Lidi teď trápí hlavně zdražování elektřiny a plynu. Zlevní energie příští rok?
- Ano, energie v průběhu příštího roku pravděpodobně o něco zlevní, jenže ne dlouhodobě. "Trh vyřeší energetickou krizi dříve než politici a ceny energií se v příštím roce sníží. Nicméně nevrátíme se k původním cenám. Energie již zůstanou dražší než v minulých letech," upozorňuje ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Důvodem zdražování v posledních měsících je růst velkoobchodních cen energií na burze, kde pro své klienty nakupují dodavatelé. Ceny rostou především kvůli rekordně drahým emisním povolenkám, ale také odstavování jaderných elektráren v Německu a nejistotě ve světě, způsobené pandemií koronaviru. Dalším důvodem zdražování je také rostoucí cena plynu a jeho malé zásoby.
Vysoké velkoobchodní ceny navíc dohnaly některé alternativní dodavatele k tomu, že neměli za co další dodávky nakupovat a oznámili konec své činnosti. To je třeba případ skupiny Bohemia Energii, která v Česku zajišťovala energie pro 900 tisíc odběrných míst. Tito klienti se následně "propadli" k takzvaným dodavatelům poslední instance (DPI) a platby za energie se jim prudce navýšily.
Experti varovali, že vysoké ceny za dodávky elektřinu a plynu mohou dostat do takzvané energetické chudoby stovky tisíc domácností. Ministerstvo financí v reakci na situaci učinilo několik kroků, které mají lidem finančně ulevit, podle analytiků jsou ale kontroverzní.
Nejprve plošně odpustilo 21% DPH za platby v listopadu a prosinci, nejde však o okamžitou úlevou. Nulová daň se klientům promítne až do jejich konečného vyúčtování jako přeplatek. Úřad také snížil zálohy pro všechny domácnosti v dočasném režimu DPI - v listopadu je možné využít snížení zálohy o 50 procent a v prosinci o 40 procent. Nejedná se ovšem o odpuštění plateb, částku za spotřebovanou elektřinu zaplatí domácnosti při finálním vyúčtování.
Začátkem prosince pak Energetický regulační úřad (ERÚ) podle plánu oznámil další zdražování cen elektřiny a plynu - a to u regulované složky, kterou ovlivňuje jen stát, nikoli samotní dodavatelé. Tato úprava ceny se v celkových cenách energií na přelomu roku projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu.
Rozjezd nového roku tak může být pro české domácnosti ještě dost krušný. "V naší prognóze předpokládáme, že se ceny obou těchto komodit (tržní i regulovaná část ceny energií, pozn. redakce) zvednou o zhruba pětinu," odhaduje ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Pokud by nastala tuhá zima a přidaly se komplikace například se spuštěním plynovodu Nord Stream, může být podle odhadů banky zdražení elektřiny a plynu až čtvrtinové.