Víme, jak získat slevy od operátorů. Čtenáři se podělili o recept na levnější data i volání

Jan Úšela Jan Úšela
2. 7. 2017 15:27
Čeští mobilní operátoři upravují své nabídky a přidávají internetová data, ale nezlevňují. Lidé, kteří chtějí získat slevu, musí s operátory smlouvat nebo využít zprostředkovatele v podobě tarifního srovnávače. Ušetřit tak lze až 40 procent z ceny, ukazují zkušenosti čtenářů. Koupit si tarif v zahraničí a využít konce evropského roamingu se ale Čechům nevyplatí. Operátoři jim v takových případech mohou uložit vysoké příplatky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Praha - České mobilní tarify patří k nejdražším v Evropě.

Nic na tom nemění ani fakt, že po tlaku veřejnosti a politiků začali tuzemští operátoři své nabídky od letošního jara upravovat.

Hlavní mobilní trojka - T-Mobile, O2 a Vodafone - sice lidem přidala internetová data, spolu s tím ale mírně zdražila.

Češi, kteří chtějí za používání mobilu platit méně, přitom mají několik možností, jak toho dosáhnout.

Sami tuzemští operátoři ostatně uvádějí, že většina jejich klientů za vysoké ceníkové sumy nevolá a "nedatuje".

"Ceníkové ceny využívá zhruba třetina zákazníků na trhu. Ti ostatní mají firemní tarify nebo retenční (udržovací) či akviziční nabídky," říká mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Retenčními a akvizičními nabídkami míní podpultové balíčky, které v běžném ceníku nenajdete.

Smlouvat? Před koncem smlouvy

Právě získání neveřejných tarifů je jednou z hlavních cest vedoucích ke zlevnění pro ty, kteří se nemohou spolehnout na výhodnější volání a data získaná přes firmu, v níž pracují.

Získat levnější balíček od řadového zákazníka vyžaduje, aby se svým operátorem začal smlouvat - třeba pod pohrůžkou odchodu ke konkurenci, která mu nabízí výhodnější cenu.

Ne vždy je ale taková strategie jednoduchá a úspěšná.

Lidé, kterým do vypršení jejich současné smlouvy zbývají tři a více měsíců, většinou vyslyšeni nebývají.

Operátoři mají předčasné ukončení závazku pojištěno smluvními sankcemi. Člověk, který měsíčně platí třeba pětistovku a rozhodne se k odchodu rok před koncem smlouvy, tak na pokutách zaplatí celkem 1200 korun.

Vzít si tarif bez závazku, který lze ukončit bez pokuty, se ale příliš nevyplatí - většinou bývá o stovky korun dražší než ten smluvní.

Komu zbývá pár týdnů do vypršení smlouvy, ten může začít smlouvat sám, nebo čekat na to, až ho jeho operátor s lepší nabídkou osloví.

"Šanci na výhodnější nabídky mají zákazníci dlouholetí, s dobrou platební morálkou nebo větším počtem registrovaných SIM karet," uvádí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Výše úspory zákazníka je vždy individuální, jak potvrzují i hlasy oslovených čtenářů.

"Jsem u Vodafonu a mám neomezený tarif s 1,5 GB dat, za který jsem dříve platil 749 korun. Před ukončením smlouvy se mi pod výhrůžkou odchodu ke konkurenci podařilo vyjednat cenu 400 korun," uvádí 26letý Martin.

Stejně starý Adam u konkurenčního O2 dosáhl u podobného tarifu jen na zlevnění o stokorunu. Další čtenářka ale u třetího z hlavních operátorů - Vodafonu - neuspěla vůbec.

"Operátor měnil ceníky a již zlevněný tarif mi o stovku zdražil. Pohrození odchodem nikam nevedlo, i když jsem měla před koncem smlouvy," říká paní Kristina.

Podle zákona měla v případě jednostranné změny podmínek právo od smlouvy odstoupit. "Konkurenční operátoři mi ale lepší nabídky nedali, a tak jsem u Vodafonu zůstala."

Zkuste i virtuální operátory

Podle hlasů čtenářů je dojednání slevy často závislé na štěstí - třeba na tom, na jak ochotného pracovníka pobočky či zákaznického centra operátora narazí.

Méně obratným vyjednávačům se přitom může stát, že sice dosáhnou na levnější tarif - operátor je ale výměnou za to přesvědčí, aby k tomu začali využívat další službu, jako je internetová televize.

Sleva se tak ve výsledku prodraží.

Lidé, kteří se sami do dohadování pouštět nechtějí, mohou využít služeb tarifních srovnávačů.

Firmy jako Tarifomat, Tarifon nebo Ušetřeno.cz ve spolupráci s operátory jejich neveřejné mobilní balíčky zprostředkovávají. Podle Tomáše Panocha z Tarifomatu mohou takto dojednané slevy dosáhnout až desítek procent.

"U nás to je v určitých případech kolem 40 procent," říká Ondřej Schmidt z Ušetřeno.cz.

Podle něj jsou zajímavou alternativou ke třem hlavním operátorům jejich menší konkurenti - virtuální operátoři. Často mívají levnější neomezené tarify bez nutnosti upsat se na dva roky.

Jejich nevýhodou ovšem bývá, že mnohdy nenabízejí internet v mobilu, pokud ho mají, bývá jeho rychlost nižší než u větších konkurentů.

"Chybí jim také kamenné prodejny a jejich zákaznické linky bývají zpoplatněné. Na druhou stranu se soustřeďují na klienty, kteří nezapadají do základní koncepce velkých operátorů," uvádí Schmidt.

Tarify z dovozu se nemusí vyplatit

Vedle zmíněných možností řadu Čechů napadne využít konce placeného roamingu v Evropské unii, který platí od 15. června. Nově lidé při cestách do unijních zemí platí za používání mobilu stejné částky jako doma.

Na první pohled se tak zdá pro tuzemského zákazníka výhodné koupit si o polovinu levnější tarif v Rakousku nebo balíček některého z polských operátorů, kteří jsou v průměru až o dvě třetiny levnější než ti čeští.

Tuzemskému zákazníkovi, který si pořídí polskou SIM kartu a bude ji používat v Česku, se ale podobný přístup nemusí vyplatit.

Už proto, že volání z polského čísla na české telefony je stále bráno jako mezinárodní hovor, který vyjde dráž. Lidé s mobily určenými pro více SIM karet si samozřejmě mohou nechat českou kartu pro volání a tu zahraniční používat jen pro surfování na internetu.

I na to ale nová pravidla roamingu myslí. Operátoři mohou sledovat, zda jejich tuzemský zákazník nezačal jejich SIM kartu používat méně.

Pokud navíc zjistí, že po dobu čtyř měsíců začal významně více užívat zahraniční sítě, může mu začít účtovat příplatky. A ty mohou u jednoho spotřebovaného gigabytu dat dosáhnout až 5400 korun.

"Nepochybuji o tom, že si operátoři dodržování nových pravidel ohlídají. Takže rozhodně nedoporučuji se o nějaké zneužití snažit," říká člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Jiří Peterka.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy