Praha - Z živnostenského rejstříku by od poloviny příštího roku mělo zmizet bydliště a místo pobytu podnikatelů, tyto údaje mají být neveřejné. Podnikatelům by také měla klesnout administrativní zátěž ve vztahu k živnostenským úřadům.
Počítá s tím novela živnostenského zákona z dílny ministerstva průmyslu a obchodu. Ta dále ruší povinnost podnikatelů opakovaně úřadu předkládat doklady, které již jednou doložili. Vyplývá to z důvodové zprávy k novele.
Jako neveřejný údaj by měly podle návrhu být vedeny v živnostenském rejstříku údaje týkající se bydliště a místa pobytu podnikatelů. "Datum narození není podle zákona citlivý údaj, to v rejstříku zůstává veřejné," řekl náměstek ministra průmyslu Bedřich Danda.
"Údaje, jejichž zveřejňování považujeme za nadbytečné, jsou zejména údaje o datu narození či bydlišti podnikatele, neboť za dostačující identifikátor podnikatele je možno považovat adresu místa podnikání nebo adresu sídla," uvedla členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Pavla Břečková.
Údaje o bydlišti a místu pobytu podnikatelů (u cizinců) se podle návrhu mají vést jako neveřejné. "Pokud by někdo požadoval údaje o bydlišti podnikatele, budou mu poskytnuty, pokud k takovému požadavku prokáže právní zájem," dodal náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek.
Z veřejné databáze mají být podle novely také po čtyřech letech odstraněny údaje o podnikatelích, kteří ukončili činnost. Nyní jsou tyto údaje vedeny v rejstříku i poté, co zmíněným osobám zaniklo poslední živnostenské oprávnění. Tento stav kritizují jak bývalí podnikatelé, jejichž údaje zůstávají zveřejněny, i když již před mnoha lety ukončili podnikatelskou činnost, tak Úřad na ochranu osobních údajů.
Čtěte také: Nová čísla: Daňové paušály využívá polovina podnikatelů |
Novela si klade za cíl také snížit podnikatelům administrativu. Podle současné právní úpravy jsou podnikatelé povinni při každém svém podání na živnostenský úřad předložit doklady bez ohledu na to, že je již doložili při ohlášení živnosti. To se má změnit.
"Cílem navrhované právní úpravy je do budoucna snížit administrativní, zejména časovou a finanční, zátěž podnikatelů, kteří v současné době musí při podání učiněném u obecního živnostenského úřadu dokládat rovněž doklady, které v minulosti některému obecnímu živnostenskému úřadu při ohlášení živnosti, resp. při žádosti o koncesi nebo při oznámení změny již doložili, a přitom skutečnosti, které tyto doklady osvědčují, zůstávají beze změny," píše ministerstvo v důvodové zprávě.
Jde zejména o výpis z evidence trestů, doklad prokazující odbornou způsobilost ohlašovatele a doklad prokazující právní důvod pro užívání prostorů k podnikání.
Čtěte také: Zbraně na "šmejdy": Zákaz živností, hlášení a nahrávky |
Ministerstvo využije možností datového úložiště živnostenského rejstříku a dokumenty předložené podnikateli při začátku podnikání i v jeho průběhu budou úřady převádět do digitální podoby a ukládat. "Navrhovaná změna by mohla přispět ke snížení administrativní zátěže podnikatelů. Jde v podstatě o využití technologických možností, jež máme k dispozici již řadu let, a uvedené změny tedy bylo možno realizovat již dříve," dodala Břečková.
Ministerstvo navrhuje účinnost novely zákona od 1. července 2014.