Rada ministrovi: Analýzu exekucí zahoďte, je zmanipulovaná

Mikuláš Klang Jiří Hovorka Mikuláš Klang, Jiří Hovorka
Aktualizováno 11. 7. 2015 20:23
Studie pro ministra o nových pravidlech exekucí může být podle analytika organizace Člověk v tísni ovlivněná a napsaná tak, aby vyhovovala exekutorům. Autoři analýzy to však jednoznačně odmítají.
Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: DVTV

Praha – Analytik Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni vzkázal ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi, že by měl hodit do koše analýzu, na jejímž základě chce v Česku odložit zavedení takzvané teritoriality u exekucí.

Podle Hůleho nemusí být autoři studie, která zdůrazňuje nevýhody zavedení místní příslušnosti exekutorů, úplně nezávislí na dluhovém byznysu. A ministrovi proto mohou radit tak, jak se jim to hodí. Přitom právě teritorialita - tedy místní příslušnost exekutorů - jim nenahrává, protože by přišli o podstatnou část byznysu. Nově by nesměli působit po celé zemi jako dosud, ale jen ve svém regionu.

I proto Hůle - zastánce dělení do regionů - tvrdí, že autoři analýzy poradili Pelikánovi špatně.

Důkazem má být například to, že autoři studie mají k exekutorům blízko. Třeba ekonom z pražské VŠE a insolvenční správce Luboš Smrčka. Ten je místopředsedou Strany práv občanů, tedy partaje, která v prezidentských volbách stála za Milošem Zemanem (tehdy bylo jeho jméno i v názvu strany) a pomáhala mu s kampaní. Před téměř třemi lety se přitom nahlas hovořilo o tom, že Zemana podporují exekutoři, kteří mu poslali bezmála dva miliony korun.

"Mimo jiné to byl třeba Milan Suchánek nebo Dalimil Mika, což jsou úřady, které by i podle té analýzy přišly díky zavedení teritoriality o desítky tisíc exekucí ročně," připomíná Daniel Hůle, který poměry v této oblasti kritizuje dlouhodobě. Analýzu označuje za tendenční, která nepočítá například se sociálními dopady exekucí.

Ministr Robert Pelikán teritorialitu zavést chce. Ovšem později, protože v analýze, kterou Hůle kritizuje, se dočetl, že by regionální omezení působišť exekutorů dramaticky snížilo vymahatelnost pohledávek. Pelikán studii hájí a odmítá, že by její závěry byly ovlivněné samotnými exekutory.

"Analýza vychází z dat ministerstva a bohužel potvrzuje obavy, které jsme měli dříve – proto jsme ostatně analýzu zadali," řekl ministr.

"Věřím, že by autor neriskoval svoji akademickou reputaci tím, že by se nechal ovlivnit," dodal Pelikán s tím, že analýza nemá sloužit jako argument pro nezavedení teritoriality, ale jako výčet rizik, která je potřeba nejdříve vyřešit.

Autoři se hodlají bránit

Redakce oslovila i Smrčku, který nařčení z možného ovlivnění zásadně odmítl. "Považuji i jenom tento pouhý náznak za neobyčejně urážející. Pokud některý z činitelů Člověka v tísni nebo kdokoliv jiný hodlá tyto názory veřejně prezentovat, budeme to považovat za vážné pošpinění naší cti a odbornosti," odpověděl deníku Aktuálně.cz. Učiní prý všechny kroky, aby zamezil šíření takových pomluv.

Studii se svým kolegou Janem Plačkem zpracovávali za přísného použití takzvané matematické analýzy. Vycházeli přitom z údajů, které prostřednictvím ministerstva získali od jednotlivých exekutorských úřadů.

"Naše studie obsahuje řadu závěrů na různých stupních a většina z nich je v podstatě konstatování výsledků analýz. Zde nelze o tendenčnosti hovořit vůbec," brání Smrčka práci.

Další závěry pak odpovídají na otázky, které autorům položilo ministerstvo. Například, zda existují rozdíly v efektivitě vymáhání dluhů. "Těžko považovat za tendenční odpověď 'Ano', když získaná data opravdu dokládají obrovské a to řádové rozdíly ve výsledcích práce jednotlivých exekutorských úřadů," diví se dál výtkám ekonom.

Teritorialita do čtyř let

Analýzu si ministerstvo spravedlnosti nechalo zpracovat na jaře, kdy byl Pelikán ještě náměstkem, v souvislosti se senátním návrhem novely exekučního řádu. Horní komora Parlamentu navrhuje jednoduchou změnou upravit způsob fungování exekutorů. Ti by měli fungovat jen ve svém kraji, zatímco nyní mohou vymáhat dluhy kdekoliv v republice. Exekutora by navíc určoval soud, nikoliv věřitelé.

Vláda i přes Pelikánovy výhrady na začátku července návrh schválila, ministr spravedlnosti ovšem oponuje, že rychlá změna bude znamenat hazard s vymahatelností práva.

Zatímco někteří exekutoři dokážou vymoci za tři roky třeba třicet až čtyřicet procent pohledávek, jiní za stejnou dobu z dlužníků dostanou jen pět až deset procent. "Předpokládáme, že pokud exekutoři ztratí 'soutěžní' motivaci, tak se spíše přiblíží k pěti až deseti než naopak," obává se Pelikán.

Podle něj je třeba změnit řadu věcí – včetně nového rozmístění a pravděpodobně i poměrně citelného snížení počtu úřadů. Místní příslušnost by pak mohla začít fungovat během tří až čtyř let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy