Praha - České mobilní tarify patří k nejdražším v Evropě.
Nic na tom nemění ani fakt, že po tlaku veřejnosti a politiků začali tuzemští operátoři své nabídky od letošního jara upravovat.
Hlavní mobilní trojka - T-Mobile, O2 a Vodafone - sice lidem přidala internetová data, spolu s tím ale mírně zdražila.
Češi, kteří chtějí za používání mobilu platit méně, přitom mají několik možností, jak toho dosáhnout.
Sami tuzemští operátoři ostatně uvádějí, že většina jejich klientů za vysoké ceníkové sumy nevolá a "nedatuje".
"Ceníkové ceny využívá zhruba třetina zákazníků na trhu. Ti ostatní mají firemní tarify nebo retenční (udržovací) či akviziční nabídky," říká mluvčí O2 Lucie Pecháčková.
Retenčními a akvizičními nabídkami míní podpultové balíčky, které v běžném ceníku nenajdete.
Smlouvat? Před koncem smlouvy
Právě získání neveřejných tarifů je jednou z hlavních cest vedoucích ke zlevnění pro ty, kteří se nemohou spolehnout na výhodnější volání a data získaná přes firmu, v níž pracují.
Získat levnější balíček od řadového zákazníka vyžaduje, aby se svým operátorem začal smlouvat - třeba pod pohrůžkou odchodu ke konkurenci, která mu nabízí výhodnější cenu.
Ne vždy je ale taková strategie jednoduchá a úspěšná.
Lidé, kterým do vypršení jejich současné smlouvy zbývají tři a více měsíců, většinou vyslyšeni nebývají.
Operátoři mají předčasné ukončení závazku pojištěno smluvními sankcemi. Člověk, který měsíčně platí třeba pětistovku a rozhodne se k odchodu rok před koncem smlouvy, tak na pokutách zaplatí celkem 1200 korun.
Vzít si tarif bez závazku, který lze ukončit bez pokuty, se ale příliš nevyplatí - většinou bývá o stovky korun dražší než ten smluvní.
Komu zbývá pár týdnů do vypršení smlouvy, ten může začít smlouvat sám, nebo čekat na to, až ho jeho operátor s lepší nabídkou osloví.
"Šanci na výhodnější nabídky mají zákazníci dlouholetí, s dobrou platební morálkou nebo větším počtem registrovaných SIM karet," uvádí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.
Výše úspory zákazníka je vždy individuální, jak potvrzují i hlasy oslovených čtenářů.
"Jsem u Vodafonu a mám neomezený tarif s 1,5 GB dat, za který jsem dříve platil 749 korun. Před ukončením smlouvy se mi pod výhrůžkou odchodu ke konkurenci podařilo vyjednat cenu 400 korun," uvádí 26letý Martin.
Stejně starý Adam u konkurenčního O2 dosáhl u podobného tarifu jen na zlevnění o stokorunu. Další čtenářka ale u třetího z hlavních operátorů - Vodafonu - neuspěla vůbec.
"Operátor měnil ceníky a již zlevněný tarif mi o stovku zdražil. Pohrození odchodem nikam nevedlo, i když jsem měla před koncem smlouvy," říká paní Kristina.
Podle zákona měla v případě jednostranné změny podmínek právo od smlouvy odstoupit. "Konkurenční operátoři mi ale lepší nabídky nedali, a tak jsem u Vodafonu zůstala."
Zkuste i virtuální operátory
Podle hlasů čtenářů je dojednání slevy často závislé na štěstí - třeba na tom, na jak ochotného pracovníka pobočky či zákaznického centra operátora narazí.
Méně obratným vyjednávačům se přitom může stát, že sice dosáhnou na levnější tarif - operátor je ale výměnou za to přesvědčí, aby k tomu začali využívat další službu, jako je internetová televize.
Sleva se tak ve výsledku prodraží.
Lidé, kteří se sami do dohadování pouštět nechtějí, mohou využít služeb tarifních srovnávačů.
Firmy jako Tarifomat, Tarifon nebo Ušetřeno.cz ve spolupráci s operátory jejich neveřejné mobilní balíčky zprostředkovávají. Podle Tomáše Panocha z Tarifomatu mohou takto dojednané slevy dosáhnout až desítek procent.
"U nás to je v určitých případech kolem 40 procent," říká Ondřej Schmidt z Ušetřeno.cz.
Podle něj jsou zajímavou alternativou ke třem hlavním operátorům jejich menší konkurenti - virtuální operátoři. Často mívají levnější neomezené tarify bez nutnosti upsat se na dva roky.
Jejich nevýhodou ovšem bývá, že mnohdy nenabízejí internet v mobilu, pokud ho mají, bývá jeho rychlost nižší než u větších konkurentů.
"Chybí jim také kamenné prodejny a jejich zákaznické linky bývají zpoplatněné. Na druhou stranu se soustřeďují na klienty, kteří nezapadají do základní koncepce velkých operátorů," uvádí Schmidt.
Tarify z dovozu se nemusí vyplatit
Vedle zmíněných možností řadu Čechů napadne využít konce placeného roamingu v Evropské unii, který platí od 15. června. Nově lidé při cestách do unijních zemí platí za používání mobilu stejné částky jako doma.
Na první pohled se tak zdá pro tuzemského zákazníka výhodné koupit si o polovinu levnější tarif v Rakousku nebo balíček některého z polských operátorů, kteří jsou v průměru až o dvě třetiny levnější než ti čeští.
Tuzemskému zákazníkovi, který si pořídí polskou SIM kartu a bude ji používat v Česku, se ale podobný přístup nemusí vyplatit.
Už proto, že volání z polského čísla na české telefony je stále bráno jako mezinárodní hovor, který vyjde dráž. Lidé s mobily určenými pro více SIM karet si samozřejmě mohou nechat českou kartu pro volání a tu zahraniční používat jen pro surfování na internetu.
I na to ale nová pravidla roamingu myslí. Operátoři mohou sledovat, zda jejich tuzemský zákazník nezačal jejich SIM kartu používat méně.
Pokud navíc zjistí, že po dobu čtyř měsíců začal významně více užívat zahraniční sítě, může mu začít účtovat příplatky. A ty mohou u jednoho spotřebovaného gigabytu dat dosáhnout až 5400 korun.
"Nepochybuji o tom, že si operátoři dodržování nových pravidel ohlídají. Takže rozhodně nedoporučuji se o nějaké zneužití snažit," říká člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Jiří Peterka.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.