Tipy na výlety po Vysočině: Město rekordů nebo prapodivný kostel na Zelené hoře

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy vede mnoho značených turistických tras. Výjimečná je tato rezervace rozsáhlými rašeliništi a skalními rulovými útvary. Vyhledávaným turistickým cílem je například nejvyšší místo oblasti, vrch Devět skal.
Město Havlíčkův Brod nese jméno českého spisovatele a satirika Karla Havlíčka Borovského. V jednom z domů na místním náměstí se nachází Muzeum Vysočiny, kde se celá jedna expozice jeho osobě věnuje. Havlíčkův Brod drží titul Historické město roku 2020.
Jan Blažej Santini-Aichel stojí i za současnou barokně-gotickou podobou kláštera Želiv. V konventu kláštera i kostela Narození Panny Marie se konají pravidelné prohlídky každý den. Součástí areálu je i pivovar, restaurace a hotel.
Jaderná elektrárna Dukovany provozuje informační centrum pro všechny, kdo se chtějí dozvědět více o jejím fungování. Součástí expozice jsou dva kinosály i názorné trojrozměrné modely reaktoru, reaktorového bloku či ukázka ukládání použitého paliva. Návštěvníci mohou též zavítat přímo do provozu v rámci komentované prohlídky.
Foto: ČTK
Jana Kramlová
28. 7. 2021 13:30
Na Vysočině najdete mnoho zajímavých architektonických památek. Centrum města v Telči nebo areál poutního kostela na Zelené hoře se dokonce pyšní zápisem do seznamu UNESCO. Zajímavá zákoutí zde ovšem naleznou i milovníci přírody, třeba Žďárské vrchy. Prázdninové vyžití nabízí také město rekordů Pelhřimov nebo jihlavské podzemí a zoo. Aktuálně.cz vám přináší další díl z letní výletové série.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy