Brzda pro exekutory. Poslanci schválili přísnější pravidla

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 4. 2015 11:15
Exekutorská komora se obává, že dále klesne úspěšnost vymáhání. Ministr Pelikán přiznává, že jde o komplikace, ale ve prospěch spravedlnosti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Kvůli malému dluhu do 30 tisíc korun už exekutoři nebudou moci prodat dům či byt dlužníka, v němž má nahlášen trvalý pobyt. Z exekuce prováděné v bydlišti dlužníka budou muset pracovníci exekutorského úřadu nově pořizovat videozáznam. A zákon jasně stanoví pořadí způsobů exekuce - jako první má přijít na řadu obstavení bankovních účtů. To jsou hlavní změny, které dnes v Poslanecké sněmovně prosadila vládní koalice formou novely občanského soudního řádu a exekučního řádu.

Exekutorská komora ČR už varovala, že nová pravidla sice vypadají bohulibě, ale v důsledku nikomu nepomohou. Už nyní prý exekutoři prodávají nemovitosti kvůli malým dluhům jen výjimečně. Další opatření podle nich exekuce zbrzdí, takže dlužníkům se jen zvýší celková suma, kterou budou muset uhradit - například kvůli vyšším úrokům z prodlení. Exekutorská komora se také obává, že dále klesne úspěšnost exekucí - exekutoři nyní získají zhruba pětinu vymáhané sumy.

Nejdříve účty a mzda

Podle novely, kterou nyní posoudí senátoři, budou při exekuci nejprve obstaveny bankovní účty a provedeny srážky ze mzdy. Teprve poté lze prodat movité a nemovité věci. "Podobná úprava se na první pohled může jevit smysluplně a v zájmu humanizace exekucí, ale ve skutečnosti výrazně poškodí dlužníky i věřitele. Průběh exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh naroste o úroky," namítá prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Varuje, že to nejsilněji zasáhne nízkopříjmovou skupinu obyvatel.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s výtkami nesouhlasí. "Samozřejmě ten proces se nepatrně komplikuje, ale ve prospěch spravedlivosti," říká. Na přípravu komplexní novely, po níž exekutoři volají, podle něj momentálně není čas. "Jsou to každodenní tragédie. Lépe jít tou cestou dílčích změn, kdy je máme připravené, a aspoň něco zlepšit," vysvětluje.

Zatímco dosud zákon mluví obecně o přiměřenosti exekuce, novela jasně stanovuje hranici 30 tisíc korun pro výši dluhu, pod kterou nelze v exekuci prodat byt či dům dlužníka, kde má nahlášen trvalý pobyt. Výjimky platí na dluhy z výživného či trestné činnosti.

Videozáznam i bez žádosti

Schválený návrh dále počítá s povinným pořizováním audiovizuálního záznamu při exekuci v bydlišti dlužníka. Již dnes přitom platí, že exekutorští vykonavatelé musí záznam pořizovat, když o to dlužník požádá. Stejně tak už nyní platí povinnost pořídit záznam v případě, že vykonavatel dojde k závěru, že je to potřebné – například když dlužník začne na vykonavatele verbálně či fyzicky útočit.

Novela také rozšiřuje a zpřesňuje seznam věcí, které exekutor nemůže dlužníkovi doma zabavit. Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela jasně stanovuje, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.

Exekutor podle novely taky nově nesmí zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům norma přidává písemnosti osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny.

Další změnu u exekucí, která by podle ministerstva spravedlnosti měla více chránit majetek nezadluženého z manželů, poslanci odsouhlasili už na začátku dubna a brzy by o ní měli hlasovat senátoři. Tato novela například vyjímá z exekuce polovinu peněz na bankovním účtu nezadluženého manžela - nejméně dvojnásobek životního minima.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy