Na co pozor, když končíte v práci: Výpověď je třeba promyslet, ve hře jsou peníze

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 12. 2022 14:52
Ať už dáte výpověď sami, nebo ji dostanete, téměř vždy jde o stresovou životní situaci. Důležité je proto odchod z práce dobře promyslet a vyhnout se tak zbytečným chybám, které vás mohou připravit o peníze. Právníci radí, na co při ukončení zaměstnání pamatovat, kdy mají lidé nárok na odstupné i jak dosáhnou na případnou pomoc od státu.
Foto: iStock

S dohodou opatrně

  • Zaměstnavatelé se podle Preusse snaží pracovníky přimět podepsat dohodu. Dohodu je totiž v případě soudního sporu těžší napadnout.

"Bohužel známe případy, zvláště u nižších pozic, často také v oboru služeb a gastronomie, že zaměstnavatelé tlačí na pracovníky, aby podepsali dohodu, a ti pak přicházejí o zákonné nároky, například právě o odstupné," říká právník.

Podle něj je český zákoník práce historicky napasovaný typicky na středně velkou až velkou výrobní firmu. Moderní firmy a malí podnikatelé s ním bojují. Buď do dodržování musí investovat energii a peníze na odstupné, nebo musí pošlapat práva zaměstnance.

  • "Zaměstnanci často ani nevědí, jaká mají ze zákona práva. Někdy hraje roli i strach, že když nebudou akceptovat návrh zaměstnavatele a dohodu nepodepíšou, tak jim strhne peníze, které byly bonusové nebo neoficiální," dodává právník.

Ve své praxi se Preuss setkal i s tím, kdy šéf nechal nově přijímaného pracovníka podepsat zároveň s pracovní smlouvou i dohodu o ukončení pracovního poměru. Tu pak mohl kdykoliv vzít, doplnit jen datum a dotyčný by o práci ihned přišel. "Za první republiky se to dělalo u poslanců. Ti rovnou dávali do trezoru podepsané vzdání se mandátu po uplynutí volebního období. Ale do dnešní doby to nepatří," uzavírá expert.

 

Právě se děje

Další zprávy