Češi si loni vzali hypotéky za 225 miliard korun. Rok 2016 byl přelomový, říká šéf Hypoteční banky

Olga Skalková Olga Skalková
10. 1. 2017 10:49
Kromě rekordního objemu hypoték český hypoteční trh zaznamenal i další rekordy. V listopadu klesly úroky na historicky nejnižší úrokovou sazbu 1,77 procenta. Průměrný úrok za celý loňský rok činil 2,12 procenta. Na konci roku jsme se dotkli úrokového dna, říká šéf Hypoteční banky Jan Sadil. Letošní nová doporučení ČNB k omezení "vysokých" hypoték podle Sadila trh zpomalí a zkomplikují cestu mnohým lidem k pořízení nemovitosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Zájem o hypotéky byl v roce 2016 rekordní. Lídr trhu Hypoteční banka odhaduje, že objem poskytnutých hypoték se za celý trh vyšplhal na 225 miliard. Oproti roku 2015, kdy to podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj bylo 184 miliard, jde o nárůst o 22 procent.

Tržní podíl samotné Hypoteční banky za loňský rok dosáhl 28,8 procenta, takže uhájila pozici hypotečního lídra. "Rok 2016 bude z mnoha důvodů patřit k přelomovým rokům v oblasti hypoték. Trh zažil mnoho převratných změn a událostí, které zapříčinily enormní zájem klientů. Ten byl motivován především celkovou velmi příznivou ekonomickou situací včetně dlouhodobě nízkých úrokových sazeb a také plánovanou účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit od 1. prosince," komentuje uplynulý rok Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky.

Kromě rekordního objemu hypoték český hypoteční trh zaznamenal i další rekordy. V listopadu klesly úroky na historicky nejnižší úrokovou sazbu 1,77 procenta. Průměrný úrok za celý loňský rok činil 2,12 procenta. "Myslím si, že jsme se na konci dotkli úrokového dna. V závislosti na účinnosti nového zákona se trend otáčí a úvěry zdražují,“ dodává k úrokovým sazbám Sadil.

Češi si také na hypotékách více půjčovali. Průměrná výše úvěru se zvedla z 1,82 milionu korun v roce 2015 téměř o deset procent na 1,97 milionu korun. Největší zájem podle Hypoteční banky měli Češi loni o starší cihlové byty 2+kk a 2+1, kterých je ale nedostatek. "Zvedá se zájem o rodinné bydlení, tedy o byty 3+1, 3+kk," uvedla banka.

Největší změnu představoval nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost 1. prosince 2016. Přinesl s sebou mnoho novinek v oblastech informování spotřebitele, změny v předčasném splácení úvěrů a změny v oblasti odpovědnosti poskytovatelů úvěrů, jejich zprostředkovatelů a zástupců i dozoru ze strany ČNB. "Příprava na tento zákon byla složitá, jen v Hypoteční bance probíhala přes dva roky a znamenala jeden z největších realizovaných projektů, mnohem větší, než byl nový občanský zákoník," přibližuje Sadil zákulisí implementace nového zákona z pohledu banky.

Další velkou změnu pro hypoteční trh představovala sada doporučení ČNB, týkajících se zákazu poskytování stoprocentních hypoték. Od října je možné získat hypotéku maximálně na 95 procent hodnoty zástavy a od letošního dubna se pak limit ještě zpřísní, a to na 15 procent nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti.

"Říjnové doporučení pro nás nepředstavovalo v podstatě žádnou změnu. To samé však nemohu říci o dubnu, kdy bude vlivem doporučení ČNB dotčena významná část stávající produkce na trhu. Podle našich odhadů je stávající produkce na trhu zhruba na dvojnásobné úrovni, než je doporučení. Tím pádem se cesta k pořízení nemovitosti mnohým klientům zkomplikuje a celý hypoteční trh se kvůli aktuálním změnám zpomalí," dodává k dopadu doporučení ČNB Sadil.

 

Právě se děje

Další zprávy