Víte, jak správně investovat? Máme několik dobrých rad

Michal Stupavský (spolupracovník redakce)
15. 9. 2008 0:00
Základní principy investování v kostce
MOSKVA (Rusko) - Diagram znázorňuje růst akcií ruského plynárenského gigantu Gazprom 13. ledna na burze v Moskvě. Tržní kapitalizace Gazpromu se už předešlého dne dostala nad 200 miliard dolarů.
MOSKVA (Rusko) - Diagram znázorňuje růst akcií ruského plynárenského gigantu Gazprom 13. ledna na burze v Moskvě. Tržní kapitalizace Gazpromu se už předešlého dne dostala nad 200 miliard dolarů. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pro každého investora - a zejména začínajícího investora - je velice důležité znát základní předpoklady a zásady, na kterých investování stojí. Bez nich je velice rizikové s investováním vůbec začít.

Mnoho začátečníků se pustí do investování, aniž by si byli vědomi základních investičních principů, jejichž znalost je nezbytným předpokladem úspěchu v naší investiční kariéře.

Podívejme se na základní pravidla, které by měl každý investor znát.

Bez pravidel nelze investovat

Pokud od své investice vyžadujeme vyšší výnos, musíme počítat s vyšším rizikem.

V investování platí toto základní pravidlo: vyšší výnosy znamenají vyšší riziko. Toto pravidlo platí bez výjimky. Důvod existence tohoto pravidla je velice prostý. Pokud by existovaly dvě investice se stejným výnosem, ale navzájem by se lišily ve výši rizika, investoři by se vrhli na investici s menším rizikem, čímž by vzrostla jeho cena, a proto by již tato investice nebyla pravděpodobně tolik výnosná, jelikož by měla menší prostor pro další potenciální růst než druhá investice s větším rizikem.

Finanční trhy fungují tak, že výnosy finančních instrumentů opravdu odrážejí jejich rizikovost. To samozřejmě v krátkém období nemusí platit, nicméně v dlouhodobého horizontu to platí vždy.

Riziko můžeme chápat ve dvojím významu. Akademici většinou ztotožňují riziko s volatilitou daného finančního instrumentu, neboli s kolísavostí ceny. Podle mého názoru toto není nejlepší přístup. Druhá definice chápe riziko tak, že jej ztotožňuje s možností, že utrpíme ztrátu.

Investiční horizont hraje roli

Když začínáme investovat, základní otázkou, kterou bychom si měli položit, je, na jak dlouho chceme investovat. Velice kvalitní investice, která může být velice výhodná pro delší období, může být velice riziková pro krátkodobého investora. Je proto velice důležité určit si investiční horizont.

Pokud se rozhodneme držet investici 5 let a investice v prvním roce ztratí 20 % své hodnoty, nemusí to zdaleka nic znamenat, jelikož je velice pravděpodobné, že pokud jsme vybrali opravdu kvalitní investici, dosáhneme po 5 letech slušného zisku. Tato investice by ovšem pro investora s investičním horizontem 1 rok byla katastrofou. Vybírejme proto svoje investice vždy s ohledem na svůj investiční horizont.

Pokud investujeme na krátké období, řekněme několik málo dní, je velice důležité sledovat aktuální fundamentální informace a aktuální sentiment a psychologii investorů, s čímž nám může pomoci například technická analýza. Pokud investujeme na investiční horizont v řádu několika let, je pro nás technická analýza prakticky bezcenná.

Nikdy nesázejme vše na jednu kartu - diverzifikujme

Rozložení našich investic do více cenných papírů se nazývá diverzifikace. Úkolem diverzifikace je omezit riziko, že bychom mohli ztratit většinu investované částky. Pokud investujeme pouze do jedné akcie, její propad o 50 procent nás na dlouhou dobu vyřadí na vedlejší kolej, jestli nás ovšem zcela od investování neodradí. Pokud investujeme do 10 různých pozic vždy po 10 % našeho kapitálu, pokles jedné akcie o 50 procent znamená pokles hodnoty našeho portfolia pouze o pět procent, což není nic, co by nás mělo znervóznit.

Důležité je si uvědomit, že diverzifikací nerozumíme investování do deseti českých akcií. Opravdová diverzifikace znamená investovat do různých finančních instrumentů (akcie, dluhopisy, pokladniční poukázky, měny, komodity, certifikáty, deriváty) a zároveň je třeba našeho portfolio diverzifikovat jak z hlediska teritoriálního, tak z hlediska oborového. Není samozřejmě ideální investovat do akcií dvou amerických bank. Lepší je investovat do americké a české banky. Ještě výhodnější je si vybrat lepší z nich a místo té horší si vybrat například akcie nějaké ropné společnosti.

Každá investice nese určité riziko

Pokud jste si do teď mysleli, že jsou vaše peníze na běžném účtu v bance v bezpečí, jde o velké nedorozumění. Vždy a všude je přítomné riziko inflace. Peníze na běžném účtu jsou investicí s pravděpodobně vůbec nejnižším zhodnocením. Zdůrazněme si, že běžné účty nejsou úročeny ani 0,5 procenta ročně.

Když si uvědomíme, že roční inflace činí kolem tří procent, každoročně utrpíme ztrátu kolem 2,5 procenta. To je na bezpečnou investici hodně špatný výsledek.

Co si tedy představit pod pojmem "bezpečná investice"?

Bezpečná investice je taková investice, u které nehrozí, že by její hodnota mohla poklesnout pod počáteční úroveň (tím máme na mysli reálnou hodnotu po započtení inflace), a která má dobrou šanci dosahovat předpokládaných výnosů.

Michal Stupavský, X-Trade Brokers Česká republika

 

Právě se děje

Další zprávy