Zpřísnění pro exekutory. Ledničku a sporák už nezabaví

František Mašek
21. 7. 2015 6:45
Zvukově obrazový záznam, který má pomoct předejít soudním sporům, je nově potřeba provést i v případech, kdy s ním dlužník nesouhlasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Manžel či manželka dlužníka mají od července při exekuci daleko větší práva než dosud. Exekutor nyní musí přihlížet k úpravě společného jmění manželskou smlouvou. Z exekuce je také například vyňata polovina peněz manžela dlužníka na bankovním účtu a penzijní připojištění.

Další novela, která by měla platit od září, má zajistit, aby dlužník nepřišel kvůli třicetitisícovému dluhu o dům, v němž trvale bydlí. Zpřesní se také průběh exekuce a seznam věcí, které nelze dlužníkovi zabavit.

Mezi nezabavitelné věci, které vyjmenovává nová úprava, patří běžné oděvní součásti včetně prádla a obuvi, obvyklé vybavení domácnosti, zejména lůžko, stůl, ale také třeba lednička, sporák, vařič, studijní a náboženská literatura, školní potřeby nebo dětské hračky. Navzdory tomuto zpřesnění může ovšem podle exekutorů dál docházet ke sporům.

Zatímco snubní prsten, písemnosti osobní povahy, léky pro osobní potřebu, peníze ve výši dvojnásobku životního minima nebo zvíře, které slouží člověku jako společník, není zřejmě třeba blíže specifikovat, u vybavení bytu to může být problém.

Zákon přesně vyjmenovává nezabavitelné věci a uvádí, že jejich hodnota nemá přesáhnout cenu obvyklého vybavení domácnosti. Podle prezidentky Exekutorské komory ČR Pavly Fučíkové to ale bohužel nemusí stačit.

„Cena obvyklého vybavení nebyla stanovena, a tak může znovu docházet ke spornému výkladu ze strany dlužníka i soudního exekutora,“ upozorňuje Fučíková.

O takzvané mobiliární exekuci (v místě, kde dlužník bydlí) musí být pořízen zvukově obrazový záznam. I k této novince má Fučíková výhrady. Záznam, který má pomoct předejít soudním sporům, je totiž třeba provést i v případech, kdy s ním dlužník nesouhlasí. Podle Fučíkové tak jde vlastně o porušení dlužníkových práv. Novela navíc neřeší, jak postupovat, pokud budou při exekuci přítomny třetí osoby nebo děti.

Novela zpřesňuje také postup exekutora při vymáhání dluhu. Nejprve by měl postihnout dlužníkovy bankovní účty nebo se snažit dluh vymoci srážkami ze mzdy, a teprve když to nestačí, začít prodávat movité nebo nemovité věci. Pokud nejde o úhradu nezaplaceného výživného, újmy za ublížení na zdraví či trestný čin, nebo když to odporuje dobrým mravům, nebude také možné použít k úhradě 30tisícového dluhu dražbu nemovitosti, v níž dlužník bydlí.

Podrobnosti ke změnám exekucí najdete v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy