"Incident se neměl stát." Izraelská armáda po útoku na konvoj propustí dva důstojníky

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2024 17:02
Izraelská armáda propustí ze služby dva důstojníky, kteří se podíleli na vzdušném úderu na humanitární konvoj potravinové charity World Central Kitchen, několika dalším udělí důtku. V pátek to oznámila na svém webu poté, co ve čtvrtek dokončila vyšetřování incidentu. Při pondělním útoku v Pásmu Gazy zahynulo sedm humanitárních pracovníků, z toho několik zahraničních občanů.
Zdravotníci odnášejí mrtvé tělo pracovníka humanitární organizace World Central Kitchen.
Zdravotníci odnášejí mrtvé tělo pracovníka humanitární organizace World Central Kitchen. | Foto: Reuters

Útok byl podle izraelské armády hrubou chybou, důsledkem špatné identifikace a omylů v rozhodování. "Vyšetřování dospělo k závěru, že incident se neměl stát. Ti, kteří provedení úderu schválili, byli přesvědčeni, že cílí na ozbrojené bojovníky Hamásu, ne pracovníky World Central Kitchen," uvedla izraelská armáda.

Nejmenovanými propuštěnými ze služby budou major, dohlížející na palebnou podporu, a plukovník, nejvýše postavený důstojník brigády, která útok provedla. Oba podle vedení armády porušili pravidla použití sil.

Armáda dodala, že závěry vyšetřování představila zahraničním velvyslancům, novinářům i organizaci World Central Kitchen, které opět vyjádřila "hlubokou soustrast". Na oznámení záhy reagoval americký ministr zahraničí Antony Blinken, který uvedl, že Washington kroky Izraele analyzuje. Podle agentury Reuters dodal, že civilisté musí mít přednost před vojenskými cíli, nikoli naopak.

"Jednotka neidentifikovala dotyčná vozidla jako spjatá s World Central Kitchen," stojí v prohlášení. Záběry na sociálních sítích, které analyzovala redakce BBC, nicméně ukazují, že nejméně dvě ze tří vozidel měla na střeše jasně viditelné a barevné logo organizace.

Dvě ze tří aut byly opancéřované Toyoty Hilux, jejichž ochrana však neodolala zásahu, patrně střelou Spike vypálenou z dronu. Spike může být účinný i proti tankům a jiným obrněným vozidlům, sdělila BBC dvojice odborníků na zbraně.

Armáda ve svém vlastním vyšetřování došla k závěru, že vojáci, kteří ozbrojený dron ovládali, logo World Central Kitchen na střechách ve tmě neviděli. Charitativní organizace ovšem svou činnost s Izraelci dlouhodobě koordinovala a uvádí, že i pondělní přesun konvoje byl domluvený.

Podle armádního vysvětlení si nejmenovaný operátor dronu spletl humanitárního pracovníka, který velmi pravděpodobně nesl tašku, s ozbrojeným členem palestinské islamistické skupiny.

Důležitý krok, "ale"

World Central Kitchen závěry uznala jako "důležitý krok", požaduje však vznik nezávislé komise, která by tragédii vyšetřila. Armáda židovského státu podle organizace "nemůže věrohodně prošetřit své vlastní selhání". "Bez systémové změny přijdou další vojenská selhání, další omluvy a další truchlící rodiny," reagovala humanitární organizace na armádní šetření. Dodala rovněž, že její působení v Pásmu Gazy zůstane prozatím přerušené.

Zakladatel této neziskové organizace José Andrés ve středu zpochybnil, že izraelský útok byl neúmyslný, šlo podle něj o "systematický" a "přímý útok na jasně označená vozidla, jejichž pohyb byl všem příslušníkům izraelské armády znám". Člen izraelského kabinetu Nir Barkat obvinění z úmyslného zabíjení humanitárních pracovníků popřel. V rozhovoru s BBC řekl, že Izraeli je zabití sedmi humanitárních pracovníků "strašně líto", ale že "ve válkách bohužel dochází ke střelbě do vlastních řad".

Server Politico ve čtvrtek citoval koordinátora OSN pro humanitární záležitosti Jamieho McGoldricka, podle něhož počet zabitých humanitárních pracovníků v Pásmu Gazy překročil 200 za šest měsíců, což je více než v kterémkoli jiném zaznamenaném konfliktu.

Izraelská armáda své páteční prohlášení uzavírá příslibem, že se z incidentu poučí. "Izraelská armáda znovu zdůrazňuje svůj závazek bojovat s teroristickou organizací Hamás při zachovávání svých hodnot, dodržování válečného práva a vyhýbání se újmám na civilním obyvatelstvu," uvedla dále armáda.

Protestní nóta

Mezi sedmi zabitými humanitárními pracovníky byl i polský občan. Velvyslanec Izraele v Polsku Jakov Livne se v pátek za úmrtí pracovníka Damiana Sobóla omluvil. Po jednání, na které si Varšava velvyslance předvolala, to řekl náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Kvůli úmrtí velvyslanci předal protestní nótu.

Szejna po schůzce řekl, že měla "důrazný charakter" a že Varšava izraelského velvyslance nevyhostí, což žádal třeba předseda opozice Jaroslaw Kaczyński. Varšava ale podle Szejny požaduje přístup ke všem informacím týkajícím se vyšetřování útoku na konvoj.

Pondělní smrtelný incident pobouřil i některé zahraniční partnery židovského státu, především ty, kteří již delší dobu odsuzují způsob vedení války v Pásmu Gazy s nebývale vysokým podílem civilních obětí. Jejich počet není přesně znám, podle úřadů ovládaných teroristickým hnutím Hamás jde však o většinu z více než 33 091 palestinských obětí. Údaj nelze nezávisle ověřit.

Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem zcela zničit Hamás po teroristickém útoku ze 7. října, kdy ozbrojenci tohoto islamistického hnutí a jeho spojenců povraždili v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území.

Video: Zavládla panika, není kam utéct, říká expertka o situaci v posledním "útočišti" v Gaze (14. 2. 2023)

Spotlight News - Zora Hesová. | Video: Dominika Perlínová
 

Právě se děje

Další zprávy