Za euro jen 15 korun. Směnárna s nevýhodnými kurzy na pražském nádraží končí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2017 23:24
Městská Technická správa komunikací po nátlaku ze strany politiků vypověděla provozovatelům smlouvu. Prostor obsadí jiná, prý férovější směnárna.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha - Před východem z pražského hlavního nádraží ukončila činnost směnárna, která nabízela nevýhodné kurzy pohybující se kolem 15 korun za euro. Prostory, kde se nacházela, vlastní městská Technická správa komunikací (TSK), která po nátlaku ze strany politiků vypověděla provozovatelům smlouvu.

Dnes to řekl zastupitel Prahy a člen dozorčí rady TSK Ondřej Mirovský (Zelení/Trojkoalice). V prostoru podle něj bude v budoucnu jiná směnárna, která by měla nabízet rozumnější podmínky.

Směnárna se nachází ve spodní části tubusu se schodištěm, které vede na parkoviště na střeše nádraží. Od TSK si ho i s parkovištěm pronajímá firma Indigo Infra CZ, která prostor dále pronajímala. Na žádost TSK dosavadnímu provozovateli firma ke konci října ukončila smlouvu a nyní hledá jiného.

Město kromě toho podle Mirovského chystá vytvoření informačních letáků, které mají varovat cizince před nevýhodnými kurzy. Bude je dodávat zejména do hotelů. Možností je i venkovní komunikační kampaň podobná té, kterou Praha v minulosti spustila na téma nepoctivých taxikářů.

Na magistrátu se mluví také o možnosti novelizace zákona o směnárenství. Tu jako první navrhl zastupitel a nově zvolený poslanec za piráty Jakub Michálek, který připravil i znění případné novelizace.

Obec by podle ní měla mít možnost vydat vyhlášku, která kurzy v konkrétních oblastech omezí, například určí maximální odchylku od kurzu České národní banky. Zatím není jasné, jestli Praha novelizaci sama sněmovně navrhne, na což má podle zákona nárok.

Nevýhodné kurzy se v metropoli staly v poslední době diskutovaným tématem. Kromě nízkých kurzů se řeší i otázka takzvaných ruličkářů, tedy podvodníků, kteří neopatrným turistům vyměňují na ulici peníze za bezcenné bankovky, například běloruské rubly.

Česká národní banka nedávno navrhla změny ve směnárenském zákoně, které by měly ochránit zejména zahraniční turisty. Nově by byla možná zpětná výměna peněz do dvou hodin od původní transakce, pokud by klient zjistil, že směna byla nevýhodná. Směnárny by také měly povinnost mít jen jeden kurzovní lístek. Nyní mají často jeden s méně výhodným kurzem pro běžné klienty a druhý pro ty, kteří si mění větší množství peněz.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy