Obrazem: Vzácné skleněné obklady zůstaly do zásoby. Praha otevřela metro Jinonice po rekonstrukci

Foto: David Kohout
David Kohout David Kohout
23. 8. 2017 12:12
Pražský dopravní podnik (DPP) ve středu otevřel stanici metra B Jinonice. Ta byla pro cestující uzavřena od začátku roku 2017 kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Dělníci vyčistili unikátní skleněné obklady od Františka Víznera, vyměnili dlažbu u hran nástupišť a sloupy obložili novými keramickými obklady. Kompletní rekonstrukce včetně neveřejných prostor a technologického zázemí bude dokončena až 17. listopadu. DPP za opravu zaplatí 145 milionů korun. Stanici Jinonice dlouho trápily průsaky spodních vod i poškozený interiér od vandalů. "Kromě technologických úprav, díky kterým nebude docházet k průsakům vody, se podařilo stanici oživit," ocenila změny pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
 

Právě se děje

před 7 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy