Víme, jak získat slevy od operátorů. Čtenáři se podělili o recept na levnější data i volání

Jan Úšela Jan Úšela
2. 7. 2017 15:27
Čeští mobilní operátoři upravují své nabídky a přidávají internetová data, ale nezlevňují. Lidé, kteří chtějí získat slevu, musí s operátory smlouvat nebo využít zprostředkovatele v podobě tarifního srovnávače. Ušetřit tak lze až 40 procent z ceny, ukazují zkušenosti čtenářů. Koupit si tarif v zahraničí a využít konce evropského roamingu se ale Čechům nevyplatí. Operátoři jim v takových případech mohou uložit vysoké příplatky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Praha - České mobilní tarify patří k nejdražším v Evropě.

Nic na tom nemění ani fakt, že po tlaku veřejnosti a politiků začali tuzemští operátoři své nabídky od letošního jara upravovat.

Hlavní mobilní trojka - T-Mobile, O2 a Vodafone - sice lidem přidala internetová data, spolu s tím ale mírně zdražila.

Češi, kteří chtějí za používání mobilu platit méně, přitom mají několik možností, jak toho dosáhnout.

Sami tuzemští operátoři ostatně uvádějí, že většina jejich klientů za vysoké ceníkové sumy nevolá a "nedatuje".

"Ceníkové ceny využívá zhruba třetina zákazníků na trhu. Ti ostatní mají firemní tarify nebo retenční (udržovací) či akviziční nabídky," říká mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Retenčními a akvizičními nabídkami míní podpultové balíčky, které v běžném ceníku nenajdete.

Smlouvat? Před koncem smlouvy

Právě získání neveřejných tarifů je jednou z hlavních cest vedoucích ke zlevnění pro ty, kteří se nemohou spolehnout na výhodnější volání a data získaná přes firmu, v níž pracují.

Získat levnější balíček od řadového zákazníka vyžaduje, aby se svým operátorem začal smlouvat - třeba pod pohrůžkou odchodu ke konkurenci, která mu nabízí výhodnější cenu.

Ne vždy je ale taková strategie jednoduchá a úspěšná.

Lidé, kterým do vypršení jejich současné smlouvy zbývají tři a více měsíců, většinou vyslyšeni nebývají.

Operátoři mají předčasné ukončení závazku pojištěno smluvními sankcemi. Člověk, který měsíčně platí třeba pětistovku a rozhodne se k odchodu rok před koncem smlouvy, tak na pokutách zaplatí celkem 1200 korun.

Vzít si tarif bez závazku, který lze ukončit bez pokuty, se ale příliš nevyplatí - většinou bývá o stovky korun dražší než ten smluvní.

Komu zbývá pár týdnů do vypršení smlouvy, ten může začít smlouvat sám, nebo čekat na to, až ho jeho operátor s lepší nabídkou osloví.

"Šanci na výhodnější nabídky mají zákazníci dlouholetí, s dobrou platební morálkou nebo větším počtem registrovaných SIM karet," uvádí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Výše úspory zákazníka je vždy individuální, jak potvrzují i hlasy oslovených čtenářů.

"Jsem u Vodafonu a mám neomezený tarif s 1,5 GB dat, za který jsem dříve platil 749 korun. Před ukončením smlouvy se mi pod výhrůžkou odchodu ke konkurenci podařilo vyjednat cenu 400 korun," uvádí 26letý Martin.

Stejně starý Adam u konkurenčního O2 dosáhl u podobného tarifu jen na zlevnění o stokorunu. Další čtenářka ale u třetího z hlavních operátorů - Vodafonu - neuspěla vůbec.

"Operátor měnil ceníky a již zlevněný tarif mi o stovku zdražil. Pohrození odchodem nikam nevedlo, i když jsem měla před koncem smlouvy," říká paní Kristina.

Podle zákona měla v případě jednostranné změny podmínek právo od smlouvy odstoupit. "Konkurenční operátoři mi ale lepší nabídky nedali, a tak jsem u Vodafonu zůstala."

Zkuste i virtuální operátory

Podle hlasů čtenářů je dojednání slevy často závislé na štěstí - třeba na tom, na jak ochotného pracovníka pobočky či zákaznického centra operátora narazí.

Méně obratným vyjednávačům se přitom může stát, že sice dosáhnou na levnější tarif - operátor je ale výměnou za to přesvědčí, aby k tomu začali využívat další službu, jako je internetová televize.

Sleva se tak ve výsledku prodraží.

Lidé, kteří se sami do dohadování pouštět nechtějí, mohou využít služeb tarifních srovnávačů.

Firmy jako Tarifomat, Tarifon nebo Ušetřeno.cz ve spolupráci s operátory jejich neveřejné mobilní balíčky zprostředkovávají. Podle Tomáše Panocha z Tarifomatu mohou takto dojednané slevy dosáhnout až desítek procent.

"U nás to je v určitých případech kolem 40 procent," říká Ondřej Schmidt z Ušetřeno.cz.

Podle něj jsou zajímavou alternativou ke třem hlavním operátorům jejich menší konkurenti - virtuální operátoři. Často mívají levnější neomezené tarify bez nutnosti upsat se na dva roky.

Jejich nevýhodou ovšem bývá, že mnohdy nenabízejí internet v mobilu, pokud ho mají, bývá jeho rychlost nižší než u větších konkurentů.

"Chybí jim také kamenné prodejny a jejich zákaznické linky bývají zpoplatněné. Na druhou stranu se soustřeďují na klienty, kteří nezapadají do základní koncepce velkých operátorů," uvádí Schmidt.

Tarify z dovozu se nemusí vyplatit

Vedle zmíněných možností řadu Čechů napadne využít konce placeného roamingu v Evropské unii, který platí od 15. června. Nově lidé při cestách do unijních zemí platí za používání mobilu stejné částky jako doma.

Na první pohled se tak zdá pro tuzemského zákazníka výhodné koupit si o polovinu levnější tarif v Rakousku nebo balíček některého z polských operátorů, kteří jsou v průměru až o dvě třetiny levnější než ti čeští.

Tuzemskému zákazníkovi, který si pořídí polskou SIM kartu a bude ji používat v Česku, se ale podobný přístup nemusí vyplatit.

Už proto, že volání z polského čísla na české telefony je stále bráno jako mezinárodní hovor, který vyjde dráž. Lidé s mobily určenými pro více SIM karet si samozřejmě mohou nechat českou kartu pro volání a tu zahraniční používat jen pro surfování na internetu.

I na to ale nová pravidla roamingu myslí. Operátoři mohou sledovat, zda jejich tuzemský zákazník nezačal jejich SIM kartu používat méně.

Pokud navíc zjistí, že po dobu čtyř měsíců začal významně více užívat zahraniční sítě, může mu začít účtovat příplatky. A ty mohou u jednoho spotřebovaného gigabytu dat dosáhnout až 5400 korun.

"Nepochybuji o tom, že si operátoři dodržování nových pravidel ohlídají. Takže rozhodně nedoporučuji se o nějaké zneužití snažit," říká člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Jiří Peterka.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Za to, že strčil muže pod metro dostal mladík tři a půl roku vězení. Nesouhlasí a odvolal se

Mladík, který na pražském Smíchově strčil muže pod metro, nesouhlasí s rozsudkem, podle nějž si má odpykat 3,5 roku vězení. Proti verdiktu si podal odvolání a případem se tak bude zabývat ještě vrchní soud. Nepravomocný rozsudek uložil sedmnáctiletému hochovi také povinnost uhradit pozůstalým nemajetkovou újmu v celkové výši 1,9 milionu korun.

Incident, při němž zemřel dvaapadesátiletý ženatý otec dvou dospělých synů, se stal loni v lednu ve stanici Anděl. Muže napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší chlapec, a to poté, co při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z nich.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Fotbalisty Českých Budějovic posílil útočník Diop

Fotbalisty Českých Budějovic posílil senegalský útočník Dame Diop. Bývalý hráč Slavie, Zlína nebo Ostravy s jedenáctým celkem tabulky podepsal smlouvu na dva a půl roku. V klubovém podcastu o tom informoval generální manažer Dynama Martin Vozábal.

"V tuhle chvíli jednáme s českou ambasádou v Dakaru, aby mohl přiletět do České republiky. Vízum má nějaké náležitosti a mohl by se tady objevit za týden," řekl Vozábal. "Turci se ho vzdali a my jsme takový post hledali, navíc zná prostředí i českou mentalitu," přidal.

Diop naposledy působil v pátém celku turecké ligy Hataysporu, kde však v prosinci skončil. Před tím strávil dva roky v Ostravě a nastupoval také za Zlín a Slavii, v jejímž dresu v srpnu 2014 debutoval v české lize. Celkem v tuzemské nejvyšší soutěži odehrál 107 zápasů a dal 24 branek.

před 33 minutami

Ostravské letiště zprovozní v dubnu linku do Kyjeva, letenka vyjde na necelých 700 korun

Z ostravského letiště v Mošnově začne od 26. dubna létat pravidelná linka do Kyjeva na Ukrajině. Bude létat třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek. Provozovat ji bude společnost SkyUP Airlines. V úterý to v tiskové zprávě oznámila společnost Letiště Ostrava. Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. "Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur (zhruba 680 korun)," uvedlo letiště, které patří Moravskoslezskému kraji.

Obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský uvedl, že čeští cestující mohou linku využívat k turistice, zatímco opačným směrem bude sloužit hlavně pro dopravu ukrajinských zaměstnanců a jejich rodin do Moravskoslezského, ale také Olomouckého a slovenského Žilinského kraje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Uzemněné Boeingy MAX příští týden zřejmě dostanou v Evropě povolení k provozu

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. V úterý to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

Ky uvedl, že stroje 737 MAX budou moci létat, pokud budou splňovat podmínky EASA a jeho piloti absolvují výcvik. Jednou ze změn, kterou si unijní regulátor vnutil, je nová certifikace stabilizačního systému MCAS. U něj se zjistilo, že patrně sehrál klíčovou úlohu při tragických nehodách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy