Vyšší daň může zlevnit byty. Kdo prodává, musí spěchat

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 4. 2012 11:55
Vláda zvedá daň z převodu nemovitostí, kterou chtěl Kalousek dříve zrušit
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Asociace českých nábytkářů

Praha - Dohodnutá úsporná vládní opatření mohou na trhu nemovitostí letos nepřímo zvýšit nabídku, a tedy snížit cenu bytů či domů. Od roku 2013 se totiž má zvednout daň z převodu nemovitostí o jeden procentní bod.

Momentálně platí prodávající státu tři procenta z hodnoty nemovitosti. Například při prodeji bytu za milion korun tak nyní státu odvede 30 tisíc. Pokud by prodával až v roce 2013, sníží si zisk z prodeje o 10 tisíc, které odvede státu.

Právě menší výnos bude zřejmě lidi, kteří uvažují o prodeji své nemovitosti, motivovat k uskutečnění prodeje ještě letos. Nicméně, pokud by se nabídka na trhu znatelně rozrostla, může se benefit v podobě nižší daně vymazat nižším výnosem z prodeje kvůli poklesu ceny.

Situace by byla o to paradoxnější, že daň z převodu se vyměřuje buď z tržní ceny, nebo podle odhadu, který musí být doložen k daňovému přiznání. Vždy se daň počítá z vyšší hodnoty - takže klesající tržní cena by se nemusela projevit na výši daně.

A co si o vlivu zvýšené daně z převodu nemovitostí myslí člověk, který na nemovitostním trhu podniká?

„Zvažované navýšení daně z převodu nemovitosti může uspíšit některá rozhodnutí, jak na straně prodávajících, tak kupujících," souhlasí s tím, že zvýšení daně může posloužit jako katalyzátor, ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Nicméně si nemyslí, že by toto navýšení v krátkodobém horizontu mělo mít na cenu nemovitostí zásadní vliv.

„V dlouhodobějším pohledu však stávající trend navyšování transakčních daní a daní z nemovitostí vnímáme negativně. Nejen, že tato opatření omezuje vlastníky v nakládání s jejich majetkem, ale velký otazník visí i nad jejich přínosem pro státní pokladnu," doplňuje Ostatek.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
O kolik vám klesne výplata? Spočítali jsme daňové změny
Vyšší daně pro bohaté: Spočítali jsme, o kolik přijdou
Počítáme daňové změny: Živnostníci přijdou o tisíce

Měla se zrušit

Vláda přitom mohla být na prodávající ještě přísnější. Ekonomové z poradního orgánu NERV jí totiž doporučovali daň z převodu zvednout ze tří na pět procent.

Také ale mohlo být výrazně lépe. Ministerstvo financí v době Topolánkovy vlády - také pod vedením Miroslava Kalouska - navrhovalo daň z převodu od roku 2010 zrušit a jen částečně ji nahradit přísnějšími pravidly u daně z příjmů.

„Daň z převodu nemovitostí bude zrušena, v oblasti daní z příjmů pouze s částečnou kompenzací dotýkající se rušených časových testů pro osvobození příjmů z prodeje nemovitostí u fyzických osob a jejich nahrazení systémem zdaňování kapitálových zisků," uvedlo tehdy ministerstvo v návrhu novely.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob tehdy tento záměr obhajoval s tím, že motivem je podpora trhu s nemovitostmi.

Objektivně je třeba ovšem doplnit, že rozpočtové schodky se tehdy pohybovaly hluboko pod sto miliardami. A v roce 2008, ze kdy návrh pochází, nedosáhl deficit ani 20 miliard.

 

Právě se děje

Další zprávy