škody na majetku. S odkazem na zprávu syrského ministerstva obrany o tom informovala agentura Reuters.
 • Americký ministr zahraničí Antony Blinken tento týden navštíví Saúdskou Arábii a Egypt, chce jednat o míru v regionu. Uvedl také, že všem obyvatelům Pásma Gazy hrozí hladomor. 
08:30

Izrael dnes brzy ráno odpálil rakety na několik vojenských cílů poblíž syrského hlavního města Damašku, útok si vyžádal škody na majetku. S odkazem na zprávu syrského ministerstva obrany o tom informovala agentura Reuters. Syrská protivzdušná obrana několik střel zneškodnila, dodalo ministerstvo v prohlášení.

07:08

Při izraelském útoku v Pásmu Gazy dnes brzy ráno zemřelo nejméně 20 Palestinců. Čtrnáct lidí zemřelo po zásahu několika domů v Rafáhu u hranic s Egyptem a desítky dalších byly při útoku zraněny. Šest lidí zahynulo při náletu na dům v uprchlickém táboře Nusajrát ve středu Pásma Gazy. Podle agentury Reuters to oznámili zdravotníci v Pásmu Gazy, kde proti sobě od října bojuje izraelská armáda a palestinské hnutí Hamás, které Západ považuje za teroristickou organizaci.

14:53

Izrael nepustil do Pásma Gazy šéfa úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA Philippa Lazzariniho, řekl dnes egyptský ministr zahraničí Sámí Šukrí. Podle serveru The Times of Israel ale mluvčí izraelského ministerstva zahraničí popřel, že by židovský stát Lazarrinimu bránil ve vstupu do Pásma Gazy.

13:20

Na severu Pásma Gazy bez přijetí dalších opatření nejpozději v květnu vypukne hladomor. V dnešní zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Podle ní ve zbytku Pásma Gazy, který se nachází ve stavu akutního nedostatku jídla, hladomor hrozí nejpozději v létě. Podle organizace se nepodařilo vytvořit podmínky pro dodávky většího objemu pomoci na území, na kterém od loňského října bojuje Izrael s palestinským teroristickým hnutím Hamás.

12:51

Šéf unijní diplomacie doufá, že se ministři zahraničí EU dnes shodnou na sankcích proti členům palestinského teroristického hnutí Hamás i proti radikálním židovským osadníkům, kteří útočí na okupovaném Západním břehu Jordánu. Josep Borrell to dnes uvedl před zahájením ministerského jednání v Bruselu. Podle informací ČTK půjde nejspíš jen o politickou shodu, že by tyto sankce měly být. Jejich konkrétní obrysy se ale budou dále dolaďovat při jednáních na nižších úrovních před jejich formálním definitivním schválením.

11:49

Jednání o příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a hnutím Hamás v neděli podle dostupných informací nepokročila. Izraelská delegace na další kolo vyjednávání v katarském Dauhá nakonec neodcestovala, zatímco o mandátu pro diplomaty jednala izraelská vláda. Podle informací televize CNN a izraelských médií by mohli do Kataru dorazit v pondělí.

11:47

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Izraelská armáda oznámila, že při přestřelkách v nemocnici Šífa v Pásmu Gazy zabila a zranila několik členů teroristického hnutí Hamás.
 • Mezinárodní společenství nemůže nechat obyvatele Pásma Gazy napospas hladomoru, Izrael a Hamás musí vytvořit podmínky pro vystupňování dodávek humanitární pomoci lidem sužovaným válkou, řekli po jednáních s regionálními lídry německý kancléř Olaf Scholz a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
 • Jednání o příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem v neděli podle dostupných informací nepokročila.
11:42

Izraelská armáda oznámila, že v pondělí ráno při přestřelkách v nemocnici Šífa zabila a zranila několik členů teroristického hnutí Hamás. Zadržela také zhruba 80 lidí včetně členů Hamásu a nad nemocnicí převzala kontrolu. Podle palestinských úřadů, které ovládá Hamás, si operace vyžádala mnoho obětí a způsobila rozsáhlý požár v jedné z budov areálu. Informují o tom server The Times of Israel a agentura Reuters.

07:45

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Izraelská armáda zasahuje v nemocnici Šífa, která je největší v Pásmu Gazy. Je přesvědčena, že tam jsou vysoce postavení představitelé palestinské radikální organizace Hamás.
 • Izraelská armáda oznámila, že za poslední den zabila 18 bojovníků teroristického hnutí Hamás.
 • Mezinárodní společenství nemůže nechat obyvatele Pásma Gazy napospas hladomoru, Izrael a radikální hnutí Hamás musí vytvořit podmínky pro vystupňování dodávek humanitární pomoci lidem sužovaným válkou, řekli po jednáních s regionálními lídry německý kancléř Olaf Scholz a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
07:32

Izraelská armáda zasahuje v nemocnici Šífa, která je největší v Pásmu Gazy. Je přesvědčena, že tam jsou vysoce postavení představitelé palestinské radikální organizace Hamás. Uvedla to dnes agentura DPA. Izraelská média zase informovala o tom, že izraelský válečný kabinet schválil vyslání delegace do Kataru, kde má dnes pokračovat vyjednávání o příměří.

Izraelská armáda označila svůj zásah v nemocnici ve městě Gaza za "precizní" a poznamenala, že svým jednotkám nařídila, aby postupovaly "opatrně" a přijaly opatření k ochraně pacientů, civilistů a zdravotnického personálu.

Zprávy izraelských tajných služeb podle armády hovoří o tom, že Hamás, který Západ považuje za teroristickou organizaci, se v nemocnici přeskupil a znovu ji využívá k přípravě útoků na Izrael.

18:16

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes společně s lídry pěti unijních zemí jednala s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Po schůzce hovořila o katastrofální humanitární situaci v Gaze po více než pěti měsících izraelského tažení.

"Gaza čelí hladomoru a to nemůžeme přijmout," řekla na tiskové konferenci. "Je životně důležité rychle dosáhnout dohody o příměří, která osvobodí rukojmí a umožní větší přísun humanitární pomoci do Gazy," pokračovala. Vinu za nedostatek potravin nepřipisovala přímo Izraeli, na rozdíl od šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, který tento týden židovský stát obvinil, že používá hlad jako zbraň.

18:15

Mezinárodní společenství nemůže nechat obyvatele Pásma Gazy napospas hladomoru, Izrael a radikální hnutí Hamás musí vytvořit podmínky pro vystupňování dodávek humanitární pomoci lidem sužovaným válkou. Takto se dnes po jednáních s regionálními lídry vyjádřili německý kancléř Olaf Scholz a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, jež dala najevo nesouhlas s útokem na Rafáh, který plánuje Izrael.

15:42

Izraelská armáda oznámila, že za poslední den zabila 18 bojovníků teroristického hnutí Hamás. Dále uvedla, že pokračuje ve vojenských operacích ve středu Pásma Gazy i jižněji v Chán Júnisu.

15:40

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Německé letectvo v sobotu začalo z letounů C-130J Hercules shazovat humanitární pomoc nad Pásmem Gazy, informovala agentura DPA.
 • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bagatelizoval nadějné zprávy izraelských médií, podle nichž v jednání o příměří s teroristickým hnutím Hamás nastal pokrok díky mírnějším požadavkům Hamásu. 
 • Izraelská armáda oznámila, že za poslední den zabila 18 bojovníků Hamásu. Palestinská média mezitím informovala o izraelském úderu na uprchlický tábor Dajr Balah ve středu Pásma Gazy, který zabil 12 lidí včetně dětí. Údaje znepřátelených stran nelze nezávisle ověřit.
11:38

V katarském Dauhá by dnes měla pokračovat jednání o příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás za pomoci zahraničních zprostředkovatelů. Před odletem izraelské delegace se ráno měl sejít válečný kabinet premiéra Benjamina Netanjahua, aby projednal rozsah mandátu, který budou mít jeho diplomaté v čele s šéfem tajné služby Mossad Davidem Barneou. Některá izraelská média však upozorňují, že zasedání kabinetu by se mohlo konat až dnes večer, případně zítra, čímž by se zpozdil i začátek rozhovorů v Dauhá.

Za uzavření dohody demonstrovaly v sobotu napříč Izraelem tisíce lidí. V Tel Avivu a Jeruzalémě demonstranti blokovali velké křižovatky a někteří se dožadovali Netanjahuova odstoupení a vyhlášení nových voleb. Ke shromážděným v Tel Avivu promluvili i německý a francouzský velvyslanec v Izraeli Steffen Seibert a Frederic Journes, píše Haarec.

"Vaši přátelé, sousedi a blízcí jsou stále v Gaze, trpí víc, než si dokážeme představit. Lidé ve světě začínají zapomínat, rukojmím proto musíme poskytnout hlas," pronesl německý velvyslanec Seibert na demonstraci. Jeho francouzský kolega později ujistil, že Francie spolupracuje s Egyptem, Katarem a dalšími zeměmi na dokončení dohody. "Francie je na vaší straně a zůstane na ní, dokud se vaši milovaní nevrátí domů. A to se musí stát teď," zdůraznil Journes v hebrejštině.

10:20

V uprchlickém táboře Dajr Balah ve středu Gazy zabil izraelský úder 12 lidí, píší palestinská média. Izrael za poslední den hlásí zabití 18 islamistů.

12:49

Za poslední den hlásí izraelská armáda zabití 15 ozbrojenců hnutí Hamásu v Nusajrátu v Gaze. Podle Hamásu tam při úderu zahynulo 36 lidí včetně dětí.

12:48

Německé letectvo začalo z letounů C-130J Hercules shazovat humanitární pomoc nad Pásmem Gazy, informovala agentura DPA. Jeden let přepraví až 18 tun zásob.

10:47

Posádka první lodi s humanitárními zásobami, jež plula novým námořním koridorem z Kypru do Pásma Gazy, dokončila vykládání. Dnes ráno o tom informovala agentura AFP. Podle charitativní organizace World Central Kitchen (WCK), která cestu zorganizovala, jde o 200 tun potravin. Vyplutí druhé lodi s 500 tunami zásob, především cukru, mouky, těstovin a mléka, se očekává dnes.

19:28 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Radikální palestinské hnutí Hamás dnes ostře napadlo rozhodnutí předsedy palestinské autonomie Mahmúda Abbáse jmenovat novým premiérem svého spojence Muhammada Mustafu s mandátem, aby pomohl s reformou palestinské samosprávy a s obnovou válkou poničeného Pásma Gazy. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení Hamásu, který Abbásovo rozhodnutí označil za jednostranný krok.

15:04

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes bagatelizoval nadějné zprávy izraelských médií, podle nichž v jednání o příměří s palestinským hnutím Hamás nastal pokrok díky mírnějším požadavkům Hamásu. O nich dnes jednal izraelský válečný kabinet. Úřad premiéra poté znovu odmítl podmínky Hamásu, ale také uvedl, že Izrael pošle opět delegaci na jednání do Kataru. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI).

Válečný kabinet dnes také schválil plán na pozemní operaci do oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy. "Izraelská armáda je připravena na operaci a na evakuaci obyvatel," uvedla vláda podle ToI bez dalších podrobností. O tomto plánu se hovoří už dlouho a USA tlačí na Izrael, aby to nedělal, dokud nezajistí evakuaci palestinských civilistů, jichž je v oblasti Rafáhu na 1,4 milionu.

14:17

Při izraelské ofenzivě v Gaze zemřelo od října nejméně 31 490 Palestinců, uvedly tamní úřady ovládané Hamásem. Přes 73 430 Palestinců bylo zraněno.

13:29

V Pásmu Gazy podle úřadů ovládaných Hamásem od počátku války loni v říjnu zahynulo téměř 31 500 Palestinců.

09:24

První loď v rámci námořního humanitárního koridoru do Pásma Gazy v současné válce Izraele s hnutím Hamás je blízko města Gaza, informuje agentura AFP. Podle kyperských médií čeká na další instrukce, aby mohla začít vykládat. Loď veze 200 tun potravin pro palestinské civilisty a vyplula v úterý z Kypru.

09:24 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve čtvrtek večer poprvé po více než šesti týdnech setkal opět s několika příbuznými rukojmích, které drží v Pásmu Gazy palestinské hnutí Hamás od 7. října. Podle izraelských médií jim mimo jiné řekl, že nátlak Kataru na Hamás při jednání o příměří "začíná fungovat". V noci na dnešek ale Netanjahuův úřad odmítl zprávy izraelských médií o pokroku v jednání o příměří, k němuž podle anonymních zdrojů přispěl právě nátlak Kataru na Hamás.

08:05

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Při útoku připisovaném jemenským povstaleckým Húsíům byla v pátek ráno poškozena obchodní loď u jemenského přístavu Hudajdá.
 • Izraelská armáda v pátek odmítla tvrzení, že ve čtvrtek zaútočila na lidí čekající na pomoc v Pásmu Gazy.
 • Izrael hodlá před avizovanou ofenzivou v Rafáhu přemístit značnou část civilistů do takzvaných humanitárních zón ve středu Pásma Gazy. Uvedl to mluvčí armády.
08:00

Při útoku připisovaném jemenským povstaleckým Húsíům byla dnes ráno poškozena obchodní loď u jemenského přístavu Hudajdá. Posádka je podle dostupných informací v pořádku, informovala agentura AP.

Britská vojenská služba UKMTO uvedla, že loď "zasáhla raketa". Posádka je podle jejích informací v pořádku a loď pokračuje v plavbě, což naznačuje, že napáchané škody nebyly vážné. O útoku informovala také soukromá bezpečnostní firma Ambrey. Húsíové se k útoku zatím nepřihlásili; přiznat odpovědnost za nový útok jim obvykle trvá několik hodin, dodala AP.

07:59

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes bagatelizoval nadějné zprávy izraelských médií, která s odkazem na anonymní zdroj napsala, že v jednání o příměří s palestinským hnutím Hamás nastal pokrok díky mírnějším požadavkům Hamásu. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI).

Izraelská stanice Kan ve čtvrtek večer informovala, že reakce Hamásu na izraelskou vyjednávací pozici zahrnuje "rozumné" požadavky, což naznačuje, že by "mohlo být dosaženo dohody" o příměří. Několik hodin na to ale úřad izraelského premiéra v prohlášení uvedl, že "teroristická organizace" Hamás "neprokázala" žádnou flexibilitu a že její požadavky jsou "směšné".

07:57

Izraelská armáda dnes odmítla tvrzení, že ve čtvrtek zaútočila na lidí čekající na pomoc v Pásmu Gazy. Palestinské úřady kontrolované hnutí Hamás dříve uvedly, že při úderu na čekající lidi zahynulo ve městě Gaza nejméně 21 Palestinců a dalších 150 se zranilo. Izrael tvrdí, že incident prošetřuje.

Palestinské úřady informovaly ve čtvrtek o dvou incidentech, ve kterých figurují lidé čekající na humanitární pomoc, píše agentura Reuters. Při prvním zahynulo ve střední části Pásma Gazy nejméně osm lidí. Ve čtvrtek večer pak palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo o střelbě na lidi čekající na pomoc ve městě Gaza na severu palestinského území. Podle poslední bilance tam zemřelo nejméně 21 lidí. Oba útoky palestinské úřady připisují izraelským jednotkám.

22:22

Izrael hodlá před avizovanou ofenzívou v Rafáhu přemístit značnou část civilistů do tzv. humanitárních zón ve středu Pásma Gazy, řekl mluvčí armády.

22:22

Húsíové rozšíří útoky i na lodě spojené s Izraelem, které plují Indickým oceánem k mysu Dobré naděje, řekl podle Reuters vůdce jemenských povstalců.

20:51

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes jmenoval novým premiérem Muhammada Mustafu, informovala palestinská tisková agentura WAFA.

19:00

Bílý dům dnes vyzval k rychlému vyšetření středečního izraelského vzdušného úderu na jeden z humanitárních skladů úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

17:00

Lídr většinových demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer dnes vyzval k vyhlášení nových voleb v Izraeli a prohlásil, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu "sešel na scestí". Jeho vyjádření odráží rostoucí nespokojenost Demokratické strany s izraelským vedením kvůli jeho tažení v Pásmu Gazy a související humanitární krizi.

16:55

Spojené státy dnes uvalily sankce na dvě provizorní židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a na tři izraelské osadníky, které viní z páchání násilí vůči Palestincům. S odkazem na oznámení amerického ministerstva financí o tom informovala agentura Reuters. Jde o další zásah administrativy prezidenta Joea Bidena proti činnosti židovských osadníků na palestinských územích, která je podle USA jednou z překážek na cestě k míru mezi Izraelci a Palestinci.

15:43 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Arabská média informovala, že Hamás v Gaze zavraždil vůdce místního mocného klanu, kterého obvinil z krádeže humanitární pomoci a komunikace s Izraelem. Začátkem týdne Hamás varoval palestinské klany a jednotlivce, aby nespolupracovali s Izraelem na zabezpečení humanitárních konvojů.

13:42

První loď v rámci námořního humanitárního koridoru do Pásma Gazy v současné válce Izraele s hnutím Hamás má dorazit k pobřeží Gazy v pátek ráno, oznámilo dnes podle kyperských médií ministerstvo zahraničí Kypru. Právě z tohoto ostrova plavidlo s potravinami v úterý vyplulo.

13:21

Ve válce v Pásmu Gazy, která začala loni 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael, zemřelo už nejméně 31 341 Palestinců, z toho 69 za posledních 24 hodin. Informovaly o tom dnes podle agentury Reuters úřady v Gaze ovládané Hamásem. Přes 73 130 Palestinců bylo podle téhož zdroje zraněno.

13:20

Z Tel Avivu vyrazil tento týden konvoj dvou desítek aut s potravinami, které chtějí členové izraelské nevládní organizace dovézt palestinským civilistům v Pásmu Gazy. Jde spíš o symbolické gesto, protože účastníci akce nedoufají, že by je izraelská policie pustila až k přechodu Kerem Šalom, jímž se humanitární pomoc do Gazy dostává. Už minulý týden podobný konvoj policisté zastavili tři kilometry před přechodem a poslali je zpět, napsal dnes deník El País.

13:19

Evropský parlament dnes vyzval Izrael, aby otevřel všechny přechody pro dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy. Europoslanci také v rezoluci přijaté výraznou většinou hlasů zopakovali výzvu k okamžitému a trvalému příměří v oblasti, kde v důsledku války Izraele proti palestinskému hnutí Hamás strádají statisíce civilistů.

09:49

Odvolací soud v italském městě L'Aquila odmítl izraelskou žádost o vydání Palestince, jehož Izrael viní z terorismu. Soudci, kteří se nezabývali podstatou obvinění, verdikt zdůvodnili tím, že muž by v izraelském vězení mohl čelit "krutému a nelidskému zacházení". Izrael tvrdí, že s vězni zachází v souladu s mezinárodním právem, informovala dnes agentura APA.

09:32

List The Financial Times s odvoláním na své zdroje napsal, že nepřímá jednání mezi USA a Íránem se uskutečnila v lednu v Ománu a byla první mezi oběma znepřátelenými stranami po deseti měsících.

09:29

Spojené státy na začátku letošního roku tajně jednaly s Íránem ve snaze přesvědčit Teherán, aby uplatnil svůj vliv na húsíjské povstalce v Jemenu a ti aby přestali útočit na lodní dopravu v Rudém moři. S odvoláním na své zdroje mezi americkými i íránskými představiteli o tom dnes informoval list The Financial Times.

09:27

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • USA na začátku letošního roku tajně jednaly s Íránem ve snaze přesvědčit Teherán, aby uplatnil svůj vliv na húsíjské povstalce v Jemenu a ti aby přestali útočit na lodní dopravu v Rudém moři, napsal s odvoláním na své zdroje list The Financial Times.
 • Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v úterý před Radou bezpečnosti OSN obvinil Izrael z toho, že používá hlad jako válečnou zbraň.
 • Námořním humanitárním koridorem by mohly do Pásma Gazy proudit až dva miliony porcí jídla denně, uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.
21:23

Námořním humanitárním koridorem, na kterém Spojené státy pracují s partnery, by mohly do Pásma Gazy proudit až dva miliony porcí jídla denně. Novinářům to dnes řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken po jednání s protějšky z Evropy i arabských zemí. Kdy bude koridor plně funkční, ministr neupřesnil.

16:55

Při izraelském úderu na jeden z humanitárních skladů úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Rafáhu na jihu Pásma Gazy dnes zemřel nejméně jeden zaměstnanec úřadu a další více než dvě desítky lidí byly zraněny. S odvoláním na prohlášení UNRWA o tom informovala agentura AFP. Palestinské ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás, proti kterému Izrael vede válku v odvetě za říjnové teroristické útoky, tvrdí, že o život přišli čtyři lidé.

13:53 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Při izraelském dronovém útoku na auto poblíž jiholibanonského města Súr zahynul příslušník palestinského radikálního hnutí Hamás z nedalekého palestinského uprchlického tábora Rašídíja. Agentuře Reuters to dnes sdělil zdroj z Hamásu a později se k akci přihlásila izraelská armáda.

11:50

Válka v Gaze si od října vyžádala podle tamních úřadů ovládaných Hamásem už 31 272 mrtvých a přes 73 tisíc zraněných z řad Palestinců, uvedla AFP.

10:46

Při izraelském dronovém útoku na auto poblíž palestinského uprchlického tábora Rašídíja u jiholibanonského města Súr přišli o život oba cestující, píše agentura Reuters s odvoláním na tři bezpečnostní zdroje. Libanonská státní tisková agentura informovala o nejméně jednom mrtvém.

10:45

Na sever Pásma Gazy vjelo z Izraele v úterý šest kamionů s humanitární pomocí přes nový provizorní přechod, informovala dnes podle AFP a serveru The Times of Israel izraelská armáda. Podle ní jde o "pilotní projekt", jak dostat do Gazy pomoc, aniž by se jí zmocnilo palestinské hnutí Hamás.

10:07

Spojené státy u pobřeží Pásma Gazy postaví přístavní plošinu a molo, které umožní doručit humanitární pomoc na toto válkou zdevastované území, kde panuje hluboká humanitární krize. Samotná stavba mola však představuje logistickou výzvu a nese s sebou bezpečnostní rizika, píše dnes zpravodajský web BBC. Podle něj se na provozu provizorního přístavu bude podílet asi 1000 amerických vojáků. Pentagon ale zároveň upozornil, že američtí vojáci na souš během celé akce nevstoupí.

08:25

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v úterý před Radou bezpečnosti OSN obvinil Izrael z toho, že používá hlad jako válečnou zbraň.
 • Při dvou izraelských zásazích na Západním břehu Jordánu zemřeli v noci na středu nejméně čtyři lidé. Tvrdí to podle izraelského tisku palestinské úřady.
 • Izrael bude čelit palestinskému hnutí Hamás ještě dlouhá léta, zatímco premiér Netanjahu by nemusel ustát tlak veřejnosti na svou demisi a vypsání předčasných voleb. Uvádí to zpráva amerických tajných služeb.
08:18

Při dvou izraelských zásazích na Západním břehu Jordánu zemřeli v noci na dnešek nejméně čtyři lidé. Tvrdí to podle izraelského tisku palestinské úřady. Izraelská pohraniční policie uvedla, že postřelila pět Palestinců, kteří se pohybovali v blízkosti jedné z židovských osad se zápalnými lahvemi.

08:17

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v úterý před Radou bezpečnosti OSN obvinil Izrael z toho, že používá hlad jako válečnou zbraň a záměrně blokuje pozemní cesty, které jsou nejlepším způsobem, jak dostat potraviny ke statisícům Palestinců, kteří v Pásmu Gazy čelí hladomoru. Uvedly to agentury AP a DPA.

"Je to krize způsobená člověkem," poznamenal Borrell k situaci v Gaze, kde na území menším než Praha ve velmi těžkých podmínkách přežívá 2,3 milionu Palestinců. "A když hledáme alternativní způsoby poskytování podpory po moři nebo letecky, musíme připomenout, že to musíme dělat, protože přirozený způsob poskytování podpory po silnicích je uzavřen - uměle uzavřen - a hladomor je používán jako válečná zbraň."

22:45

Vysoce postavený izraelský představitel se dnes ostře vymezil proti pondělní zprávě amerických tajných služeb, která vedle kritiky způsobu vedení války v Pásmu Gazy varuje, že Izrael se bude potýkat s palestinským hnutím Hamás ještě roky, zatímco životnost koaliční vlády premiéra Benjamina Netanjahua může být ohrožena. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI).

"Ti, kdo volí izraelského premiéra, jsou občané Izraele a nikdo jiný," uvedl nejmenovaný představitel v prohlášení zaslaném médiím a veřejné hodnocení hrozeb od amerických rozvědek interpretoval jako snahu Netanjahua sesadit.

18:05

Izraelská armáda čelí domácí kritice za to, že v pondělí přemístila na sedm desítek palestinských sirotků z Pásma Gazy na okupovaný Západní břeh Jordánu.

Neobvyklou operaci koordinovalo izraelské ministerstvo obrany s národní bezpečnostní radou a civilní správou, neměla však výslovný souhlas bezpečnostního kabinetu a rozlítila krajně pravicové politiky ve vládě. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI) s odvoláním na zprávy izraelských médií, které dnes potvrdilo německé velvyslanectví v Izraeli.

14:44

Izraelské letectvo dnes zaútočilo druhý den po sobě na objekty hnutí Hizballáh v okolí města Baalbek na východě Libanonu. Izraelské letectvo provedlo nové údery na dva objekty v oblasti Baalbeku i během dneška, píší izraelská média. "Hizballáh používal tato místa k uskladnění materiálů, které sloužily pro posílení jeho vojenského arzenálu," uvedla armáda v prohlášení. 

12:56

Válka v Pásmu Gazy si od října vyžádala životy už nejméně 31 184 Palestinců, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem.

12:16

Palestinští zdravotníci v rozhovorech se stanicí BBC uvedli, že je izraelští vojáci zadrželi, ponižovali a opakovaně bili po razii, kterou provedli v únoru v nemocnici v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy.

Ahmad abú Sabhá, lékař, který pracoval v Násirově nemocnici, druhé největší v Pásmu Gazy, BBC řekl, že byl týden zadržován, izraelský voják mu zlomil ruku a byli proti němu poštváni psi s náhubky. Jeho popis událostí po razii se podle BBC velmi podobá výpovědím dalších dvou zdravotníků, kteří si v obavě z odvety přáli zachovat anonymitu.

10:52

Námořní koridor z Kypru by mohl pomoci lidem, kteří čelí v Pásmu Gazy humanitární krizi, uvedla dnes v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Z kyperského přístavu Larnaka vyplula ráno loď s nákladem potravin pro Palestince. Von der Leyenová apelovala současně na okamžité příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, které by umožnilo zastavit další zhoršování situace a odvrátilo reálné riziko rozšíření konfliktu v regionu.

