Tlačítková Nokia se vrací, láká na výdrž. Vyzkoušeli jsme hloupý telefon, který vás vrátí o 15 let

Otakar Schön
23. 6. 2017 14:13
Staronová Nokia 3310 je jako stroj času. Přenese vás o 15 let zpátky. Telefon bez wi-fi a pořádného displeje alespoň vydrží dlouho na baterku. Je to telefon pro prarodiče, ani konzervativní uživatelé ale nebudou nadšeni z tvrdých tlačítek.
Foto: Otakar Schön

Přepracovaný model Nokia 3310 se stal největším hitem únorového Světového mobilního kongresu. Nadšení, které představení "hloupého mobilu" doprovázelo, bylo racionálně nepochopitelné. Nenabízí totiž nic, o co by moderní zákazník stál. A ti konzervativní mají na výběr "obyčejné" mobily s lepší výbavou.

Nová Nokia 3310
Nová Nokia 3310 | Foto: Nokia

Nostalgie je silná. Kvůli příjemným vzpomínkám lidé občas zapomínají na rozum a fakta. Novinku z produkce finské společnosti HMD Global, které nyní patří licence na výrobu telefonů pod značkou Nokia, jsme teď vyzkoušeli v praxi.

Modernizovaná Nokia 3310 je oblejší a má výrazně větší displej zabírající přibližně polovinu čelní plochy. A dokonce je barevný. Samozřejmě jde o plastový přístroj. Testovali jsme červený kus, který vypadá nejzajímavěji, i když je někde na rozhraní červené, oranžové a růžové - podle světla.

Původní Nokia 3310
Původní Nokia 3310 | Foto: Nokia

Modernější je i napájecí konektor - klasické microUSB místo kulatého konektoru. Konektor se ale nevešel dolů jako u původního modelu - místo toho je nad displejem, což vypadá komicky ve chvíli, kdy telefon posadíte do nabíjecího docku. Alespoň konektor pro sluchátka zůstal dole.

Tlačítka pod displejem jsou použitelná, ale nemají výraznou odezvu a popisky by mohly být výraznější. Pro starší lidi to není. A pro hipstery? Těm to bude jedno, ale když už někdo chce retro telefon, mnohem zajímavější variantou by byla Motorola RAZR, elegantní tenké véčko, které se dá na tržišti eBay koupit za nějakých 1300 korun i s poštovným.

O žádném jiném telefonu se na Světovém mobilním kongresu v Barceloně nemluví víc než o Nokii 3310. Návrat legendy vyzkoušel reportér Otakar Schön. | Video: Otakar Schön

Má foťák, internet i rádio, ale…

Výbava "nové" Nokie je vskutku základní: slabý procesor, téměř žádná paměť, ale docela hezký displej s rozlišením 240 krát 320 bodů, ideální pro zobrazení jednoduchých ikon a obsahu SMS.

Největší slabinou telefonu je jeho konektivita. Můžete do něj sice dát dvě SIM karty, ale k internetu se připojíte jen přes EDGE. Wi-fi, 3G nebo nedej bože LTE chybí. V telefonu sice najdete webový prohlížeč Opera, ale používat ho je asi podobná radost jako pomalé vytrhávání obočí levnou pinzetou.

Součástí výbavy je také FM rádio, což je asi nejužitečnější součást telefonu, pokud rádi posloucháte reklamy, Babicovo vaření a kapelu Kryštof. Samozřejmě si můžete naladit i Radiožurnál nebo Plusko, ale… Není lepší alespoň bezplatná verze Spotify?

Lehce nadstandardní, alespoň mezi hloupými telefony, je fotoaparát s rozlišením 2 Mpx, dokonce s možností používat "umělecké filtry". Ale ani od něj nelze čekat zázraky, zvláště když chybí snadný způsob, jak fotografie z telefonu použít - přes 2G síť se na Facebook sdílí obrázky opravdu špatně. Navíc bez paměťové karty se do telefonu vejde asi jen deset snímků. A snímky to jsou absolutně strašné.

Software nepřekvapí - je to v podstatě starý známý Symbian přejmenovaný na Nokia OS. Logika jeho ovládání je prostá, přehledná a systém reaguje přiměřeně svižně. Hlavně proto, že v podstatě nic nedělá a neumí. Do telefonu lze nicméně stáhnout - přes 2G síť - také několik her a aplikací. Mizerná verze závodní hry Asphalt za 50 korun ale není zrovna ideální investice.

Zaujme alespoň seniory?

Pokud chcete jen telefonovat, tak Nokia 3310 jakž takž obstojí, i když jí chybí moderní funkce, jako je HD Voice nebo VoLTE. Kvalita zvuku je sice horší než u moderních smartphonů, ale použitelné to je.

S SMS už je to komplikovanější - návrat k T9 je náročný, když jste zvyklí na moderní prediktivní klávesnice. To přitom platí i pro seniory. Někteří se nevzdali tlačítkových telefonů. Ti s 3310 nebudou mít problém. Někteří ale dávno používají smartphony, třeba s BIG Launcherem, který vše zjednodušuje a zvětšuje - a ti Nokii 3310 chtít nebudou.

Chytrý telefon navíc můžete koupit za stejnou cenu. Mizerný, jako Lenovo A1000m nebo Archos 45b Neon, ale přesto schopnější než Nokia 3310. A pokud naopak chcete jen telefon na volání a SMS, můžete si koupit jinou Nokii třeba za tisícovku, ušetříte tak 600 korun na zmrzlinu.

Ani slib extrémní výdrže na baterii nefunguje. V běžném provozu s voláním a pár SMS možná vydrží týden, nepoužívaný na stole možná i slibovaný měsíc… Ale telefon s Androidem bez zapnutých dat, wi-fi a Bluetooth vydrží týden na příjmu také.

Sám jsem nakonec vydržel Nokii používat celý den jako druhý telefon. Zavolal jsem si, přečetl SMS. Zahrál Hada. A pak jsem byl rád, že jsem měl v druhé kapse Vodafone Smart V8. Jako jediný telefon si nedokážu Nokii 3310 představit, ale to je logické - nejsem v cílové skupině. Moje děti nad ní ostatně také ohrnuly nosánky. Telefon bez Pokémon GO je pro ně mrtvý telefon a na Hada rovnou řekly, že je pitomý, že slither.io je mnohem lepší. Jako telefon do školy pro děti na prvním stupni by to možná šlo. Přece nebudete ratolesti rozmazlovat.

I přesto, že je Nokii 3310 těžké hromadně doporučit, svůj marketingový účel splnila: Značka Nokia je zpátky, lidé o ní vědí a její smartphony s Androidem vypadají mnohem zajímavěji. Jen aby už nějaký dorazil na test, abych si spravil chuť.

Červený operátor tradičně nabízí zajímavé telefony pod vlastní značkou. Model V8 láká na kovové tělo, čtečku otisků a nadprůměrný foťák. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy