Na co pozor, když končíte v práci: Výpověď je třeba promyslet, ve hře jsou peníze

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 12. 2022 14:52
Ať už dáte výpověď sami, nebo ji dostanete, téměř vždy jde o stresovou životní situaci. Důležité je proto odchod z práce dobře promyslet a vyhnout se tak zbytečným chybám, které vás mohou připravit o peníze. Právníci radí, na co při ukončení zaměstnání pamatovat, kdy mají lidé nárok na odstupné i jak dosáhnou na případnou pomoc od státu.
Foto: Shutterstock

S dohodou opatrně

Dohoda o ukončení pracovního poměru je oboustranná. Obě strany si tedy mohou domluvit například kratší výpovědní dobu než dva měsíce. "Teoreticky je možné se dohodnout na jakémkoli termínu skončení pracovního poměru, a to i přímo v den, v němž je dohoda podepsána," zdůrazňuje Preuss.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být vždy písemná. "Důvody v ní být sice uvedeny nemusí, nicméně pokud by se jednalo o ukončení z organizačních důvodů pro nadbytečnost, vzniká zaměstnanci nárok na odstupné a vyšší podporu v nezaměstnanosti, takže takový důvod by určitě neměl být opomenut. Obdobně také u zdravotních důvodů," doporučuje právník.

  • V dohodě by měly být označeny obě smluvní strany, o jaký pracovní poměr s jedná, například "pracovní poměr založený pracovní smlouvou ze dne 1. 1. 2019, na pozici asistentka ředitele", a kdy pracovní poměr podle dohody končí. Chybět by nemělo datum a podpis obou stran.
 

Právě se děje

Další zprávy