Vláda podpořila zavedení místní příslušnosti exekutorů

ČTK ČTK
1. 7. 2015 17:45
Skončí tak praxe, kdy exekutoři provádějí exekuce na druhém konci České republiky a kvůli tomu se neúměrně zvyšují náklady exekučního řízení.
Exekuce, ilustrační foto
Exekuce, ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda souhlasí se zavedením místní příslušnosti exekutorů tak, jak to navrhl Senát novelou občanského soudního řádu. Vyplývá to z výsledků dnešního jednání kabinetu zveřejněných na webu vlády.

Ministerstvo spravedlnosti přitom před jednáním nedoporučovalo, aby kabinet senátní novelu podpořil. Za návrh se naopak v obecné rovině postavilo ministerstvo vnitra.

Senátní novela si klade za cíl změnit současný stav, kdy exekutoři mohou působit na celém území republiky.

Podle senátorů to zvyšuje náklady exekučního řízení, pokud by například soudní exekutor z Aše prováděl exekuci třeba ve Valašském Meziříčí.

Eventuální náklady na cestu do bydliště dlužníka kvůli soupisu movitých věcí ale od loňského ledna podléhají limitu, nesmějí překročit 1500 korun.

Senátoři v čele s místopředsedou horní komory Zdeňkem Škromachem (ČSSD) proto navrhli zavést místní příslušnost exekutorů v obvodu jednotlivých soudních krajů.

Exekutoři by měli být přiřazováni podle soudem stanoveného pořadí, což by mohlo odstranit klientelistické vazby mezi věřiteli a exekutory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy