Nová čísla: Daňové paušály využívá polovina podnikatelů

Petr Kučera Petr Kučera
12. 7. 2013 12:00
Nová data o "Mládkových parazitech" ukazují, že si daně takto snížilo 511 421 lidí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Takzvané výdajové paušály používá už polovina podnikatelů.

Podle statistik daňové správy, které získal deník Insider, si takto snížilo zdanitelné příjmy 511 421 lidí z celkem 1,021 milionu, kteří podali přiznání za rok 2011. U daní za rok 2004 - před jejich prvním zvýšením - je využívala jen zhruba pětina podnikatelů.

Do statistiky jsou zahrnuty jen osoby samostatně výdělečně činné s příjmy ze živnosti, svobodného povolání nebo jiného podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů, chybí v ní tedy lidé s příjmy z pronájmu nemovitostí.

Čísla za rok 2012 ještě nejsou k dispozici, protože termín pro podání přiznání skončil teprve na začátku července.

Za čtyři roky stouplo využití výdajových paušálů téměř na dvojnásobek. Zatímco z příjmů za rok 2008 si podnikatelé odečetli paušální výdaje ve výši 57,9 miliardy korun, za rok 2011 to bylo už přes 110 miliard.

Zájem skokově vzrostl hlavně od roku 2009, kdy se paušály pro řemeslníky zvýšily na 80 procent příjmů (dříve 60 procent), pro ostatní živnostníky na 60 procent (dříve 50 procent) a pro svobodná povolání a autorskou tvorbu dočasně na 60 procent (v tomto případě se však hned po roce vrátil na původních 40 procent).

Přečtěte si podrobnou zprávu v placeném deníku Insider: Kolika lidem vycházela za rok nulová daň z příjmů? A jak roste také objem peněz, které stát lidem platí na takzvaném daňovém bonusu?

 

Právě se děje

před 48 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy