Pelikán: Nová pravidla exekucí poškodí věřitele i dlužníky

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
8. 7. 2015 19:40
Ministr spravedlnosti varuje před rychlým přijetím normy, podle které exekutoři budou smět působit jen ve svém regionu. Podle Pelikána by změna rozhodila trh s dluhy.
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaMinistr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) varuje před novým exekučním řádem z dílny senátorů. Pokud norma zavede pravidlo, že exekutoři budou smět působit jen ve svém regionu, a ne po celé zemi jako dosud, povede to podle ministra k chaosu a také se dramaticky sníží vymahatelnost pohledávek.

Pelikán se opírá o čerstvou analýzu, kterou si jeho úřad nechal udělat a kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici.

"Je jednoznačně prokazatelné, že by zavedení teritoriality vedlo ke snížení vymahatelnosti. Na základě námi sestaveného modelu lze konstatovat, že pokles bude minimálně v řádech desítek procent," píší autoři studie.

Robert Pelikán před možnými důsledky zavedení územní příslušnosti exekutorů marně varoval i na vládě. Ministři přesto nakonec se senátním návrhem na začátku července souhlasili. "Považuji to za dosti nezodpovědný krok," tvrdí ministr.

Argumentuje například různou velikostí jednotlivých exekutorských úřadů. "Máme takové, které dělají dvacet, ale i šedesát tisíc věcí ročně. Ale máme i takové, které dělají tisíc věcí," popisuje Pelikán situaci na trhu s dluhy. Nově by přitom všechny úřady musely řešit přibližně stejný počet případů. "Ty, které teď dělají tisíc, zjevně neumí a nejsou ani zařízené na to, aby najednou dělaly šest tisíc, kolik by na ně mělo připadat," říká ministr.

Rozdílná je navíc i efektivita jednotlivých exekutorů. Zatímco někteří dokážou vymoci třeba třicet až čtyřicet procent pohledávek, jiní za stejnou dobu z dlužníků dostanou jen pět až deset procent. "Předpokládáme, že pokud exekutoři ztratí "soutěžní" motivaci, tak se spíše přiblíží k pěti až deseti než naopak," dodal Pelikán.

V první vlně by se takzvaná teritorialita velmi negativně dotkla věřitelů. A pokud by došlo na černé scénáře, jak je líčí studie a ministerstvo, tak i dlužníků. "Lze totiž předpokládat, že část věřitelů by se obrátila na nějaké vymahačské subjekty," dodává ministr.

Pak by dlužníkům hrozily nejen vyšší úroky, ale třeba i drsné metody včetně fyzického napadání.

Teritorialita ano. Ale postupně

Pelikán se přitom zavedení teritoriality v budoucnosti nebrání – dokonce s jistou nadsázkou říká, že se k ní musíme dopracovat. Jen je podle něj třeba jít postupnými kroky. Jedním z nich musí být i nové rozmístění úřadů a s tím související snížení jejich počtu. Podle Pelikána až o polovinu.

"Díky sníženým fixním nákladům a nesporně značným úsporám plynoucím z množství případů by bylo možné (…) požadovat snížení nákladů ze strany exekutorských úřadů a bylo by možné uvažovat i o poklesu odměny, což by z hlediska národního hospodářství bylo jevem bezpochyby pozitivním,"  konstatují navíc autoři analýzy.

Studii chce nyní ministerstvo diskutovat s odbornou veřejností i poslanci, kteří o senátním návrhu budou rozhodovat.

Podle ministra spravedlnosti by mohli exekutoři začít fungovat pouze ve svém okrese nebo kraji přibližně v horizontu tří až čtyř let. Tedy pokud do konce roku projde vládní novela exekučního řádu, kterou nyní Pelikánovi podřízení připravují. Ta by ministerstvu umožnila vyžádat si od exekutorů prakticky jakákoliv data. Díky tomu by resort získal přesný přehled i o tom, kolik exekucí je vedeno vůči podnikatelům nebo lidem, kteří nezvládají splácet půjčky.

Příští rok by pak do Sněmovny mohl zamířit další návrh z dílny ministerstva spravedlnosti, který by se zavedením potřebných kroků počítal a přitom se opíral o přesná čísla, která nyní nejsou k dispozici. Přechod na systém, kdy by o přidělení exekutora rozhodoval soud, by pak mohl být hotový během dvou až tří let. "Tak aby trh neprošel šokem, ale plynule se transformoval," říká Pelikán.

Senátoři přitom v důvodové zprávě ke svému návrhu, na němž s ministerstvem nijak nespolupracovali, nevidí rizika, která zmiňuje Pelikán. Současný stav, kdy každý exekutor může působit prakticky na jakémkoliv místě v republice, je podle horní komory parlamentu velmi nestandardní.

"Zavedením místní příslušnosti by se měla zvýšit ochrana práv povinných, neboť zúžením místní působnosti dojde ke zvýšení dosažitelnosti exekutorů povinnými, ať již pro zaplacení vymáhané částky, řešení splátkových kalendářů, či pro prostou možnost nahlédnout do exekučního spisu,“ vypočítávají senátoři výhody změny, kterou navrhují.

 

Právě se děje

Další zprávy