10:51

Ve Švýcarsku prudce vzrostl počet antisemitských incidentů po teroristickém útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října. Za celý rok 2023 jich bylo 155, z toho většina po říjnovém útoku, který následně vyvolal rozsáhlou izraelskou protiofenzivu v Pásmu Gazy. Další stovky incidentů se pak udály na internetu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes vydaly Švýcarská federace židovských obcí a Nadace proti rasismu a antisemitismu.

10:25

Americký prezident Joe Biden bude zvažovat podmínění vojenské pomoci Izraeli, pokud izraelská armáda přistoupí k rozsáhlé pozemní invazi do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, napsal web Politico s odvoláním na čtyři informované zdroje. Skutečnost, že Bílý dům o takové reakci uvažuje, podle webu odráží extrémně napjaté vztahy mezi Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který ignoruje jemnější výzvy Washingtonu ke zmírnění izraelských operací v Pásmu Gazy.

10:25

Hnutí Hizballáh, které je aktivní na jihu Libanonu, dnes oznámilo, že na Izrael vypálilo přes stovku raket. Útok měl být odvetou za izraelský úder, při kterém zemřel jeden člověk, stojí v prohlášení, ze kterého citují agentury Reuters a AFP. Hizballáh, jenž má podporu Íránu, zesílil své útoky na izraelské území od začátku října, kdy v Pásmu Gazy vypukl konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás.

08:31

Loď charitativní organizace Open Arms podle agentury Reuters vyplula dnes z kyperské Larnaky a veze přibližně 200 tun mouky, rýže a potravin s vysokým obsahem bílkovin.

08:31

 Z kyperského přístavu dnes vyplula loď s pomocí pro Pásmo Gazy v rámci nového humanitárního námořního koridoru, informují světové agentury. Kypr se nachází pouhých 370 kilometrů od Gazy a o možnosti vytvořit námořní koridor, který by mohl poskytovat nepřetržitou pomoc civilistům v Pásmu Gazy, se hovořilo už od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v říjnu loňského roku.

07:32

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Izraelská armáda stále zjišťuje, zda se jí při náletu v Pásmu Gazy podařilo zabít zástupce šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Marvána Ísu. 
 • Nejméně jeden člověk zemřel a několik dalších utrpělo zranění při pondělních izraelských úderech na město Baalbek a okolí na východě Libanonu.
 • Izrael bude čelit palestinskému hnutí Hamás ještě dlouhá léta, zatímco premiér Netanjahu by nemusel ustát tlak veřejnosti na svou demisi a vypsání předčasných voleb. Uvádí to zpráva amerických tajných služeb.
07:30

USA útok povstalců potvrdily, jejich střely však podle regionálního velení americké armády CENTCOM plavidlo nezasáhly.

07:29

Jemenští povstalci Húsíové podnikli v Rudém moři útok na "americkou loď Pinocchio" a hodlají během muslimského postního měsíce ramadánu stupňovat své ataky. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí Húsíů Jahjá Saría. Jemenská vláda podle Reuters sdělila, že pondělní útoky Spojených států a Británie na cíle na západě Jemenu zabily 11 lidí a 14 zranily. Západní země události popisované Jemenci nekomentovaly.

07:28

Nejméně jeden člověk zemřel a několik dalších utrpělo zranění při pondělních izraelských úderech na město Baalbek a okolí na východě Libanonu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na libanonské zdroje. Izrael míří většinu přeshraničních útoků na jih sousední země, v posledních týdnech však začal cílit i více na sever, uvedly zdroje Reuters. Izrael útoky nekomentoval.

07:27

Zpráva také upozorňuje na domácí tlaky, jimž čelí premiér Netanjahu, a předpovídá, že životnost jeho vlády může být ohrožena. "Nedůvěra v Netanjahuovu schopnost vládnout se ještě prohloubila a rozšířila napříč veřejností, a to byla hluboká už před válkou. Očekáváme rozsáhlé protesty požadující jeho odstoupení a nové volby. Je možné, že nastoupí jiná, umírněnější vláda," uvádí se v hodnocení.

07:27

USA se podle této zprávy také domnívají, že čelní představitelé Íránu říjnový útok Hamásu proti Izraeli neorganizovali ani o něm předem nevěděli a že Izrael i Írán se snaží vyhnout otevřené válce. Eskalovat by však mohl konflikt proti libanonskému hnutí Hizballáh. Ten se v současnosti omezuje na přeshraniční ostřelování, případně letecké údery Izraele proti představitelům této Íránem podporované militantní skupiny.

07:26

Rozvědky ve výročním hodnocení hrozeb také varují, že neustálé útoky jemenských povstalců na lodní dopravu v Rudém moři i na Izrael vytvářejí reálné riziko širší eskalace konfliktu.

07:25

Izrael bude čelit palestinskému hnutí Hamás ještě dlouhá léta, zatímco premiér Benjamin Netanjahu by nemusel ustát tlak veřejnosti na svou demisi a vypsání předčasných voleb. Uvádí to zpráva amerických tajných služeb, o níž informoval server The Times of Israel.

19:16

Izraelská policie a úřad civilní správy dnes zlikvidovaly nelegální stanoviště osadníků na okupovaném Západním břehu Jordánu, které se mělo stát základem budoucí židovské osady. Osadníky, kteří se v blízkosti stávající osady Ofra usadili před několika měsíci, izraelské úřady z místa evakuovaly. Informoval o tom server The Times of Israel.

18:10

Italská policie zatkla ve městě L'Aquila tři Palestince, které podezírá z plánování teroristických útoků. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Na jednoho ze zadržených vydal zatykač Izrael a italský soud se zabývá žádostí o jeho vydání. Tři zadržení Palestinci čelí podezření, že v Itálii vytvořili teroristickou buňku napojenou na Brigády mučedníků od Al-Aksá. To je sdružení militantních palestinských skupin, které se v roce 2007 odtrhly od palestinského hnutí Fatah a které Izrael, EU i Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

Podle policie tito tři Palestinci, kteří žili ve městě L'Aquila, plánovali útoky, včetně sebevražedných, proti civilním a vojenským cílům. V jaké zemi se měly útoky odehrát, místní média neuvádí.

16:15

Loď španělské nevládní organizace Open Arms naložená 200 tunami humanitární pomoci pro obyvatele Pásma Gazy stále nevyplula z kyperského přístavu Larnaka. Podle dřívějších zpráv přitom měla vyplout nejpozději v neděli večer. Informovala o tom dnes agentura EFE a kyperská média.

15:12

K příměří v Pásmu Gazy i v Súdánu dnes vyzval generální tajemník OSN António Guterres v souvislosti se začátkem muslimského postního měsíce ramadánu. Vybídl také k propuštění rukojmích, které v Pásmu Gazy stále zadržuje palestinské radikální hnutí Hamás. Informuje o tom agentura Reuters.

14:38

Izraelská armáda oznámila, že v souvislosti s lednovým bombardováním univerzity v Pásmu Gazy pokárala brigádního generála Baraka Hirama. Podle armády palestinské radikální hnutí Hamás objekt a jeho okolí využívalo k vojenským účelům, avšak Hiram před úderem neobdržel řádný souhlas vyššího velení. Informovala o tom dnes agentura AP.

13:35 Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Webové stránky spojené s radikálním hnutím Hamás dnes varovaly palestinské skupiny a jednotlivce, aby nespolupracovali s Izraelem na zajištění bezpečnosti pro humanitární konvoje v Pásmu Gazy. Informuje o tom agentura Reuters.

Taková spolupráce bude považována za kolaboraci a bude se k ní přistupovat se "železnou rukou", uvedl podle Reuters web Al-Madžd s odvoláním na bezpečnostního představitele Hamásu, který Izrael, USA i EU považují za teroristickou organizaci.

13:35

Palestinci se začali postit, jelikož na dnešek připadá první postní den ramadánu. Posvátný muslimský měsíc letos nastal v době, kdy jednání o příměří uvázla na mrtvém bodě, hlad v Pásmu Gazy se zhoršuje a konec pětiměsíční války mezi Izraelem a Hamásem je v nedohlednu, napsala agentura AP.

11:04

Izraelská armáda zjišťuje, zda se jí podařilo při náletu v Pásmu Gazy zabít zástupce šéfa ozbrojeného křídla Hamásu Marvána Ísu, napsal dnes izraelský list Haarec. Podle zpravodajského webu The Times of Israel se i Hamás snaží zjistit, jestli je Ísa po smrti.

10:21

Britská vláda dnes oznámila, že vyčlení 117 milionů liber (téměř 3,5 miliardy Kč) na posílení ochrany mešit, muslimských náboženských škol a komunitních center ve Spojeném království. Informovala o tom agentura AFP, podle které konzervativní kabinet premiéra Rishiho Sunaka označil za neospravedlnitelné množící se projevy islamofobie v souvislosti s konfliktem v Pásmu Gazy. Od začátků války mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás před necelými pěti měsíci v Británii prudce vzrostl počet islamofobních i antisemitských činů.

09:28

Spojené státy společně s Jordánskem o víkendu nad Pásmem Gazy shodily další humanitární pomoc pro Palestince. S odvoláním na oznámení americké armády o tom informuje agentura Reuters.

09:27

Vládní politiku v Pásmu Gazy podporuje drtivá většina Izraelců, uvedl v neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Kritiku amerického prezidenta Joea Bidena na svůj účet o tom, že své zemi více škodí, než prospívá, odmítl jako mylnou. Podle serveru The Times of Israel to dnes Netanjahu uvedl v rozhovoru pro server Politico.

09:26

Od začátku války v Pásmu Gazy přišlo o život již 31 112 Palestinců, z toho 67 v posledních 24 hodinách, uvedlo ministerstvo zdravotnictví Hamásu.

15:16

Ve stínu protestů proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy bylo dnes v Amsterodamu otevřeno muzeum holokaustu. Slavnostní ceremonie se v metropoli zúčastnil král Willem-Alexander i prezident Izraele Jicchak Herzog, proti kterému byla namířena valná část výtek více než 1000 shromážděných demonstrujících. Nespokojeného bučení účastníků propalestinské manifestace se ale dočkal i nizozemský monarcha, napsal list Der Telegraaf.

10:49

Od začátku izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy přišlo o život již nejméně 31 045 Palestinců, z toho 85 v posledních 24 hodinách, uvedlo v neděli ministerstvo zdravotnictví spravované hnutím Hamás. Zraněno podle něj od začátku války 7. října bylo 72 654 lidí. Kolik ze zabitých tvoří bojovníci Hamásu, není jasné.

Izraelská armáda dnes informovala, že pokračuje ve svých bojových operacích napříč Pásmem Gazy a že zabila desítky ozbrojenců. Podle zpravodajského webu BBC izraelské ozbrojené síly dokončily stavbu silnice, která protíná severní část pásma z východu na západ. Podle stanice o tom svědčí satelitní snímky.

5:50

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svým přístupem k válce proti Hamásu Izrael více poškozuje, než mu pomáhá, je přesvědčen americký prezident Joe Biden. V rozhovoru s televizí MSNBC také řekl, že Netanjahu musí věnovat větší pozornost životům nevinných. Vysoký počet obětí v Pásmu Gazy je podle Bidena "velkou chybou". O rozhovoru informovala agentura AP, podle níž se rozpory mezi oběma politiky dále prohlubují.

4:13

Ze Spojených států směrem k Pásmu Gazy vyplula loď, která má pomoci zde vybudovat dočasné molo pro dodávky humanitární pomoci po moři. Na X o tom v noci na dnešek informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Plavidlo General Frank S. Besson vyplulo ze základny v americké Virginii "méně než 36 hodin poté, co prezident Joe Biden oznámil, že USA poskytnou humanitární pomoc Gaze po moři", uvedla americká armáda. Loď podle ní veze první vybavení pro zřízení dočasného mola k dodávkám životně důležitých humanitárních zásob.

21:45

Španělský socialistický premiér Pedro Sánchez parlamentu do konce svého mandátu v roce 2027 navrhne, aby hlasoval pro uznání palestinského státu. Premiér to dnes oznámil na akci své Španělské socialistické dělnické strany v Bilbau. "V tomto volebním období navrhnu parlamentu uznání Palestinského státu Španělskem," prohlásil Sánchez. "Neučiníme tak jen z morálního přesvědčení, protože to je správná věc, ale také proto, že je to jediný způsob, jak mohou vedle sebe v míru a bezpečí koexistovat dva státy, Izrael a Palestina," řekl dále šéf španělské vlády.

Španělský premiér Pedro Sánchez
Španělský premiér Pedro Sánchez | Foto: Reuters
09:05

Spojené státy neshodily v pátek nad Pásmem Gazy bedny s humanitární pomocí, které zabily palestinské civilisty. Na sociální síti X to v noci na dnešek uvedlo regionální velitelství americké armády CENTCOM, které zároveň kondolovalo pozůstalým. Na severu Pásma Gazy v pátek nejméně pět lidí zabila a deset zranila bedna s humanitárním nákladem, která byla svržená z letadla. Zásilka měla podle stanice Al-Džazíra vadný padák a na místě dopadu se předtím shromáždil dav Palestinců čekajících na humanitární pomoc.

07:46

Propalestinská aktivistka dnes na Cambridgeské univerzitě poničila obraz britského ministra zahraničí Arthura Balfoura z počátku 20. století. Podle agentury Reuters tak učinila jako projev nesouhlasu s Balfourovou deklarací, ve které Británie před více než sto lety slíbila sionistům zřízení národní domoviny pro židovský lid v Palestině.

07:42

Americké a spojenecké síly v sobotu brzy ráno zabránily rozsáhlému útoku jemenských povstalců, když zničily 15 dronů v oblasti Rudého moře. Útok Íránem podporovaných Húsíů se podle americké armády odehrál mezi 4:00 a 6:30 místního času (2:00 až 4:30 SEČ). Na jeho odražení se podílely americké letadlo a americké a spojenecké lodě. Jaké přesně země se do obrany zapojily, CENTCOM neuvedl.

16:42

Izraelská armáda dnes oznámila, že dokončila své vyšetřování únorového incidentu v Gaze, po kterém bylo hlášeno 115 mrtvých Palestinců. Lidé se tehdy vrhli na kamiony přivážející humanitární pomoc. Podle izraelské armády vojáci nestříleli na samotný humanitární konvoj, jak tvrdí radikální hnutí Hamás, ale na několik Gazanů, kteří se k nim přiblížili a představovali hrozbu. Řada obětí události přišla podle armády o život v tlačenici či pod koly aut. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

15:22

V Pásmu Gazy zemřelo nejméně pět lidí, když na dav čekající na humanitární pomoc spadla bedna se zásobami, které se neotevřel padák, píše server Al-Džazíra.

11:53

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svým přístupem k válce proti Hamásu Izrael více poškozuje, než mu pomáhá, prohlásil v rozhovoru pro MSNBC americký prezident Joe Biden. 
 • Ze Spojených států směrem k Pásmu Gazy vyplula loď, která má pomoci zde vybudovat dočasné molo pro dodávky humanitární pomoci po moři. 
 • Od začátku izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy přišlo o život již nejméně 31 045 Palestinců, z toho 85 v posledních 24 hodinách, uvedlo v neděli ministerstvo zdravotnictví spravované hnutím Hamás. 
11:52

Zakládání a rozšiřování izraelských osad na okupovaných palestinských územích je válečným zločinem a ohrožuje jakoukoli praktickou možnost vzniku životaschopného palestinského státu, uvedl dnes vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Podle agentury AFP to Türk prohlásil před Radou pro lidská práva u příležitosti zveřejnění souhrnné zprávy o nebývalém růstu počtů izraelských osadníků na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

11:51

O víkendu by měl začít fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Kypru. Humanitární situace v Pásmu Gazy je podle ní děsivá a k civilistům žijícím v oblasti se potřebná pomoc musí nutně dostat co nejdříve.

11:50

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění na Blízkém východě. Všechny starší informace najdete zde.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2024 8:52
 

Právě se děje

Další zprávy